Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Skinimalizm: Cilt Bakımında Minimalizm Akımı

Sizce “az çoktur” anlayışını cilt bakımında uygulayabilir miyiz? Skinimalizm ile bakım rutininizde sade ve kaliteli olana yönelme ve bir nevi daha hafif hissetme düşüncesini daha önce aklınızdan geçirmiş miydiniz?

Aynı anda onlarca cilt bakım ürünü kullanmamız, sabit ve kaliteli ürünler ile belirli bir bakım rutini oluşturmak yerine daha çok efor sarf edilen ve zaman kaybı yaratan rutinlere yönelmemiz ve cildimize uyguladığımız kat kat ten makyajı… 

Aslında bu sonuçları bir nedene bağlayabiliriz; son yıllarda dayatılan güzellik standardına uyum sağlama isteği. 2021 yılı itibarıyla bu standardı yıkan ve yerine daha sade, işlevsel, yenilikçi bir anlayış getiren bir trend ile karşı karşıyayız: Skinimalizm.

“Cilt bakımında sadeleşme” olarak özetleyebileceğimiz bu akım; skin (cilt) ve minimalizm kavramlarının birleşiminden oluşuyor. Skinimalizm trendini, “Less is more” felsefesi ile tanıştığımız ve günlük yaşantımızda da benimsediğimiz minimalizm akımının cildimize yansıması olarak tanımlayabiliriz. Yani az, aslında çoktur. Sadelik beraberinde olumlu sonuçları getirir, tüketim çılgınlığı ve fazlalıklar özgürlüğümüzü kısıtlayabilir. 

Minimalist Yaşam ve Cilt Bakımı: Skinimalizm

Özellikle pandemi başlangıcı ile beraber kendimize ayırdığımız vakit bolca arttı. Evde kaldığımız süre boyunca boş vaktimizin çoğunu tepeden tırnağa bakım yapmaya, cilt bakımında kullanmak üzere yeni ürünler keşfetmeye, onlarca çeşit ürünü aynı anda denemeye, üst üste cilt maskeleri uygulamaya ayırmış olabiliriz. Fakat; yeni çağın güzellik anlayışı haline geleceğini düşündüğümüz ve sürdürülebilir bir akım olma yolunda ilerleyen skinimalizm ile, cilt bakımında gereksiz tüketimi destekleyen her türlü hamle artık geçmişte kalıyor. 

Peki, skinimalizm ile cilt bakımı tarihe mi karışıyor? Elbette hayır. Cildimize uygun, kaliteli ve etkin ürünler ile cilt bakımı yapmayı tabii ki aksatmıyoruz. Ancak ihtiyacımız olandan fazlasını tüketmekten, gece-gündüz ayrı ayrı uyguladığımız onlarca üründen artık uzak duruyoruz. Kısacası bakımdan bütünüyle uzak durmuyoruz, yalnızca sadeleştiriyoruz. 

Skinimalizm

Skinimalizm ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Skinimalizm kavramına dair fikir edindiysek, bu trendi hayatımıza nasıl uyarlayabileceğimize de göz atalım:

Öncelikle cildimizin ihtiyacı olmayan ekstra ürünler ile bakım yapmayı rafa kaldırıyoruz. Bu noktada her cildin farklı ihtiyaçlara sahip olduğunu da göz ardı etmemek gerek. Cilt probleminize göre kullandığınız ürünlerin miktarında azalma yahut artma olabilir. Bunun yanı sıra her cilt tipi için kullanılması elzem bazı ürünler mevcut. Ancak cilt bakım rutininde, cildinizin her daim temiz ve nemli kalması gerektiğini de hiç bir zaman unutmamak gerekiyor.

Temel bakım ürünleri dışında cildinize ihtiyaç duyduğundan fazlası ile yüklenmek hem gereksiz, hem de olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Üstelik bu yeni anlayış doğrultusunda fazla gayret sarf etmeden, vaktimizi boşa harcamadan daha etkili sonuçlar elde edebiliyoruz. Özetle skinimalizm, cilt bakım rutinini bazen aksatanları ve her zaman gerekli motivasyonu bulamayanları sevindirecek bir trend. 

Peki ihtiyaç duymadığı onlarca ürün uygulayarak cildimize nasıl zarar veriyoruz?

Cilt bakımında minimalizm akımı neden önemli?

Son yıllarda cilt bakım ürünlerindeki çeşitlilik ve karşılaşılan binlerce kozmetik ürünü ile kafanız muhtemelen karışıyor ve her birini denemek için heveslenerek pek çok ürünü sepete ekliyorsunuz. Tam da bu sebeple, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere onlarca ürünü cildimize uygulama hatasını muhtemelen hepimiz yaptık. 

Skinimalizme göre, her biri farklı bileşenleri içeren çeşitli ürünler kullanmak yerine; kolajen takviyeleri gibi cildimize faydası maksimum düzeyde olan bileşenlerin tek bir şişede olduğu ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Aksi takdirde aynaya baktığımızda, cilt güzelliğimiz adına harcadığımız vakte değmeyen sonuçlarla karşılaşabiliriz. Mesela, cilde fazla yükleme yapıldığı için cilt bariyeriniz tahrip olabilir, kızarıklıklar oluşabilir ve renk eşitsizliği meydana gelebilir; uzun süre tahriş ve sivilce problemiyle baş etmek zorunda kalmanız da cabası. 

Neden Skinimalizm?

Skinimalizm ile doğal güzelliğinize daha çok güvenin...

Skinimalizm, her şeyden önce kendimizle barışık olmayı öğreten bir kavram. Cilt kusurlarımızın ağır ve gereksiz makyaj ürünleri ile kapatılması sonucu oluşan gerçeklikten uzak bir imaj yansıtmaktan ziyade doğallığı ön planda tuttuğumuz ve daha özgür hissedebileceğimiz bir anlayışı benimsememizi tavsiye ediyor. 

Vücudumuza içten dışa bakım yapabildiğimiz bir düzene sahip olarak, gereken ürünler ve gereken vakitlerde yapılan ve minimal düzeyde tuttuğumuz cilt bakım rutinleri ile bu trendin hakkını vermek mümkün. 

Fazlalıklardan, gereksiz tüketimden, sonuca yönelik olmayan işlemlerden arındırılmış; sade, karmaşık olmayan, fonksiyonlu bir anlayış ile sadece kendimize değil, çevreye de gereken özeni göstermiş oluruz. İhtiyacımız olanı kullanarak tüketimi minimumda tutabilir ve hep daha fazlasına sahip olmayı öğrendiğimiz bunca yıldan sonra sadeliğe kavuşabiliriz.


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın