Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Spor Yapmanın Bütünsel Sağlığa Etkileri 

Spor yapmanın sizin için ne kadar faydalı olduğunu ve bütünsel sağlığa olan sayısız etkisini muhtemelen duymuşsunuzdur. Daha dinç bir beden, sağlıklı kemik ve eklemler, dingin bir zihin ve kaliteli bir yaşamın anahtarı olan spor ve egzersiz için yeterli motivasyonu bulamadığınız dönemler olabilir. Sporun, bu motivasyonu her daim zirvede tutacak faydalarına sizler için değindik. 

Araştırmalara göre hareket etmek, pek çok koşulda (hamilelik, ileri yaşlar ve birçok hastalığa rağmen) yaşam kalitenizi bir üst seviyeye taşıyacak yararları bünyesinde barındırıyor. Hayat kalitemizi belirleyen unsurları çoğunlukla kendimiz seçeriz; öyleyse spor ve egzersiz ile sağlığınızı desteklemek de sizin elinizde. Üstelik faydalarına detaylıca hâkim olduğunuzda harekete geçmek sizin için çok daha kolay olacak!

Spor ve Egzersizin Faydaları Nelerdir? 

Kasların çalışmasını ve kalori yakımını sağlayan spor ve egzersizde, dilediğiniz dala yönelerek yaşam tarzınızı olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Çünkü sporun, şaşırtıcı detaylarıyla bedenimiz üzerinde pek çok faydası bulunuyor. 

Beyin sağlığına katkıda bulunuyor

Spor, yalnızca fiziksel sağlığı geliştirmesiyle değil, zihinsel durumu ve beyin sağlığını desteklemesiyle de biliniyor. Bütünsel sağlığa bolca etkisi bulunuyor derken, tam anlamıyla dört dörtlük bir etki yarattığını kastediyoruz. Peki ama nasıl?

Daha huzurlu bir ruh hali, mükemmel bir hafıza ve odaklanma becerisi ile ilişkilendirilen spor, yeni kan damarlarının ve yeni beyin hücrelerinin büyümesine katkıda bulunuyor ve beyne giden kan akışını hızlandırıyor. 

Antidepresan etkisi yaratıyor!

Hareket etmenin ve sporun fiziksel sağlığınıza olumlu etki ettiğini biliyorsunuz; çünkü yıllarca yaptığımız egzersizlerin bedensel sonuçlarına odaklandık. Peki, ruh halinizi yükselttiğini, uyku kalitenizi artırdığını, depresyonla, anksiyete ve stresle mücadelede etkili olduğunu biliyor muydunuz? 

Spor yapmak, beynimizdeki serotonin, endorfin ve dopamin gibi kimyasalların salınımını tetikleyerek, stresi azaltıyor ve ruh halinde olumlu değişimler yaratıyor. Üstelik bu etkiler daha ilk günden itibaren hissediliyor. 

Spor Yapmanın Bütünsel Sağlığa Etkileri

Kemik ve eklem sağlığında sporun etkisi

Düzenli egzersizler ve spor yapmak, yaşlanma süreciyle gözlemlenen kemik yoğunluğu kaybını önlemeye yardımcı oluyor. Direnç kazandıran spor türleri, daha güçlü ve sağlıklı kemik ve eklemlere kavuşmanızı sağlıyor. 

Kemiklerin daha zayıf ve kırılgan hale geldiği osteoporoz hastalığı, kadınlarda özellikle menopoz döneminde, erkeklerde ise andropoz döneminde görülüyor. Hareket özgürlüğünü ve bağımsızlığı kısıtlayan bu durumu önleyebilmek için erken yaşlarda spor yapmaya başlamak şart. Böylece kemik ve eklem sağlığınızı yıllar boyunca koruyabilirsiniz. 

Gençliğinizi yıllarca koruyor

Araştırmalara göre, spor ve egzersizler hücrelerin yavaşlamasını önlemeye yardımcı oluyor. Yaşlandıkça ve hücrelerimiz giderek zarar görmeye başladıkça, “telomer” adı verilen DNA-protein yapıları kısalır. Telomerler, her bir kromozomun iki ucunda bulunan koruyucu başlıklar gibidir; kısalma durumlarında ise yaşlanma süreci hızlanır. Günlük egzersizler ise telomeri koruyan molekülleri artırarak kısalmasını yavaşlatır ve yaşlanmanın sebep olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırır. 

Kilo kontrolüne spor yapmakla başlayın

Kilo almanın ve obezitenin en büyük sebeplerinden biri hareketsizlik. Düzeyinde egzersiz yaparak ve enerji harcayarak hem kilonuzu koruyabilir hem de zamanla kilo verebilirsiniz. 

Vücudumuz enerjiyi, yiyecekleri sindirirken, spor yaparken ve vücut fonksiyonlarını yerine getirirken harcıyor. Diyet yaparken, daha az kalori alma gayretinde olsak da bu durum metabolizma hızımızı düşürüyor ve kilo kaybı yaşama süreci gecikebiliyor. Bunun yerine düzenli spor yaparak, metabolizma hızını artırabilir, daha fazla kalori yakabilir ve kilo vermeye katkıda bulunabilirsiniz. 

Berrak bir cildin kaynağı: Spor 

Koşudan sonra veya yoga antrenmanının hemen sonrasında cildinizin daha farklı bir ışıltıya sahip olduğunu fark ettiniz mi? Spor sonrası cildin ayrı bir parlaklığa bürünmesi gayet olağan ve bu durum kan akışının hızlanması ile ilgili.

Egzersizler, kalp ritmini artırıp ciltteki kan akışını hızlandırarak, cildin ihtiyaç duyduğu oksijen ve besinleri temin etmesini sağlıyor. Böylece hem kolajen üretimini uyarıyor hem de ciltte yaşlanma karşıtı (anti-aging) etki yaratan yeni hücreleri teşvik ediyor.

Spor esnasında ter bezleri aktif hale geliyor, gözenekler açılıyor ve bu sayede toksinlerden arınmış oluyoruz. Toksinlerden arınan cilt ise daha parlak, berrak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşuyor. Ek olarak, ruh halimizin de olumlu yönde etkilenmesiyle cildimiz her zamankinden daha canlı ve parlak oluyor. Yani, tüm unsurlar aslında birbiriyle etkileşim içerisinde! 

Spor Yapmanın Bütünsel Sağlığa Etkileri

Hareket etmek, kardiyovasküler sağlığı destekliyor

Düzenli olarak egzersiz yapmak ve belli bir programı takip etmek, kalp sağlığını da ölçülebilir derecede olumlu etkiliyor. Spor, kolesterol seviyesini iyileştirir, kan basıncını düşürür, kalp krizi ve kalp hastalığı riskini azaltır ve daha sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır. 

Bu bilgiler doğrultusunda, kişileri düzenli olarak spor yapmaya teşvik eden tek nedenin kilo vermek ya da mevcut kiloyu korumak olmadığı açıkça görülüyor. Çevrenizde düzenli olarak spor yapan ve aksattığı durumlarda suçluluk duygusu hisseden kişilere mutlaka rastlamışsınızdır. Çünkü istikrarlı olarak egzersiz yapmak, uzun vadede kişilerin daha enerjik hissetmesine, geceleri daha rahat uyumasına, keskin ve net bir hafızaya ve huzurlu ruh haline destek oluyor. 

Peki, sporu yaşamımızın bir parçası haline getirmediğimizde neler oluyor?

Yaşamı daha sağlıklı ve dinç bir beden ile geçirme fırsatını kaçırmış oluyoruz. Hareketsiz geçen günlerin kısa vadede olumsuz etkilerine şahit olmasak da, vücudumuz yavaş yavaş direncini kaybederken, kemik ve eklemlerimiz eskiye oranla güçsüzleşirken, stresle başa çıkmak zorlaşırken spor yapmanın bütünsel sağlığımızı etkileyen mucizevi faydalarını geri tepmiş oluyoruz. Bu nedenle sağlığımızı korumak ve geliştirmek adına yapmamız gereken çok basit; bir an önce harekete geçmek!

Hareket özgürlüğünüze Collagen Advance ile destek olun

Kemik ve eklem sağlığının anahtarı Collagen Advance, sporcuların ve hareketli bir yaşam tarzını benimsemiş herkesin yanında!

Kemik, eklem ve kas sağlığını destekleme amaçlı özel olarak formüle edilen Collagen Advance, içeriğindeki tip 1 hidrolize balık kolajeni, N-asetil D-glukozamin, kondroitin sülfat ve hyaluronik asit ile fiziksel aktivite performansında gözle görülür bir düzelme sağlar; kemikleri güçlendirerek hareket kabiliyetini artırır ve enerjik günlerin keyfini çıkarmanıza yol açar. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın