Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Kolajen Hakkında Detaylı Bilgi ve Bilimsel Çalışmalar

Son yıllarda önemi giderek artan kolajenin yararlarıyla ilgili çok sayıda bilimsel araştırma ve çalışma bulunmaktadır. Bu yazıda, bilimsel kaynaklar üzerinden cildin yapısı, yaşlanması ve kolajen takviyesinin yararları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

CİLT KATMANLARI

Dermis, cildin iki katmanı (epidermis ve subkutan doku) arasındaki bağ dokusu katmanıdır ve görevi, deriyi desteklemek ve korumaktır. Dermis, kolajen, elastik doku, damar ağı, sinir uçları, saç folikülleri ve bezleri içeren diğer ekstraselüler (hücreler arasında bulunan ve onları destekleyen yapı) bileşenlerden oluşmaktadır.

Kolajen, dermisin ana bileşenidir. Spesifik olarak, dermiste, Tip I ve Tip III kolajen yüksek miktarda bulunmaktadır.(1)

Kolajen ve hyaluronik asid gibi ekstraselüler bileşenler, deriyi güçlendirmekte, desteklemekte ve epidermis için bir bağlantı, tutturma noktası sağlamaktadır.(1)

Derinin ana bileşeni olarak kolajen, elastin ve hyaluronik asid ile birlikte derinin bütünlüğünü ve elastikiyetini sağlamada önemli bir role sahiptir.(2)

 1. Brown TM, Krishnamurthy K. Histology, Dermis. [Updated 2018 Dec 6]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535346/

 2. Borumand M, Sibilla S. Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles. J Med Nutr Nutraceut Vol 4 / Issue 1 / Jan-Jun 2015.

 

CİLDİN YAŞLANMASI

Dermiste kolajen yıkımı, kolajen sentezini aştığında ince çizgiler oluşmaya başlar.(1) Cilteki kolajen yoğunluğunun yaşla birlikte azaldığı ve dermisin kalınlığında azalma ile sonuçlandığı bilinmektedir.(2) 20’li yaşların ortasında başlayan cinsiyet hormonları üretiminde azalma, menopoz ile ilişkili östrojen ve progesteron hormonlarının azalması, kolajen kaybı, kuruluk, tendonlarda, kan damarlarında ve deride elastikiyet kaybı ve ciltte kırışıklığa neden olmaktadır.(3, 4) 25 yaşından sonra, vücudumuzdaki kolajen sentezi, yılda %1,5 oranında azalmaktadır.(4)

Dış çevreye ana bariyer görevi gören cilt, yaşlanma sürecinin yanısıra dermatolojik bozukluklar ve çevre koşullarının (rüzgar, klima ve ısıtmalar) neden olduğu bozulmaya maruz kalmaktadır. Cildin yapısı ve fonksiyonunda görülen bu hasar, sigara, alkol tüketimi, kötü beslenme, stres, az uyuma ve kronik olarak güneşe maruz kalım ile hızlanmaktadır ve bütün bu faktörler, kırışıklık oluşumuna, kahverengi lekelerin oluşumuna ve deride kalınlaşmaya neden olabilir.(5)

 1. Borumand M, Sibilla S. Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles. J Med NutrNutraceut Vol 4 / Issue 1 / Jan-Jun 2015.

 2. J Asserin et al. Anti-aging effect of orally taken collagen peptides. Journal of Cosmetic Dermatology, 14, 291—301.

 3. Papakonstantinou E  et al. Hyaluronic acid. A key molecule in skin aging. Dermato-Endocrinology 4:3, 253–258.

 4. Bukhari SNA et al.  Hyaluronic acid, a promising skin rejuvenating biomedicine: A review of recent updates and pre-clinical and clinical investigations on cosmetic and nutricosmetic effects. Int J BiolMacromol.2018 Dec;120(Pt B):1682-1695.

 5. Sibilla S, et al. An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8, 29-42.

 

KOLAJEN NEDİR VE KAÇ TİP KOLAJEN BULUNUR?

Kolajen, vücutta en yoğun oranda bulunan, yapısal bir proteindir ve insan vücudundaki tüm proteinlerin yaklaşık %30’unu oluşturur.(1, 2) Kolajen, deri, kemikler, tendonlar, eklem bağ dokuları, diş ve birçok diğer bağ dokusu yapılarına destek sağlar.(1)

Bugüne kadar insan vücudunda toplamda 28 tip kolajen tespit edilmiştir(1) ve en yoğun olan kolajen tipleri Tip I, II ve III’tür.(1)

TİP I kolajen: Vücutta en yoğun olan kolajen tipidir. İnsan derisinin ana bileşeni olarak deride %80 oranında bulunur. Kemik organik yapısının %90’ını oluşturmaktadır, ayrıca tendonlar, eklem bağ dokuları ve korneanın majör kolajenidir.(3)

Tip II kolajen: Tip II kolajen, eklem kıkırdağının ana bileşenidir ve kıkırdaktaki toplam protein içeriğinin %90-95’ini oluşturmaktadır.(4)

Tip III kolajen: Deri, damar duvarı ve çoğu organın dokusunun etrafını destekleyen liflerde bulunur. Deri kolajeninin Tip I’den sonra kalan %15’ini oluşturmaktadır.(3)

 1. Vollmer DL et al. Enhancing Skin Health: By Oral Administration of Natural Compounds and Minerals with Implications to the Dermal Microbiome. Int. J. Mol. Sci. 2018, 19, 3059.

 2. Maeda Z. Skin-Moisturizing Effect of Collagen Peptides Taking Orally. J Nutr Food Sci 2018, 8:2.

 3. Sibilla S, et al. An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8, 29-42.

 4. Jeevithan E, et al. Type II Collagen and Gelatin from Silvertip Shark (Carcharhinus albimarginatus) Cartilage: Isolation, Purification, Physicochemical and Antioxidant Properties. Mar. Drugs 2014, 12, 3852-3873. 

DÜŞÜK MOLEKÜL AĞIRLIKLI HİDROLİZE SIVI KOLAJEN NEDİR?

Artan oranda popüler hale gelen hidrolize kolajen, kolaylıkla sindirilebilen, absorbe edilen (emilen) ve insan vücuduna dağılan düşük molekül ağırlığına sahip küçük peptidlerden oluşmaktadır(1) ve yapılan çalışmalar, hidrolize kolajenin, bağırsakta absorbe olduktan sonra kan akımı aracılığıyla deri ve eklemlere ulaştığını göstermektedir.(2)

Çalışmalarda, hidrolize kolajen, hyaluronik asid ve temel vitamin ve mineralleri içeren takviye edici gıdaların, kırışıklık derinliğinde önemli düzelmelerin yanısıra derinin elastikliği ve nemliliğinde gözle görülür iyileşme sağladığı gösterilmektedir.(2)

 1. Sibilla S et al. An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8, 29-42.

 2. Borumand M, Sibilla S. Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles. J Med Nutr Nutraceut Vol 4 / Issue 1 / Jan-Jun 2015.The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8, 29-42.


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın