Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saçlarınız, cildiniz gibi ilk izlenimde en dikkat çeken noktalardan biri. Saç dökülmesi ise, günlük yaşantımızda karşılaşabileceğimiz gayet olağan bir durum. Saçlarınızı her taradığınızda can sıkıcı sonuçlar gözlemliyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Mevsim geçişleri gibi çeşitli sebeplerle yaşanan saç dökülmeleri için önerilerimiz var.

Günde ortalama olarak 50-100 tel saç dökülmesi yaşıyoruz. Eğer bu miktardan daha fazlasına maruz kalıyor veya dökülen saçların yerine yenisinin çıkmadığını fark ediyorsanız, bu noktada saçlarınız için en etkili bakımı uygulamanız gerektiğini söyleyebiliriz. 

Saç Neden Dökülür? 

Saç dökülmesine neden olan faktörlerin en başında genetik yatkınlık yer alır. Ancak, saç neden dökülür sorusu karşısında tespit edebileceğimiz çeşitli etkenler mevcut. Genetik yatkınlık durumu, saç foliküllerinin büzülmesine sebep olan ve saçların uzamasını engelleyen genleri miras aldığınız anlamına geliyor. Erken yaşlarda, hatta ergenlikte de karşılaşılabilen bu durumun dışında saç dökülmelerine sebep olan faktörleri sıraladık: 

 • Hormonal değişimler 
 • Tıbbi durumlar
 • Yaşlanma 
 • Stres
 • Demir eksikliği
 • B12 vitamini eksikliği
 • Ani kilo kaybı
 • Beslenme yetersizliği
 • Sağlık problemleri
 • Androgenetik alopesi
 • Doğum kontrol hapları
 • Saçlara uygulanan kimyasal işlemler
 • Keratin eksikliği
 • Mevsim değişiklikleri

Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusuna en uygun cevabı verebilmek için, dökülmeye neden olan önemli faktörleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Hormonal Değişimler:

Karşılaşabileceğiniz pek çok faktör gibi, hormonal değişimler de geçici veya kalıcı olarak saç dökülmelerine sebep oluyor. Hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz ve tiroid problemleri vücudunuzdaki hormonları etkiliyor. Hormonal dengesizlik durumunda ise, yalnızca saçlar değil tüm vücut olumsuz yönde etkileniyor. 

Kadın ve erkek hormonlarının saç sağlığında farklı sonuçlar yarattığını biliyor muydunuz? Kadınlarda daha yoğun olan östrojen, saçların hızlı uzamasına yardımcı olan bir hormon. Öte yandan erkeklerde daha yüksek oranda bulunan androjen hormonu, saçların büyüme döngüsünü olumsuz etkiliyor. Androjen hormonunun fazla salgılanması sonucu, kadınlarda saç dökülmesi yaşanıyor. 

Yaşlanma:

Güçlü, kalın telli, parlak ve hacimli saçların değişime uğramasının bir diğer nedeni ise “zaman”. Zamana bağlı olarak vücudumuzda yaşadığımız değişimler, saçlarımıza da etki ediyor. Yani yaşlanma belirtilerini yalnızca cildimizde değil, saçlarımızda da gözlemiyoruz. Yaşlılık süreciyle birlikte saçlar eski gücünü kaybederek, çevresel faktörlerin olumsuz etkilerine karşı direncini yitirmeye başlıyor. Sonuç ise, kolay kırılan, yoğunluğu azalan ve dökülen saçlar…

Stres:

Yoğun stres durumunda, saç kökleri de olumsuz etkilenerek güçsüzleşiyor. Nedeni ise, stresli dönemlerde erkeklik hormonu olan androjen seviyesinin yükselmesi. Androjen hormonunun ise saç sağlığına pek de olumlu etkileri olmadığından bahsetmiştik. Bunun yanı sıra stres, saç derisinde kepeklenme problemine de yol açabiliyor. 

Beslenme Yetersizliği:

Beslenme düzeni, cilt güzelliğinizden genel sağlığınıza kadar tüm bedeninizi etkiliyor; tabii ki saçlarınızı da. Uygulanan sağlıksız diyetler, hızla kilo vermeye sebep olsa da son derece tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Yetersiz protein, vitamin ve mineral alımı nedeniyle saçlar çok daha çabuk dökülüyor. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni edinerek; vitamin kaynağı meyve-sebzeler ve bol proteinli gıdalar ile öğünlerinizi zenginleştirebilir, saçlarınızın çok daha güçlü olmasını sağlayabilir, dökülmelerin önüne geçebilirsiniz. 

Keratin Eksikliği:

Keratin, saç yapısında doğal olarak bulunan, hacimli ve sağlıklı saçların anahtarı olan bir protein. Çeşitli etkenler sebebiyle üretimi yavaşladığında, saçlar eski gücünü kaybederek dökülmeye başlıyor. Saça hacim kazandıran, parlaklığını sağlayan, sağlıkla uzamasına vesile olan ve dökülmeleri azaltan keratinin, takviye olarak alınması gerekiyor. 

Androgenetik Alopesi:

Sıkça karşılaşılan durumlardan biri diğeri ise, erkek tipi kellik olarak bilinen “Androgenetik Alopesi”. Genlerle doğrudan alakası bulunan bu durum, yalnızca erkeklerde saç dökülmesi olarak değil, kadınlarda belli dönemlerde görülmesiyle de biliniyor. Yaşlanma sürecinde daha yaygın görülen; ancak ergenlik döneminde de gözlemlenen androgenetik alopesi, menopoz dönemi ve hamilelik sonrası hormonların etkilenmesiyle oluşabiliyor. 

Kimyasal İşlemler:

Saçlarınızın daha hacimli olduğu ve ışıl ışıl parladığı günlerde kendinizi çok daha iyi hissettiğinizi biliyoruz. Bu amaçla uygulanan kimyasal işlemler, belirli bir süre saçların güzel görünmesini sağlasa da uzun vadede güçsüzleşmesine neden oluyor. Saç boyası, yüksek ısı ve diğer kimyasal uygulamalar, saçları incelterek zamanla dökülmesine yol açıyor. 

Normal şartlarda, dökülen saçların yerine yenileri zamanla çıkıyor. Ancak tam tersi bir durum yaşandığında, saç dökülmeleri yıllar içerisinde kellik oluşumuna da sebep olabiliyor. Geçici veya kalıcı saç dökülmesi durumuna maruz kalıyorsanız, uygulayabileceğiniz birkaç adım var.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? 

Bakım rutini, bütünsel bir yaklaşım gerektiriyor. Yalnızca cildiniz ve vücudunuz için değil, saçlarınız için de belirli bir bakım rutini edinmek, daha dolgun ve göz alıcı saçlara sahip olmanızı sağlıyor. Çevresel faktörler ve yaşlanmaya karşı saçları korumak, hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmelerini önlüyor. Gelelim saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun cevaplarına...

Problemin temeline inin

Her durumda olduğu gibi, oluşan problemin kaynağını tespit ederek gerekli çözüme daha kolay ulaşabilirsiniz. Saçlarınız kimyasal işlemler sonucu hasar gördüyse ve dökülüyorsa, onu doğal haline bırakmak ve gereken özeni göstermek doğru bir hamle olacaktır. 

Sağlıklı bir yaşam tarzı ile saçlarını güçlendirin

Saçlarınızın sağlıkla ışıldaması, sağlıklı alışkanlıklar edinmenize bağlı. Örneğin dengeli beslenerek, saçlarınızda gözle görülür bir değişim elde edebilirsiniz. Gün içerisinde protein açısından zengin gıdaları tüketmenin saçlarınızdaki geri dönüşümü muhteşem olabilir! Karbonhidratlar ise saçların uzaması için gerekli olan enerjiyi sağlar. Sağlıklı karbonhidratlar tüketerek, saç hücrelerini harekete geçirebilir ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. 

Besin takviyeleri ile saçın sağlıklı yapısını koruyun

Besin takviyeleri, saç foliküllerinin güçlenmesi için gerekli olan vitamin ve mineraller ile benzersiz bir bakım sağlıyor. Keratin takviyesi ile zamanla azalan keratin seviyesini artırarak saç köklerini güçlendirebilir ve sağlıklı yapısını uzun süre koruyabilirsiniz. 

Mevsimsel Saç Dökülmesi 

Yaz mevsiminden sonbahara geçiş, aslında oldukça keyifli. Ağaçlardan dökülen sarı yaprakların güzelliğinin ve içimizi ısıtan sıcak içeceklerin keyfini çıkarmaya başlıyoruz. Tüm bu olumlu değişimlerin yanında, soğuyan havayla birlikte saçlarımız direncini kaybediyor. Çünkü mevsim değişikliği yaşanırken, hormonlarımız ve ruh halimiz de bu durumdan etkileniyor. 

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesi Normal mi?

İçinde bulunduğumuz dönemde, saçlarınızın normalden daha fazla döküldüğüne şahit olabilirsiniz; ancak endişelenmenize gerek yok. Sonbaharda saç dökülmesi gözlemlemek son derece normal. Daha önce de belirttiğimiz gibi, hormonal değişimler ve stres mevsimsel saç dökülmesini tetikliyor. 

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır? 

Mevsim geçişleri sona erdiğinde, bu problem de genellikle geride kalır. Mevsimsel saç dökülmesi ne kadar sürer sorusunun cevabına baktığımızda, ortalama 1-1.5 ay devam ettiğini söyleyebiliriz. Ancak bu duruma 2 aydan daha uzun süre maruz kalıyor ve günde 100 adet saç telinden daha fazlasını kaybediyorsanız, saçlarınıza gereken özeni gösterme zamanı gelmiş demektir. 

Mevsimsel Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saçlarınız halihazırda kırılgan ve dökülmeye meyilli bir yapıdaysa, mevsim geçişlerinde de daha özenli bir bakımı hak ediyor. Saç dökülmesi için genel olarak uygulamanız gereken adımları sonbaharda da uygulayarak saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. 

Saçlarınızın da en büyük ihtiyacı nem

Mevsim geçişlerinde kuruyan, matlaşan ve canlı görünümünü yitiren saçların en büyük ihtiyacı nem! Tıpkı cildiniz gibi, saçlarınız da neme ihtiyaç duyar. Kaybettiği neme geri kavuşturan takviyeler ile saçlarınızı canlandırabilirsiniz. 

Saçlarınızı içeriden besleyin

Saç için oldukça faydalı vitamin ve keratin açısından zengin gıdalarla beslenerek; E vitamini, folik asit, biotin ve çinko gibi bileşenleri barındıran takviyeleri kullanarak saçlarınızı koruyabilirsiniz. Böylece saçları içeriden besleyebilir ve dökülmelere karşı dayanıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. 

Mevsimsel saç dökülmelerini keratin ile önleyin

Keratin proteinin azalması sonucu kopmaya ve dökülmeye müsait hale gelen saçlarınız için, keratin takviyelerini günlük hayatınıza dahil edebilirsiniz. Keratin takviyesi, mevsim geçişleri dahil her türlü dış faktöre karşı saçların direncini artırarak, sağlıklı yapısını korumasını sağlıyor. 

Hidrolize sıvı keratinin mevsimsel saç dökülmelerindeki etkisi

Soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde saçlarınıza daha fazla özen göstermek iyi bir fikir. Bu sayede daha güçlü, parlak ve dolgun saçlar her mevsim mümkün! Hidrolize sıvı keratinin faydalarına gelirsek:

 • Yıllar içerisinde enerjisini yitirmeye başlayan saçları canlandırır.
 • Vücut tarafından yüksek emilimi sayesinde etkisini daha kuvvetli ve hızlı gösterir.
 • Çevresel faktörlere karşı koruyucu bir bariyer görevi üstlenir.
 • Zarar gören saç yapısını onarmaya yardımcı olur.
 • Yumuşak ve parlak saçlar elde etmenizi sağlar. 
 • Saç yapısını bütünler, besler ve sağlık aşılar.

Saçların sağlıklı formunu her mevsim koruyabileceğiniz bir yöntemin varlığı kulağa güzel geliyor değil mi? Saçlarınızı hayata döndürmek için, içilebilir hidrolize keratinin gücünden faydalanmanın tam zamanı. Saç yapısını gün geçtikçe onaran bileşenleriyle, mevsimsel dökülmelerin önüne geçerek işlem görmüş saçları güçlendiriyor. Saç hücrelerini hasar ve su kaybından koruyan Style Enhance, zengin içeriğiyle saçlarınızın ihtiyaç duyduğu tek formül. Düzenli kullanımıyla seyrelen ve dökülmeye meyilli saçlarınızı canlandırmaya hazır olun!


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın