Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

İlk Alışverişinize Özel %10 İndirim İçin
Kod: ELYWELCOME

Alışveriş Sepeti

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Kolajen Hakkında Merak Edilenler

Kolajen peptid nedir?

Peptid, kısa aminoasid zinciridir. Bir peptiddeki aminoasidler, peptid bağlar adı verilen bağlar ile sıralı olarak birbirine bağlanmaktadır. Kolajen ve kolajen peptidleri arasındaki fark, aynı aminoasid zincirinden yapılmaları ancak kolajen peptidlerinde zincirin kısa olmasıdır. Bu nedenle, kolajen peptidlerin, sindirilmeleri, emilimleri ve vücutta dağılımları daha kolay ve biyoyararlanımları daha yüksektir.(1)

Kolajen peptidler, nutrikozmetik ürünlerde biyoaktif içerik olarak kullanılmaktadır ve preklinik çalışmalarda, deri bariyer fonksiyonunu düzelttiği, kolajen ve hyaluronik asid sentezini ve fibroblast üretimini teşvik ettiği gösterilmektedir.(2)

Tıbbi araştırmalar, düşük moleküler ağırlığa sahip oral hidrolize balık kolajeni takviyesinin, cilt sağlığını düzeltmede (bariyer fonksiyonu, kırışıklık, nemlilik ve elastiklik) etkili olduğunu göstermektedir.(3) Hidrolize kolajen, minimal istenmeyen etkilere sahip güvenilir takviye edici gıda olarak bilinmektedir.(4)

 1. https://www.nature.com
 2. J Asserin et al. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: Evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. Journal of Cosmetic Dermatology, 14, 291-301.
 1. Kim DU et al. Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrients 2018, 10, 826.
 2. Porfírio E, Fanaro GB. Collagen supplementation on osteoporosis and osteoarthritis. Rev. Bras. Geriatr. Gerontol., Rio de Janeiro, 2016; 19(1):153-164.

 

Balık kolajeni nedir?

Balık kolajeni, balığın, pulları, derisi, kıkırdağı veya kemiği gibi yan ürünlerinden elde edilmektedir. ElySuisse ürünlerinde kullanılan tip I balık kolajeni, en iyi kolajen kaynağı olarak, diğer kolajen kaynaklarına aşağıdaki nedenlerden dolayı üstünlük sağlamaktadır:

 • Diğer kolajenler ile karşılaştırıldığında düşük moleküler ağırlığı nedeniyle, vücutta daha iyi sindirim, emilim ve dağılım ve biyoyararlılık
 • Deli dana hastalığı, bulaşıcı süngerimsi ensefalopati, ayak ve ağız hastalığı riski olmaması,
 • Dini endişeler yoktur çünkü helal ve koşer endişesi yoktur.

 

Vücudumuzda kolajen miktarı yaşlandıkça azalır mı?

Yaşlanma sürecinde vücudumuz daha az miktarda kolajen üretmeye başlar. Bu nedenle cildimiz sıkılık ve elastikiyetini kaybetmeye başlar ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Yaklaşık 25 yaşından başlayarak, kolajenin vücutta doğal üretimi her yıl %1,5 oranında azalmaktadır.(1)

Cilt etkilerine ek olarak, menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz sonucunda kemikler sağlıklı yapılarını kaybetmeye başlar ve kemikte görülen mikro hasarlar, eklem kıkırdağında incelmeye ve bozulmaya neden olurlar.(2)

 1. Sibilla S, et al. An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8, 29-42.
 2. Li G et al. Subchondral bone in osteoarthritis: Insight into risk factors and microstructural changes. Li et al. Arthritis Research & Therapy 2013, 15:223.

 

Kolajen üretimindeki azalmanın belirtileri nedir?

İnce kırışıklıkların ortaya çıkması, elastikiyetin azalması ve kuruluk en kolajen üretimindeki azalmanın en belirgin etkenlerdir. Cilt pürüzlü hale gelir, donuk bir cilt ortaya çıkar. Ayrıca kemik mineral yoğunluğundaki azalma da kemik yapınızda bozulmalarla sonuçlanarak eklem kıkırdağında kötüleşmeye neden olabilir.

 

Ne kadar süre kolajen kullanmalıyım?

Yapılan çalışmalarda, kolajenin en az 4 haftalık kullanım sonrası etki göstermeye başladığı ve 12 hafta düzenli kolajen kullanımı sonrasında cildin kırışıklığı, nemliliği ve elastikliğinde anlamlı düzelmeler görüldüğü gösterilmiştir.(1, 2, 3)

Osteoporoz ve osteoartrit söz konusu olduğunda ise yapılan çalışmalarda, 6 ay süresinde hidrolize kolajen kullanılmış ve etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmıştır.(4) Vücudumuzda kolajen üretimi yaşla birlikte azaldığından, kolajen takviyesi bir ömür boyu devam etmelidir.

 1. Borumand M, Sibilla S. Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles. J Med Nutr Nutraceut Vol 4 / Issue 1 / Jan-Jun 2015.
 2. J Asserin et al. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: Evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. Journal of Cosmetic Dermatology. 2015; 14, 291-301.
 3. Kim DU et al. Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrients 2018, 10, 826.
 4. König D et al. Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women—A Randomized Controlled Study. Nutrients 2018, 10, 97.

 

Kırışıklık, elastiklik ve nem için günde ne kadar kolajen almalıyım?

Сildinizin parlak ve esnek olması için günde 10.000 mg hidrolize kolajen almanızı öneririz. 2018 yılında, 40-60 yaş arasındaki 53 kadında gerçekleştirilen bir çalışmada molekül ağırlığı düşük olan 10.000 mg hidrolize balık kolajeninin 12 haftalık kullanımıı, plaseboya oranla cildin esnekliğinde anlamlı artışla sonuçlanmıştır.(1)

 1. Kim DU et al. Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrients 2018, 10, 826.

 

Kolajen ürünlerinizin içeriğindeki diğer maddeler ne işe yarıyor?

Ürünlerimizin içeriğinde tip I hidrolize balık kolajeni yanında hyaluronik asid, C vitamin, B kompleks vitaminler, çinko ve manganez bulunmaktadır. Hyaluronik asid cilt yenilenmesini desteklemekte ve nutrikozmetik etkilerine bağlı olarak kolajen üretimini uyarmaktadır.(1) Vitamin C, cilt yaşlanması sürecinin önlenmesinde önemli bir süreç olan kolajen biyosentezinde önemli bir eş faktördür.(2) Ayrıca, demir eksikliği ile ilişkili saç kaybı yaşayan kişilerde C vitamini alımı çok önemlidir.(5) Sekiz adet B vitamini, vücutta hemen hemen bütün süreçler için gereklidir. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesi, sinir sistemi, organlar, kaslar, cilt ve saç sağlığını korumaktadır. Bunun yanısıra hücre çoğalması, gelişmesi ve genel fonksiyonları için çok önemlidir. Bu kapsamda, cildimiz sürekli olarak yenilendiğinden, cilt sağlığına önemli oranda yarar sağlamaktadır. Cilt sağlığınız ne kadar iyi olursa, o kadar hızlı yenilenmektedir.(3) Manganez ve çinko kolajen üretimini destekler.(4) Ayrıca (kellik), çinko eksikliğinin iyi bilinen bir bulgusudur ve çinko takviyesi ile saçın yeniden çıkması sağlanmaktadır.(5)

 1. Bukhari SNA et al.  Hyaluronic acid, a promising skin rejuvenating biomedicine: A review of recent updates and pre-clinical and clinical investigations on cosmetic and nutricosmetic effects. Int J Biol Macromol. 2018 Dec;120 (Pt B):1682-1695.
 2. Borumand M, Sibilla S. Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles. J Med Nutr Nutraceut Vol 4 / Issue 1 / Jan-Jun 2015.
 3. https://www.tricitymed.org/2018
 4. Tremblay, Sylvie. "What Minerals Aid in Collagen Production." Healthy Eating | SF Gate, http://healthyeating.sfgate.com/minerals-aid-collagen-production-9485.html. 02 December 2018.
 5. Almohanna HM et al. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb) (2019) 9:51–70.

 

Kolajen kilo aldırır mı?

10 obez hasta ve normal kilodaki 12 hastada yapılan bir çalışmada, jelatin (kolajenin kendisinden elde edilen bir madde) alımının, tokluk hissi veren  hormonu artırdığı gösterilmiştir; bu durum, kilo vermek için diyet yapan hastalarda açlığı azaltarak etkili kilo vermeyi sağladığını göstermektedir.(1)

İçinde kolajen olan (Kahvaltı 1) ve olmayan (Kahvaltı 2)  iki farklı protein tipi içeren kahvaltının verildiği 24 sağlıklı kişide yapılan başka bir çalışmada ise, Kahvaltı 1’in, Kahvaltı 2’ye oranla %40 daha uzun sure tokluk hissi dolayısıyla kilo kaybı ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.(2)

 1. Rubio IG, Castro G, Zanini AC, Medeiros-Neto G. Oral Ingestion of a Hydrolyzed Gelatin Meal in Subjects with Normal Weight and in Obese Patients: Postprandial Effect on Circulating Gut Peptides, Glucose and Insulin. Eat Weight Disord. 2008 Mar;13(1):48-53.
 2. Veldhorst MA, Nieuwenhuizen AG, Hochstenbach-Waelen A, Westerterp KR, Engelen MP, Brummer RJ, Deutz NE, Westerterp-Plantenga MS. A breakfast with alpha-lactalbumin, gelatin, or gelatin+ TRP lowers energy intake at lunch compared with a breakfast with casein, soy, whey, or whey-GMP. Clin Nutr. 2009 Apr;28(2):147-55.

 

Vücudumuzda kolajen üretimini azaltan etkenler nelerdir?

Dış çevreye ana bariyer görevi gören cilt, yaşlanma sürecinin yanısıra dermatolojik bozukluklar ve çevre koşullarının (rüzgar, klima ve ısıtmalar) neden olduğu bozulmaya maruz kalmaktadır.

Cildin yapısı ve fonksiyonunda görülen bu hasar, sigara, alkol tüketimi, stres, az uyuma ve kronik olarak güneşe maruz kalım [Ultraviyole  ışınları – Photoaging (fotoyaşlanma)] ile hızlanmaktadır.

Bütün bu faktörler, kırışıklık oluşumuna, kahverengi lekelerin oluşumuna ve deride kalınlaşmaya neden olabilir.(1)

 1. Sibilla S, et al. An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8, 29-42.

Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın