Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Vazgeçilmez Bileşen: Ko-Enzim Q10 

Çok yönlü etkisiyle genel sağlığınızda çarpıcı değişimler yaratan ko-enzim Q10 (CoQ10) bileşeninin cildiniz için de vazgeçilmez olduğunu biliyor muydunuz? Vücudun her bir noktasında, hatta sinir sisteminde bile faydalı sonuçları birbiri ardına doğuran ko-enzim Q10, sağlık ve güzelliği buluşturan noktada takviye edici gıdaların altın bileşenlerinden biri niteliğinde. O halde koenzim Q10 nedir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır; biraz derinliklerine inelim.

Ko-Enzim Q10 Nedir?

Tıpkı kolajen ve keratin gibi, vücudumuzun kendi kendine üretebildiği bu bileşen, yine diğerleri gibi yaş aldıkça üretimini azaltan bir yapıda. Hücre yapımını tetikleyen ve yeniden hayata döndüren koenzim Q10, yenilenmenin ve tazelenmenin getirdiği olumlu etkilerin tümünü vücudumuza yayıyor. Hücre üretimini ayakta tutabilmek adına, koenzim Q10 içerikli bir besin takviyesini günlük rutinimizin ayrılmaz parçası haline getirmemiz gerekiyor. 

Varlığını hücre çekirdeğinde yoğunlaştıran ve muazzam bir antioksidan kaynağı olan koenzim Q10, enerji dönüşümünün gerçekleşmesine öncülük eden, yağda çözünebilen bir vitamin aslında. Biyoloji derslerinden aşina olduğumuz, hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan organellerden biri “mitokondri” ve koenzim Q10 arasında ise bir bağlantı var. Şöyle ki, mitokondriyi enerjinin depolandığı yer, koenzim Q10 bileşenini ise bu enerjinin kaynağı olarak kabul edebiliriz. Yani buradaki anahtar kelimemiz “enerji”. 

Ko-enzim Q10’in Faydaları Nelerdir?

Metabolizma hızının yoğun seyirde izlediği organlarımız olan kalp, böbrek ve karaciğerde daha çok bulunan bu antioksidan kaynağı pek çok işleyişe hizmet ediyor. 

Ko-enzim Q10;

  • Hücrelerimizdeki enerji dönüşümünde başrolü oynuyor. 
  • Antioksidan özelliğiyle serbest radikallerin etkilerini azaltmaya ve nötrlemeye yardımcı oluyor. 
  • Enerjiden sorumlu olması nedeniyle, yorgunluk ve halsizliğe karşı savaşıyor. Yaşa bağlı enerjiden  yoksun hissetme durumu ise, haliyle koenzim Q10 eksikliğiyle ilintili. 
  • Serbest radikallerin yarattığı oksidatif stres sonucu damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği gibi çeşitli hastalıklara açık hale gelen vücudumuzun, hastalıklara karşı savunma geliştirmesini sağlıyor. 
  • Yine serbest radikallerin cildimiz üzerinde yarattığı çeşitli sorunları, antioksidan özelliği sayesinde azaltmaya ve onarmaya yardımcı oluyor. Koenzim Q10 takviyesi sayesinde güçlenen cilt bariyeri, hava kirliliği, güneş ışınları gibi türlü zararlı etkileri bünyesinden uzak tutuyor. Böylece cilt daha parlak, canlı, pürüzsüz ve yaşlanma belirtilerinden arınmış bir yapıya bürünüyor. 
  • Oksidatif stresin yarattığı bir diğer etkiyi, kasların hasar görerek güçten yoksun kalması durumunu, mitokondrinin işleyişine katkıda bulunarak azaltıyor. Ko-enzim Q10 takviyesi sayesinde güçlenen kas yapısı, bedeninizin daha zinde ve dayanıklı  olmasını sağlayarak hareket özgürlüğü elde etmenize yol açıyor. 
  • Hücrelerin hasar görmesi sonucu oluşan metabolik hastalıklarla savaşıyor. Örneğin diyabet hastalığı. Ko-enzim Q10, insülin direncini artırarak kan şekeri düzeyini dengeliyor. Böylece diyabete yakalanma riskini de azaltmış oluyor. 
  • Beyin hücrelerini koruyarak zihinsel sağlığa da katkıda bulunuyor. Beyin hücrelerine enerji üretmekten sorumlu olan mitokondri, bildiğiniz gibi koenzim Q10 ile etkileşim içerisinde. Ve mitokondrinin düzgün işleyişinin yaşlanma sonucu sekteye uğraması, beyin hücrelerinin zarar görmesine sebep oluyor. Bu etki ise Alzheimer gibi beyin sağlığıyla ilintili hastalıkları beraberinde getiriyor. Koenzim Q10 içeren bir takviye edici gıda, beyin hücrelerinin zarar görmesine neden olan tüm faktörleri ortadan kaldırarak zihinsel fonksiyonların daha sağlıklı işlemesini sağlıyor.  

10.000 mg tip 1 hidrolize balık kolajeni Collagen Premium 10000, içeriğindeki yaşlanma karşıtı etkiye sahip yeşil çay polifenolleri, metilsülfonilmetan (MSM), hyaluronik asit, vitamin ve minerallerin haricinde ko-enzim Q10 barındıran özel formülüyle tüm bu olumlu etkileri günlük bakım rutininizin bir parçası haline getiriyor. 

(0) Yorum

Yorum yapın