Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Balık Kolajeni mi Sığır Kolajeni mi? Hangi Kolajen Kullanılmalı?

Gençliğin formülü kolajeni nasıl kullanıyorsunuz? Hangi kolajen türünün daha etkili olduğunu daha önce araştırdınız mı? Kolajenin, çeşitlerine göre etkilerini farklı şekillerde gösterdiğini biliyor muydunuz? 

Cilt, saç ve kemik sağlığı için sayısız faydası olan kolajenin, hangi türde olduğu ve nasıl uygulandığı oldukça önemli. Türlerine ve kullanımına göre etkisi çeşitlenen bu mucizevi proteinin yaygın kullanıldığı iki çeşidi bulunuyor: Balık kolajeni ve sığır kolajeni. Peki, hangi kolajen türü kullanılmalı ve nasıl uygulanmalı? Bu konunun detaylı anlatımından önce kolajen nedir ve faydaları nelerdir öğrenelim.

Kolajen Nedir? 

Kolajen kelimesi, Yunanca "kólla", yani yapıştırıcı kelimesinden geliyor. Bu da demek oluyor ki kolajen, vücudumuzdaki dokuları yapıştırıcı gibi bir arada tutmaya yarayan mucizevi bir bileşen!

Özellikle cilt bakımının vazgeçilmezi haline gelen kolajen; kasların, kemiklerin ve dokuların bir arada durmasını sağlayan, vücudumuzda en yüksek oranda bulunan temel bir protein. Cildimizin nemli ve taze görünümünü, kemik ve tırnaklarımızın güçlü yapısını, eklemlerimizin sağlığını büyük oranda kolajene borçluyuz. Bu nedenle, sağlık ve güzellik sektöründe toz, hap, krem ve şurup halinde çeşitli kolajen takviyeleri ile karşılaşıyoruz. 

Kolajen desteği ile genel sağlığımızda sayısız olumlu değişim elde edebiliyoruz. Peki, kolajen kullanımı ne işe yarar, kolajenin faydaları nelerdir?

Tepeden Tırnağa Kolajenin Faydaları

Kolajenin, dokuları bir arada tutan önemli rolü düşünüldüğünde vücudumuzdaki etkisini tahmin edebilirsiniz. Tepeden tırnağa sağlık ve gençlik aşılayan kolajen;

 • Cilde esneklik ve nem kazandırır.
 • Yaşlanmanın beraberinde getirdiği güçsüzleşmiş kemiklerin yoğunluğunu artırır. 
 • Eklem, sırt ve diz ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Kıkırdak sağlığını destekler.
 • Tırnakların ve saçların daha güçlü olmasını ve sağlıklı uzamasını sağlar. 
 • Kas gücünü artırır. 
 • Damar sertliğini (ateroskleroz) önler. 

Cildimizdeki proteinlerin %80’ini oluşturan kolajenin cilt güzelliği üzerindeki etkileri de şaşırtıcı!

Hangi Kolajen Türünü Kullanmalısınız?

Kolajenin Cilde Faydaları 

Yaşlanmanın etkisiyle vücuttaki kolajen üretimi zamanla azaldığında, cilt üzerinde kırışıklık, ince çizgiler, sarkmalar ve nemsizlik problemleri yaşanıyor. Nemsizlik ise, cildinizin dış dünya ile arasındaki koruma kalkanının güçsüzleşmesine yol açıyor. 

Cildiniz için kolajen kullanmak, yeni cilt hücrelerinin büyümesine yardımcı oluyor. Kolajen peptitli ürünler kullanmak ve kolajen takviyesi almak, faydalı maddeleri cildinize hapsetme ve cildinizi, zararlı maddelerden koruma görevi bulunan cilt bariyerini güçlendiriyor. Zamanla azalan kolajen üretimini uyararak, kırışıklıkları azaltıyor ve yaşlanma karşıtı etkisini gösteriyor. 

Görüldüğü gibi kolajen gıda takviyesi, gençliği ve sağlığı korumada önemli bir role sahip. Peki, cilt için hangi kolajen kullanılır? Hangi kaynaktan elde edilen kolajen daha etkili, sığır kolajeni mi balık kolajeni mi? Her iki kolajen türünün faydalarını sizler için inceledik. 

Sığır Kolajeni mi Balık Kolajeni mi? 

Kolajen sentezinin 20’li yaşların ortalarından itibaren azaldığını göz önünde bulundurduğumuzda, belirli bir yaştan sonra cildin gençliğini korumak adına takviyelere yönelmek gerektiğini söyleyebiliriz. Kolajen takviyeleri ise yaygın olarak sığırdan ve balıktan elde ediliyor ve her ikisinin de kendine özgü faydaları mevcut. 

Balık Kolajeni Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Cilt için faydaları ile ön plana çıkan balık kolajeni, insan vücudunda en çok bulunan tip 1 kolajen açısından en iyi kaynak olarak kabul ediliyor. İnsanların doğal yollarla ürettiği kolajen ile neredeyse aynı boyutta olan balık kolajeni, çok daha kolay kana karışıyor ve vücut tarafından hemen emiliyor. Yani düşük molekül ağırlığı sebebiyle etkisi daha yüksek. 

Balık kolajeni faydaları

Cildiniz için eşsiz bir doğal kaynak olan balık kolajeni, cilt kalitesini yükseltme rolüyle benzersiz etkilere sahip. 

 • Özellikle tip 1 hidrolize balık kolajeni (yani hidrolize edilmiş, parçalara ayrılmış balık kolajeni), cilt tarafından hızla emilecek kadar düşük molekül ağırlığıyla etkilerini kısa sürede gösteriyor. 
 • Çoğu cilt bakım ürünlerine oranla, içten desteği sayesinde cildinizin en sağlıklı formunu elde etmenizi sağlıyor. 
 • Zamanla azalan kolajen miktarını dengeleyerek, cildinizin yaşlanmasını geciktiriyor ve genç bir cildin canlılığını seneler boyunca koruyor. 
 • Cildin pürüzsüz yapısını destekliyor, lekelerin oluşumunu engelliyor.
 • Hem koruma, hem de önleme özellikleriyle var olan cilt problemlerini minimum seviyeye indirgerken, dış tehlikelere karşı cildin savunma mekanizmasını geliştiriyor. 

Sığır Kolajeni Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Sığır derisinden elde edilen tip 1, tip 2 ve tip 3 sığır kolajeninin, balık kolajenine oranla vücut tarafından emilimi daha düşük. Dolayısıyla etkilerini çok daha uzun sürede gösterirken, balık kolajeninin kalitesi, sürdürülebilirliği ve biyoyararlanımına göre geri planda kalıyor. 

Her iki kaynağın detaylarını öğrendiğimize göre, hangi tür kolajeni nasıl kullanmamız gerektiğine dair edindiğimiz bilgileri toparlayalım:

Kolajen peptitler, yani hidrolize edilmiş içilebilir kolajen takviyeleri, aynı amino asitten üretilmiş olmalarına rağmen diğer kolajenlere oranla daha etkili. Cildinizin pürüzsüz güzelliği ya da dinç bir bedenin sağlıklı yapısını koruma hedefiyle kullanacağınız kolajen takviyesinin, hidrolize edilmiş ve düşük molekül ağırlığına sahip olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü hidrolize kolajenler daha hızlı kana karışıyor ve cildinizin en alt katmanlarına kadar etkisini gösteriyor. Yani söz konusu cildinizin gençliğini korumak olduğunda, tip 1 hidrolize balık kolajeni başrolü devralıyor!


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın