Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Uyku ve Cilt İlişkisi: Uyurken Cildimizde Neler Olur?  

Düzenli ve verimli bir uykunun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Uykusuz kaldığımız bir gecenin sabahında, kendimizi enerjiden yoksun hissediyor ve tüm bu yorgunluk belirtilerini cildimizde de gözlemleyebiliyoruz. Cildimiz dâhil tüm vücudumuzu yenilenme sürecine teslim ettiğimiz uyku esnasında, dokularımız ve hücrelerimiz yenilenerek sağlığımıza pek çok katkıda bulunuyor. 

Cildimiz, iyi bir uykunun doğurduğu enerjik ve canlı görünümü anında yansıtabilen bir yapıda. Cildimizin doğal bir aydınlığa kavuştuğu bu anlar, uyku düzenimize dikkat etmenin gerekliliğini daha çok vurguluyor. Uyku alışkanlıklarınızda çeşitli düzeltmeler yaparak, çok daha canlı bir cilde ve sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz. 

Düzenli ve Kaliteli Uyku Nelere Etki Ediyor? 

Yetişkin bir insanın ortalama 8 saat uyuması ve uykudan maksimum oranda faydalanması gerekiyor. Çünkü uyku, vücut ve cilt hücrelerinin hala uyanık olduğu ve çalışmaya devam ettiği bir evre. Düzensiz, yetersiz ve verimsiz bir uyku, yeni bir güne yorgun uyanmamızın yanı sıra çeşitli zararlarıyla da kendini belli ediyor. Peki, uyku sırasında neler yaşıyoruz, cildimizde işleyen ve devamlılığını sürdüren etkiler neler? 

Gece uykusu, yenilenmek için en uygun zaman!

Günlük yaşantının yoğunluğu karşısında cildimiz, koruyucu kalkanlarını devreye sokar ve çevresel faktörlerin etkilerine karşı cilt bariyeri kendini korur. Buna karşın, geceleri yenilenme modunu açarak yeni cilt hücrelerinin oluşumunu başlatır. 

Gündüz cilt bakımının gerekliliklerini yerine getirdikten sonra, yatmadan önce cildi antioksidanlar ve balık kolajeni takviyesi ile beslemek, yenilenme sürecine katkıda bulunur. Çünkü bu süreçte cildimiz daha geçirgen, yani uygulanan bileşenleri bünyesine daha hızlı kabul eden bir yapıya bürünür. Pek çok cilt bakım ürününün gece uykudan önce kullanılmasına yönelik tavsiyelerin kaynağı budur; cilt hücrelerinin kendini yenilediği sırada cildi besleyerek, gece cilt bakımının kapasitesini artırmak…

Yeteri kadar uyumak stres seviyesini azaltır

Kesintisiz ve kaliteli bir uyku, daha huzurlu olmanızı sağlar ve cildinizi de mutlu eder. Öte yandan, yetersiz uykudan kaynaklanan stres ve beraberinde salgılanan kortizol hormonu (stres hormonu); ruh haliniz kadar cildi de yorar, gençliği koruyan kolajenlere zarar verir, cildin daha erken yaşlanmasına ve daha solgun görünmesine sebep olur.

Uyku sırasında salgıladığımız büyüme hormonu ise, cildin çok daha parlak ve canlı görünmesini sağlıyor; aynı zamanda yaşlanma belirtilerini geciktirerek ciltteki esnekliği de artırıyor. Büyüme hormonunun bu etkisi ise kolajen üretimini destekleyici özelliğinden geliyor. 

Cildinizin de bir metabolizma hızı var ve uyurken artıyor

Cilt metabolizmasının hızlandığı gece saatlerinde, kan dolaşımı da gündüze göre daha yoğun oluyor. Böylece gün içerisinde cilt gözeneklerinde biriken kirin, uykudan önce muhakkak temizlenmesi ve ciltten arındırılması gerekiyor. Temizlenen cilde uygulanan cilt serumları ise çok daha hızlı emilip etkisini ikiye katlıyor. 

Uyku ve Cilt İlişkisi

Uykuya dalınan zaman dilimi de oldukça önemli 

Gece 23.00’ten sonra cilt yenilenmesi ve metabolizma hızının en üst seviyeye ulaştığı anlar, uykudan bağımsız bir şekilde görevini yerine getiriyor. Gece cilt bakımı bu nedenle uykuya dalmadığınız anlarda da önemli. Ancak bu rejenerasyonun yine de uykuyla desteklenmesi gerekiyor. Çünkü gece geç vakitlerde maruz kalınan herhangi bir yapay ışığı (telefon ekranının yansıttığı ışık da dâhil), gün ışığı olarak algılıyoruz. Beynin uykuda olduğunu algılayamadığı böyle zamanlarda, melatonin hormonu (uyku hormonu) işlevini yerine getiremediği için uyku kalitesi sekteye uğruyor ve cildimiz bu sonuçtan olumsuz etkileniyor. Yenilenme sürecine dışarıdan katkı sağladığınız gece cilt bakımı sayesinde, cildiniz ışıltısını gün boyu yansıtacak. 

Uykudan önce cildinizi nemlendirmeniz gerekiyor

Vücut ısısının 2 derece birden arttığı uyku anlarında, yağ bezleri kendini yeniliyor ve sabaha daha kuru bir cilt ile uyanmış oluyoruz. Cildin, sıvı kaybına uğradığı bu durumu (transepidermal su kaybı) önleyebilmek adına, gece yatmadan önce cildimizi neme doyurmak şart. Bizim önerimiz, kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutma kapasitesine sahip olan hyraluronik asit bileşenli bir cilt serumu uygulamanız.

Uyku ile birlikte antioksidanlar da yenileniyor

Uykuya daldığımızda, cilt hücrelerimiz bir sonraki gün cildin kendini koruma altına alabilmesi adına antioksidan üretimini hızlandırıyor. 

Peki antioksidanlar neden önemli? Cildimizi çevresel faktörlerin (özellikle UV ışınlarının) yarattığı serbest radikallere karşı koruyan antioksidanlar, olası yaşlanma belirtilerini ve cilt lekelerini azaltmada etkin rol oynuyor. Antioksidan açısından zengin cilt bakım ürünlerini gece uygulayarak, uyku sırasındaki etkinliğini iki katına çıkarabilirsiniz. 

ElySuisse olarak, ürünlerimizin uykudan önce kullanılmasına yönelik tavsiyelerimizin kaynağı ise tamamen yukarıda açıkladıklarımızla ilintili. Cildiniz için altın değerinde olan bu zaman dilimini en verimli şekilde kullanmaya bugün başlayabilirsiniz. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın