Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Kolajen ve Keratin Peptitler Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Söz konusu yaşlanma karşıtı cilt bakımı ve tepeden tırnağa güzelliğin formülü olduğunda, peptitler akla ilk gelen bileşenlerdir. Bu yazıda, kişisel bakımda peptit içeren ürün ve formüllerin yararları ve etkilerini daha detaylı inceleyeceğiz. 

Peptit Nedir?

Yunanca kökenli peptit kelimesi, çok sayıda aminoasidin birbirine bağlanmasıyla oluşan kısa bir protein zinciri. Aminoasitler ise, proteinleri oluşturan temel yapı taşları olarak tanımlanıyor. Peptitleri hayal ederken, küçük silindirler halindeki aminoasitlerin bir zincir oluşturduğu görüntüyü aklınızda canlandırabilirsiniz. 

Cildimizin, saçlarımızın ve tüm bedenimizin sağlıklı formunu ve gençliğini koruyabilmesi için gerekli olan kolajen ve keratin peptit, aslında doğduğumuz günden itibaren vücudumuzda bulunuyor. Ancak zaman içerisinde, gerek yaşın ilerlemesi sonucu gerekse zararlı çevresel faktörlerin etkisiyle miktarını yitirmeye başlıyor. 

Kolajen ve Keratin Peptit Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kolajen, vücudumuzda doğal olarak bulunan, cildimizin gençliğini ve berraklığını koruyan önemli bir protein. Gençliğin temel bileşeni olan kolajenin, 25 yaşından itibaren vücuttaki üretimi azalıyor. Bu durumda yapmamız gereken, kolajeni takviye yoluyla edinmek ve cildimizi dış etkilere ve zamana karşı korumak. Kolajen peptit ise, büyük molekül halindeki bu proteininin parçalara ayrılması (hidrolize edilmesi) sonucu elde ediliyor. 

Gençliğin ilk çağlarında parlayan, hacimli ve gür saçlarımızı keratine borçluyuz. Tıpkı kolajen gibi, keratin üretimi de zamanın yarattığı hasarla birlikte yavaşlıyor ve bu durum saç ve tırnaklarımızda güçsüzlüğe sebep oluyor. Cilt, saç ve tırnaklarımızdaki ana bileşeni oluşturan keratinden maksimum verim alabilmek için, bu proteinin de parçalara ayrılmış peptitler halinde takviye olarak edinilmesi şart. Nedenlerine gelecek olursak;

 • Kolajen ve keratin peptitlerin vücut tarafından emilimi, parçalara ayrılmış (hidrolize edilmiş) düşük molekül ağırlıklarıyla daha kolay ve hızlı olur.
 • Bağırsaklar tarafından kolayca emilen ve sindirilen, kan dolaşımı yoluyla hücrelere iletilen peptitler, etkilerini gözle görülür ölçüde yansıtır.
 • Cildin, saçın ve tırnakların en alt katmanlarına kadar ulaşan peptitler, yüzeysel değil derinlemesine bir bakım sağlar.

Kolajen Peptitlerin Ciltteki Etkileri

Hidrolize kolajen olarak da bilinen kolajen peptitler, yaşlanmanın ilk izlerini ortadan kaldırabilmek için en büyük gereksinimlerden biri. Kolajen eksikliğinin yarattığı kırışıklık, ince çizgi, sarkma, solgun ve mat görünüm, kolajen peptit içeren bir takviye ile minimum seviyeye indirgenebilir. “Kolajen peptit ne işe yarar, faydaları nelerdir?” sorusunun detayları ise aşağıda:

 • Kolajen peptit, cilt üzerindeki derin çizgi ve kırışıklıklara müdahale ederek, zaman içerisinde belirgin düzelmelere neden olur.
 • Cildin esnekliğini artırarak, daha gergin ve sıkı bir cilt sağlar.
 • Cildin nem kaybı yaşamasına sebep olan faktörlerin önüne geçer; cilt kuruluğunu önler ve cilde nem depolar. 
 • Serbest radikallerin ve güneş ışınlarının yarattığı cilt lekelerini azaltmaya yardımcı olur, daha aydınlık bir cilt sunar.
 • Hücre yenilenmesini destekler ve cildin tazelenmesini sağlar. 
 • Zararlı alışkanlıklar sonucu oluşan akne ve sivilce problemiyle savaşır; cildin pürüzsüz görünümünü destekler. 
 • Cilt bariyerini güçlendirerek, karşılaşabileceğiniz olası cilt problemlerini önler. 

Gelelim hangi kolajen peptit formunun cilt güzelliğinde daha etkili olduğuna… Sığır kolajenine oranla daha küçük peptit moleküllerinden oluşan balık kolajeni, sağlıklı ve genç bir cildin devamlılığında en büyük rolü üstleniyor. Sıvı balık kolajeni, cildin alt katmanlarına kadar etki eden onarıcı gücü sayesinde cildinizi toparlıyor; gözle görülür kırışıklıkları azaltıyor ve cilde elastikiyet kazandırıyor. 

Kolajen ve Keratin Peptitler Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Keratin Peptitlerin Saç ve Tırnaklara Faydaları

Güzellik salonlarında uygulanan keratin bakımı, saçları yüksek ısıya maruz bıraktığı için tercih edilmemesi gereken bir yöntem. Bizim önerimiz, saçlara geçici canlılık veren ancak uzun vadede yıpratıcı etkiler bırakan uygulamaları geride bırakmanız. Bunun yerine saçlarınıza sağlık aşılayan, olumlu etkisini gün geçtikçe artıran bakım yöntemlerine yönelebilirsiniz. Keratin peptitler bu noktada devreye giriyor. Keratin peptit (hidrolize keratin) içeren besin takviyesiyle, saç ve tırnaklarınızın en sağlıklı ve dayanıklı formunu elde etmek çok kolay.

 • Keratin peptitler, yüksek biyoyararlanımı ile saç ve tırnakların en alt katmanlarına kadar nüfuz eder; boşlukları doldurur ve güçlendiren etkisini hızlıca gösterir.
 • Protein eksikliği sebebiyle daha kırılgan olan saç ve tırnaklarınız, hidrolize keratin sayesinde dayanıklılık kazanır. 
 • Tıpkı keratin peptitlerin cilde nem kazandırması gibi, kuru ve yıpranmış saçları nemlendirerek parlak görünümünü yansıtmasını sağlar.
 • Saç dökülmesi ve tırnak kırılması sık sık başımıza gelen bir problem. Keratin peptit içeren bir takviye, saç dökülmelerini azaltır ve tırnakların güçlü formunu korur. 
 • Kimyasal uygulamaların saç ve tırnaklardaki etkisini onarır ve sağlıkla ışıldamalarını sağlar. 

Tüm bu faydaları göz önünde bulundurulduğunda, kolajen ve keratin içeren bakım ürünlerinde ilgili bileşenlerin mutlaka hidrolize edilmiş olması gerekiyor. Özellikle besin takviyesi olarak tüketilen hidrolize kolajen ve hidrolize keratin, vücudunuzu içten besleyerek olumlu sonuçlarını hızla gösteriyor. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın