Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Yıpranmış Saçlar İçin Yaz Sonrası Saç Bakımı

Parlak ve canlı görünümüyle göz alıcı, dokusuyla yumuşak ve ipeksi bir hissiyat bırakan, bir o kadar da güçlü saçlar hepimizin hayali. Ancak yaz mevsiminin götürülerinden biri olan güneş ışınlarının zararları, deniz suyu ve klorlu havuz suyunun olumsuz etkileriyle birleşince ortaya istenmeyen sonuçlar çıkıyor: Yıpranmış ve canlılığını yitirmiş saçlar… Tüm bu etkiyi tersine çevirmek ve saçlarınıza yeniden hayat kazandırmak adına bütünsel sağlığa dokunan önerilerimiz haricinde, saç bakımında yepyeni bir yaklaşımla sizleri buluşturacağız. Yıpranmış saçlar için yaz sonrası saç bakımının püf noktaları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Yaz mevsimi saç tellerini nasıl etkiler?

Yaz mevsiminin keyfini sekteye uğratan en büyük etkenlerden biri, güneşten yayılan UVA ve UVB ışınlarına gereğinden fazla maruz kalmak. Bu durum yalnızca cildimizi değil, saçlarımızı da etkiliyor. Ultraviyole ışınlarla doğrudan ve uzun süre temas halinde olan saç telleri, gün geçtikçe zayıflamaya başlıyor ve bu yolculuğun son durağında koparak dökülmeler meydana geliyor. Temel sebebi, saç tellerinde yer alan ve saçların yapı taşı olan keratin proteininin zarar görmesi. Neticede kuruyan, yıpranan, zayıflayan ve matlaşan saçlar, haliyle eski canlılığını, nemli ve dolgun görünümünü de yitiriyor. Öyle ki bu gibi durumlarda, saç tellerinin derinliklerine sirayet etmeyen yüzeysel bakım kremleri ve saç maskeleri işlevsiz kalıyor. Aranılan ve beklenilen sonuç ise çok daha farklı: Etkisini çabuk yitirmeyen, “gerçek” ve bir o kadar da şaşırtıcı bir dokunuş. 

Öte yandan tatil planlarının vazgeçilmezi deniz suyu ve klorlu havuz suyunun etkileri de var. Deniz suyu, saç tellerinin ihtiyaç duyduğu su oranını azaltarak, saçların nemliliğini kaybetmesine neden oluyor. Klorlu havuz suyu ise, genel sağlık üzerinde yarattığı ve hepimizin bildiği olumsuz etkileri saçlara da yansıtıyor. Özetle yaz mevsimi, gün sonunda saçları daha kırılgan, hassas, dökülmeye meyilli, cansız ve kuru bir yapıyla karşı karşıya bırakıyor. 

Peş peşe gelen ve yaz boyunca maruz kalınan bu etkiler, saçları içten besleyen bir bileşene olan ihtiyacımızı artırıyor. 

Yaz Sonrası Saç Bakımının Püf Noktaları 

Saçları olumlu etkileyen hamlelerin yelpazesi aslında oldukça geniş. Bu noktada bütünsel sağlığa da dokunan birtakım alışkanlıklar edinmek ve saçları içten dışa desteklemek önemli. En basit örneği, güneş ışınlarına karşı daha tetikte olmak. 

Kimyasallardan uzak durun

Mevsimin etkisiyle yıpranan saçlarınıza yapabileceğiniz en büyük kötülük, fonksiyonel bir bakım vaat eden kimyasal içerikli ürünlerden medet ummak. Oysaki içeriğinde paraben ve silikon benzeri kimyasalların yer aldığı saç bakım ürünleri kullanmak, niyetiniz çok farklıyken uzun vadede saç tellerinin daha da zayıflamasına neden oluyor. Bu da ilerleyen zamanlarda detaylıca inceleyeceğimiz başka bir yazının konusu.

Nem ihtiyacı devrede

Yaz boyu susuz ve nemsiz kalan saçların en büyük ihtiyaçlarından biri tabii ki de nem. 

Yaz sonrası saç bakımının unutulmaması gereken uygulamalarından biri saçları baştan aşağı nemlendirmek. Fakat her nemlendirici aynı etkiyi yaratacak gibi bir kaide tabii ki yok. İçeriğindeki bileşenlerden uygulama yöntemine kadar çeşitlilik gösteren nemlendirici kremlerin çoğu, saç tellerinin alt katmanlarına kadar nüfuz edemeyecek kadar büyük moleküller halinde. Dolayısıyla bu ürünler, saçın yalnızca en üst katmanında yüzeysel ve geçici bir etki bırakıyor. Bunun yerine, içten desteğin gizli gücüyle saçlarınızı buluşturmak daha doğru bir seçenek. Dengeli bir beslenme programının bile içten destekleyen etkisi düşünüldüğünde, saçların yapı taşı olan keratinin içilebilir formunu her gün takviye halinde kullanmak hayal edilenden daha fazlasına şahit olmanızı sağlıyor. 

Yüksek ısı ve kimyasal uygulamalara bir süre ara verin

Bu dönemde saçlarınızın bir süre nefes almasına müsaade etmek isabetli bir seçim. Çünkü yaz mevsiminde ısı nedeniyle halihazırda yıpranan saçlara kimyasal boya uygulamak ve saç düzleştiriciler ile yüksek ısıya maruz bırakmak, kaçınılmaz sonuçlara neden oluyor. 

Yaz sonrası saç bakım rutininizin gerekli aşamalarını yerine getirirken, saçlarınızın doğal haliyle barışık kalmak, bir sonraki adımda daha sağlıklı saçlar elde etmenizi sağlayabilir.  

Yalın ve etkili: İçilebilir hidrolize sıvı keratin

Saçın her bir teline sağlık depolayan ve saçları yeniden yaşama döndüren içilebilir hidrolize keratin Style Enhance’in büyüsü, içten dışa besleyici özelliğinde yatıyor. 

Sıvı keratinin eşsiz formlarından biri olan içilebilir Style Enhance,  yıllar boyunca saçlarınıza uyguladığınız onlarca bakım kremi ve yağların çok daha ötesine bir çırpıda geçebilecek güce sahip. Herhangi bir kimyasala maruz kalmadan, minimum eforla maksimum etkiyi ve dönüşümü yakalamanın sıra dışı formülü Style Enhance, günde yalnızca 1 ölçek (25 ml) içerek tüketiliyor. 

İçilebilir hidrolize sıvı keratin ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

(2) Yorum

  • ceylin Tarihinde Cuma 2022, 2022

    yıpranmış saçlar için bu yazdıklarınız çok doğru uygulanmalı bir de ben liquid keratinin ürünlerini kullanıyorum kısa sürede saçlarımı toparladı ipek gibi yaptı

  • ceylin Tarihinde Cuma 2022, 2022

    yıpranmış saçlar için bu yazdıklarınız çok doğru uygulanmalı bir de ben liquid keratinin ürünlerini kullanıyorum kısa sürede saçlarımı toparladı ipek gibi yaptı

Yorum yapın