Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Yaz Mevsimine Dingin Hazırlık: Yoga ile Vücudunuzu Şekillendirin

Zihnimizi adeta dış dünyadan soyutlayacak ölçüde rahatlatan, sakinleştiren ve stresten arındıran yoga, şekillenmiş ve fit bir vücudu da beraberinde getiriyor. Bu iki güçlü etkisi, onu yaşantımızın ve günlük rutinimizin ayrılmaz bir parçası yapmak için yeterli. Siz de yaz mevsimine tazelenmiş bir başlangıç yapmak için, yoganın bu çifte etkisinden faydalanmak, zihninizi dinlendirirken vücudunuzu şekillendirmek ister misiniz?

Yoganın faydalarına değinmeden önce, nasıl keşfedildiğine kısaca göz atalım.

Yoga Nedir, Nasıl Keşfedilmiştir?

Egzersiz kavramına bütüncül bir yaklaşım getiren yoga, Sanskritçe’de “birlik” ve “bütünlük” anlamına geliyor. Bu anlamı, gerek zihin ve beden, gerekse benliğiniz ve evren arasında bağ oluşturması sebebiyle alıyor. Antik Hindistan’dan günümüze yayılan ve aslında bir öğreti olarak da tanımlayabileceğimiz yoganın amacı, fiziksel aktivitenin de ötesinde bütünsel anlamda dengeyi kurabilmek ile ilgili: Zihin, beden, evren ve iç dünyamız bir bütündür. Sağlıklı yaşam, tüm bu unsurlar arasındaki harmoniyi yakalamaktan geçer. 

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Güneşin varlığını daha fazla hissettiğimiz günler geldi. Yaz mevsimine girmeden, baharın ve dengeli havanın tadını doğada yoga egzersizleriyle değerlendirmek güzel bir fikir olabilir. Böylece zihninizin derinliklerine doğru yolculuk yaparken, daha sıkı ve toparlanmış bir vücuda da kavuşabilirsiniz. Üstelik onlarca profesyonel ekipmana gerek kalmadan; kendinizle ve yoga matınızla baş başa kalarak! 

Bütünsel sağlığın anahtarı

Daha önce de belirttiğimiz gibi yoga, vücudu çalıştırmaktan ve basitçe “hareket etmekten” çok daha fazlası. Yogayı, zihninizi ve kaslarınızı aynı anda çalıştırabileceğiniz, sağlıklı yaşama doğru giden bir yolculuk gibi düşünün. Çünkü yoga, pek çok faydalı pratiği tek bir noktada buluşturan anlara rehberlik ediyor: Meditasyon ve rahatlama (samyana), duruş (asanas) ve nefes alma (pranayama) tekniklerini birbiriyle buluşturuyor. Düzenli yaptığınız takdirde, dingin, stresten arınmış, pozitif bir ruh hali ile esnek, güçlü bir fizik elde edebilirsiniz.

Duruş bozukluklarını yoga ile düzeltin

Gündelik yaşantımızda, ofis ortamında çalışırken ne yazık ki fazlasıyla hareketsizliğe maruz kalıyoruz. Buna ek olarak, bilgisayar başında mesai harcamak, duruş bozukluğuna neden olabildiği gibi omuz, sırt ve bel bölgesinde ağrılara yol açabiliyor. Buna karşın yoga, zamanla daha dik durmanızı sağlıyor ve diğer duruş bozukluklarının düzelmesine katkıda bulunuyor.  

Güçlü bir vücut için düzenli olarak yoga yapın

Yoga, muhtemelen zihninizde zorlayıcı bir imaj çizmiyor; ancak amaç her bir pozisyon esnasında uzun süre dengeyi sağlayabilmek olduğunda, bütün bedeninizin bundan nasıl etkilendiğini deneyimlemeniz mümkün.

Spor salonlarında kullanılan ekipmanlar sayesinde kas güçlendiren egzersizlerin yanı sıra, kendi vücut ağırlığınızdan faydalanmak da aynı etkiyi yaratıyor. Belirli yoga pozları (warrior ve chaturanga gibi) düzenli olarak yapıldığında, alt ve üst bedeni güçlendiren etki devreye giriyor. Başlangıç seviyesindeki yoga pratiklerinden daha ileri seviyeye doğru yol aldığınız her gün, bedeninizdeki bu güçlenmeyi hissedebilirsiniz. 

Yaz Mevsimine Dingin Hazırlık: Yoga ile Vücudunuzu Şekillendirin

Esnek bir vücudun sırrı yogada

Yoga, vücudunuzdaki kasların ve bağ dokuların gevşemesine yol açarak esnekliği artırıyor. Bu özelliğiyle, hareket özgürlüğüne giden yolda başvurabileceğiniz eşsiz bir yöntem olma yetisi kazanıyor. 

Sağlıklı kemik ve eklemlerin en büyük getirisi, hareket özgürlüğüne sahip bir vücut ve yüksek yaşam kalitesi. Yogayı günlük rutininize dâhil ettiğiniz günden itibaren, dayanıklı kemik ve eklemlerin formülü Collagen Advance ile bu rutini güçlendirebilir ve değişimi, balık kolajeninin içten desteği ile elde edebilirsiniz. 

Zinde kalmanın sağlıklı yolu

Hareketsiz bir yaşam stili, kronik yorgunluğu ve stresi de beraberinde getirebilecek kadar tehlikeli. Bunun aksine günlük yoga egzersizleri, kalbin kas ve organlarımıza oksijen açısından zengin kan pompalamasına yardımcı oluyor. Böylece daima yorgun hissettiğiniz günleri de geride bırakarak, zinde ve daha huzurlu bir yaşama kucak açıyorsunuz. 

Yoga ile vücudunuz gevşerken, zihniniz rahatlar

Çevremize baktığımızda, gün içerisinde bizi strese sokan pek çok faktörle karşılaşabiliriz. Stresli bir ruh halinin devamlılığı, bedenimize, psikolojimize ve cildimize fazlasıyla zarar verebiliyor. Bu noktada yoga imdadımıza yetişiyor. Anda kalmayı öğütleyen ve nefes odaklı bir egzersiz olan yoga, hareket etmenin bir getirisi olarak adrenalin seviyesini yükseltiyor ve bir süreliğine dış dünyadan soyutlanmanızı sağlıyor. 

Yoganın doğurduğu bu sonuç, hepimiz için oldukça önemli. Çünkü stresten bir nebze uzaklaşabilmek, yaşantımızın bütün noktalarında olumlu izlerini bırakıyor. Örneğin, gece uykuya dalmak sizin için kolaylaşıyor ve uyku kaliteniz artıyor, modunuz yükseliyor, stresin yarattığı kaygı dolu düşünceler geride kalıyor ve böylece verimliliğiniz her geçen gün artıyor. 

Kalp sağlığını tehdit eden unsurlar yoga ile uzakta

Pek çok araştırmaya göre düzenli olarak yoga yapmanın kalp sağlığına da katkıları bulunuyor ve kalp krizi riski azalıyor. Çünkü yoga sayesinde vücudumuzdaki kan akışı hızlanıyor ve kalp yetmezliğini önleyen kan damarları gevşiyor. Buna ek olarak, nefes egzersizleri, fiziksel aktiviteler ve meditasyonun her birinin kendi içinde kardiyovasküler hastalığa yol açan riski ortadan kaldırdığı biliniyor. 

Yalnızca bedene değil, ruha da hitap eder

Evet, yoga vücudunuzu forma sokan, yağ yakımını destekleyen, kasları ve kemikleri güçlendiren hareketler bütününü oluşturuyor. Fakat aynı zamanda benliğinizle baş başa kalmayı ve bulunduğunuz ana odaklanmayı sağlayan, öz farkındalığınızın artmasına yarayan kapsamlı bir egzersiz. 

Başlangıç seviyesi ile kendinizi geliştirerek ilerleyebileceğiniz, ileri seviyelerde değişimi hissedebileceğiniz yoga, yaz mevsimi gelmeden bedeninizi güçlendirmenin, forma girmenin, zihninizle baş başa kalarak yeni kapılar aralamanın en etkili yolu. Zaman ve mekan kısıtlaması sunmayan yoga ile bütünsel anlamda daha sağlıklı hissetmek için, bugün güzel bir başlangıç olabilir. 

(0) Yorum

Yorum yapın