Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Kolajen Rehberi: Kolajen Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Her daim genç ve dinamik, yıllara meydan okuyan, ışıltısını yansıtan bir cilt… Ve böyle bir cilt elde etmenizi sağlayan güzellik ve sağlık kaynağı: Kolajen. Yıllardır kolajen ile ilgili birtakım dallı budaklı sorular ve zihinleri meşgul eden, çığ gibi büyüyen bir merakla karşı karşıyayız. Evet, kolajen takviyesi hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmalı, buna artık aşinayız. Peki hangi kolajen kullanılmalı, ne zaman ve nasıl? Kolajen kullanımına dair en yalın ve gerçek bilgileri paylaşmak adına, sizler için kolajen rehberi hazırladık. 

Kolajen Nedir?

Tüm bağ dokularımızı bir arada tutarak adeta bir yapıştırıcı görevi üstlenen kolajen (ki ismi Yunanca “kolla” yani “tutkal” kelimesinden türüyor), vücudumuzun 25 yaşına kadar doğal yollarla ürettiği temel bir protein. Güzellik evreninde yıllardır varlığını koruyan ve son dönemlerde kullanımının zirveye geçtiği kolajen takviyeleri ise farklı kaynaklardan elde edilebiliyor. 

Kolajen Ne Zaman Kullanılmalı?

Zamansız güzelliğin ve sağlığın formülü kolajen, 25 yaşından itibaren vücudumuzdaki üretimini %1,5 oranında azaltıyor. Bu gerçek, ibreleri kolajen takviyelerine yöneltiyor. Çünkü kolajen eksikliği durumunda, cildimiz yaşlanma belirtilerine daha açık hale geliyor, canlı ve dolgun görünümünü yitiriyor ve kırışıklıklar gün yüzüne çıkıyor. Bunun da ötesinde, kolajen eksikliği, etkilerini tüm vücutta gösteriyor. Git gide azalan kolajen miktarıyla mücadele eden bedenimiz, hızla alarma geçiyor. Bu süreçte hareket özgürlüğü kısıtlanıyor, kemik, eklem ve kas sağlığı büyük bir tehditle yüzleşiyor. Günlük 10.000 mg balık kolajeninin 25 yaşından itibaren kullanımı, sağlıklı yaşlanmaya ve enerjisini yansıtan bir cilde giden yolun kapılarını aralıyor. 

Kolajen Nasıl Kullanılır? 

Sürdürebilir güzelliğe yolculukta kolajen takviyeleri, tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir yer kapsıyor aslında. Bu kapsayıcılığı ve neredeyse tamamen eforsuz bir rutinle hayatınızda yer edinmesi, cilt bakımında ve sağlıkta kolajen kullanımını ayırt edici bir noktaya taşıyor. Tabii kolajen kullanımının da es geçilmemesi gereken yöntemleri var. Örneğin, kolajen takviyesi kullanırken belli bir disipline ayak uydurmak şart. Başlıca kalıplar şunlar: Her gün, minimum üç ay, gece uykudan önce…

Günlük kolajen ihtiyacımız her gün 10.000 miligrama tekabül ediyor. Takviyeleri, en verimli etkiler için minimum üç ay kullanmanız gerekiyor. Kolajenin uykudan önce alınmasının sebebi ise, vücut hücrelerimizin uyku saatlerinde yenilenme sürecine girmesiyle ilintili. Bu sürece hidrolize balık kolajeni kullanarak katkıda bulunmak ise, gözle görülür sonuçları çok daha kısa sürede elde etmenize yardımcı bir aşama.

Hangi Kolajen Kullanılmalı?

Kolajen serüvenine kapıldıysanız, bu dünyada pek çok kolajen kaynağının ve formunun var olduğuna bizzat şahit olmuşsunuz demektir. Peki hangi kolajen kaynağı diğer kolajen kaynaklarına üstünlük sağlıyor? Ya da kolajenin hangi formunu kullandığımızda belirgin değişimler gözlemlemeye başlıyoruz? 

Araştırmalar sonucunda elde edilen bilimsel gerçek, balık kolajeninin diğer kolajen kaynaklarına oranla vücut tarafından 1,5 kat daha hızlı emildiği ve böylece yüksek biyoyararlanım gösterdiği yönünde. 

Öte yandan, kolajenin ham hali aslında vücut hücrelerimiz tarafından absorbe edilemeyecek kadar büyük yapıda. Bu nedenle bu proteinin belirli bir işlemden geçmesi şart. Kolajenin küçük moleküllere, yani peptitlere ayrıştırılması işlemine hidrolizasyon diyoruz. Hidrolizasyon sonucu elde edilen hidrolize peptit kolajenler hücrelerimiz tarafından emilebilen bir yapıda. Demek ki her kolajen formu, sizleri dilediğiniz sonuçlara götürmüyor. 

Kısacası sürdürülebilir güzelliğin odağında, düşük molekül ağırlıklı, günlük 10.000 mg kolajen ihtiyacınızı karşılayabilecek, balık kaynaklı hidrolize kolajen takviyesi yatıyor. 

(0) Yorum

Yorum yapın