Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Eklem ve Kemik Sağlığı İçin Kolajen Kullanımı

 

Vücudun esnekliğini sağlayan kolajen proteininin eklem ve kemik sağlığı üzerinde pek çok faydası vardır. Yaşlanmaya ve dış faktörlere bağlı kemik ve eklem ağrılarının azalması ve hasarını önlemede önemli bir rolü bulunur. 

Kemik Sağlığı için Kolajen

Tip I kolajen, kemik organik kitlesinin %90’ını oluşturmaktadır; ayrıca tendonlar, ligamanlar ve korneanın majör kolajenidir.(1)

Kemiklerdeki iki ana maddeden biri olan kolajen, güçlü kemik ve eklemleri oluşturan bir proteindir. Kemik ve eklem sağlığını desteklemenin yanı sıra hareket özgürlüğüne de katkıda bulunan kolajen, bağ dokuların önemli bir bileşenidir. 

Kolajenin Kemiklere Faydaları 

Tip 1 kolajen üretimi, kemik mineral yoğunluğunu, kemik mineral içeriğini ve kemikte tip 1 kolajenin miktarını artırmakta önemli bir rol oynamaktadır.(2) Kemik kaybı, kemik erimesi, özellikle menopoz sonrası kadınlarda, kemik oluşumu ve doku kaybı arasındaki dengesizlik sonucu oluşmaktadır. Ayrıca eklemlerde tamamlayıcı rol oynayan kemiklerin sağlığının bozulması, kıkırdakta hasar ve kayıplara neden olabilmektedir.(3)

Menopoz sonrası kadınlarda yapılan çalışmalarda 12 ay süresince kullanılan hidrolize sıvı tip 1 kolajen desteğinin, kemik mineral yoğunluğunda, kemik oluşumunda anlamlı artışa ve kemik yıkımında azalmaya yol açtığı gösterilmiştir.(4)

Eklem Rahatsızlıkları için Kolajen Kullanımı

Yaşlanmaya bağlı faktörler ve eklemlerin yoğun olarak kullanması sonucu eklem üzerinde ağrılar meydana gelir. Tip 1 balık kolajeni, N-Asetil D-Glukozamin ve kondroitin sülfat, kemik ve eklem sağlığını destekleyerek yaşa veya dış faktörlere bağlı ağrıları ve hasarları önlemeye yardımcı olur. 

Eklem rahatsızlıkları üzerinde pek çok faydası kanıtlanan tip 1 kolajen takviyesi, N-Asetil D-Glukozamin ve kondroitin sülfat, osteoartrit, romatoid artrit, kıkırdak hasarı ve dejeneratif eklem hastalığını içeren eklem bozukluklarında etkilidir. 

Kemik Sağlığı İçin Hangi Tür Kolajen Kullanılır?

Tip 1 kolajen, kemik organik kitlesinin %90’ını oluşturmaktadır ve vücutta yeterli olması durumunda kemik sağlığı da olumlu etkilenir. Tip 1 kolajenin kemiklerdeki eksikliği ve takviye halinde alınmaması durumunda ise, yaşlanmaya bağlı olarak kemikler güçsüzleşir ve ağrılar çoğalır. 

  1. Sibilla S, et al. An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8, 29-42.
  2. Porfírio E, Fanaro GB. Collagen supplementation on osteoporosis and osteoarthritis. Rev. Bras. Geriatr. Gerontol., Rio de Janeiro, 2016; 19(1):153-164.
  3. Li G et al. Subchondral bone in osteoarthritis: Insight into risk factors and microstructural changes. Li et al. Arthritis Research & Therapy 2013, 15:223.
  4. König D et al. Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women—A Randomized Controlled Study. Nutrients 2018, 10, 97.

(0) Yorum

Yorum yapın