Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Kış Aylarında Cilt Bakımı: Cildinizi Soğuk Havalara Hazırlayın

Her mevsimin bünyemizdeki etkileri apayrı. Şaşırtıcı olsa da, ruh halimizi bile derinden etkileyebilen mevsimsel faktörler, sizce cildimizde nasıl izler bırakıyor? 

Havaların giderek soğumaya başladığı bu günlerde, günlük düzenimizde çeşitli değişimler yaşamaya başladık bile. Bu değişimlere kış aylarında cilt bakımı rutinini de ekleyerek, cildinizi soğuk havaların sert etkilerine karşı hazırlamaya ne dersiniz? 

Cildimiz, maruz kaldığı olumlu-olumsuz tüm etkileri kısa sürede yansıtabilen hassas bir yapıda… Soğuk havaların yıpratıcı özelliği, özellikle kış aylarında daha kuru bir cilde sahip olmamıza yol açabiliyor. Bu nedenle, cildimiz için özenli bir bakım rutini oluşturmak gerekiyor. 

Kış Ayları ve Soğuk Havanın Ciltteki Etkileri 

Kış ayları, kapalı ve soğuk havalar, yağmurlu günler yalnızca ruh halimize değil, cildimize de etki ediyor. Cildinizin normalden daha solgun ve hassas olduğunu düşünüyorsanız, soğuk havalar cildinizi kuşatmaya başlamış demektir. 

  • Serin havalar ve mevsimsel değişimler, cildinizde şok etkisi yaratarak daha hassas bir yapıya bürünmesine sebep oluyor. Hassaslaşan cildin ise, dış etkilerin tahrip edici unsurlarına daha açık hale geldiğini unutmamak gerek. 
  • Kış mevsiminde hava kirliliği oranı artıyor. Hava kirliliğinin artması ve karbondioksit seviyesinin yükselmesiyle cildiniz serbest radikallere daha fazla maruz kalıyor; böylece cilt bariyeri zayıflıyor.
  • Kuru, soğuk ve rüzgârlı hava, kan dolaşımının azalmasına sebep olarak nemsizliği de beraberinde getiriyor. Ciltteki nem oranının düşmesiyle beraber kuruluk ve hassasiyet devreye giriyor. Kuru cilt, pullanmalara ve çatlamalara maruz kalıyor. 
  • Cilt hücrelerinin zarar görmesi, enflamasyona (iltihaplanmaya) neden oluyor. İlerleyen süreçlerde ise cilt üzerinde egzama gibi daha ciddi sorunlar gözlemlenebiliyor. 

Neyse ki cilt bakım rutininizi tüm mevsimlere adapte edebilir ve cildinizin sağlıklı yapısını değişimlere rağmen koruyabilirsiniz!

Kış Aylarında Cilt Bakımı Cildinizi Soğuk Havalara Hazırlayın

Kış Aylarında Cilt Bakımı: En Etkili Yöntemler ve Bileşenler

Yaz mevsiminde cildimizde ayrı bir ışıltı oluraynaya baktığımızda daha canlı ve berrak bir cilt ile karşılaşırız. Cildinizin yaz aylarından kalan enerjik görünümünü yitirmesine izin vermeyin! Kış aylarında uygulayabileceğiniz sonuç odaklı cilt bakımı ve püf noktalar ile tazelenme hissinin keyfini çıkarabilirsiniz. Adım adım uygulayabilecekleriniz ise aşağıdaki gibi… 

Kış aylarının en büyük ihtiyacı: Nem

Kış mevsiminde havadaki nem oranının azalması nedeniyle, cildimiz de nemsizliğe maruz kalıyor. Rüzgar, kuru hava ve soğuk, yarattığı kuruluk dışında cilt katmanlarını da güçsüzleştirerek dış etkenlere karşı daha savunmasız hale getiriyor. 

Yoğun nem ihtiyacını tüm cilt tipleri için karşılayan hyaluronik asit, kış aylarında cilt bakımının vazgeçilmezi! Soğukların yıpratıcı etkilerine karşı mükemmel bir koruma ve nem desteği sağlayan hyaluronik asit içerikli bir serumunu bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Hassaslaşan cildinizi hyaluronik asit ile güçlendirerek, üstün koruma elde ederken cildinizin daha sağlıklı parlamasını sağlayabilirsiniz. 

Güneşten korunmayı ihmal etmeyin

Güneşten yayılan UVA ışınları, bulutlu ve soğuk günlerde de cildinizi olumsuz etkiliyor. Dermis tabakasına kadar ulaşan bu ışınlar, cildinizin daha erken yaşlanmasına sebep oluyor. Cildinizi dört mevsim güneş ışınlarının zararlı etkilerinden sakınmak ise, sağlıklı formunu uzun yıllar korumanızı sağlıyor. Yani, soğuk havaların etkisini göstermesi ve güneşin, bulutların ardına saklanması sizi yanıltmamalı. 

Cilt bakım rutininizi sade tutun, radikal değişimlerden uzak durun

Söz konusu cildinizin sağlığı olduğunda, cilt bakımında kökten değişime gitmek çok da iyi bir seçenek sayılmaz. Skinimalizm yazımızda da bahsettiğimiz gibi, en etkili bileşenlerin yer aldığı minimal ve fonksiyonlu bir bakım, cildinizi onarırken maksimum verim almanızı sağlıyor. 

Bu nedenle, sezon geçişlerinde cildiniz için kullandığınız ürünlerde komple bir değişime gitmek yerine, cildinizin ihtiyaçlarını ve uyguladığınız rutine nasıl tepki verdiğini tespit etmek daha büyük bir önem taşıyor. Bir sonraki adım ise, kış mevsiminin etkilerine cildin adapte olmasını sağlayacak minik değişimleri uygulamak. Örneğin, kış mevsiminde daha hassas bir yapıya bürünen cildinizi tahriş edici bileşenlerden uzak tutabilirsiniz. 

Cildinizi temizlerken hassas formülleri tercih edin

Kış mevsiminde cilt bakımının en önemli adımlarından biri, hassaslaşan cildinizi daha da yoracak bileşenleri içeren ürünleri rafa kaldırmak. Cilt temizleme ürünleri, cildinizi arındırırken var olan doğal yağın da azalmasına neden olarak cildinizi daha çok kurutuyor. 

Sahip olduğunuz berrak görünümün ardındaki nem dengesine zarar vermeyecek içerikler ile cildinizi yatmadan önce nazikçe temizleyerek, yenilenme sürecine destek olabilirsiniz. 

Kış Aylarında Cilt Bakımı Cildinizi Soğuk Havalara Hazırlayın

Sıcak su ile sık sık duş almak, cildinizin düşmanı 

Sıcak su ile uzun süre boyunca duş almak keyifli ve rahatlatıcı olsa da, cildimizde beklenmeyen etkilere sebep olabilir. Cildinizin daha da kurumasına sebep olan sıcak su, doğal yağ dengesini bozarak egzamaya kadar varabilecek sorunlara yol açıyor. Bu nedenle, ılık suyla duş almak cildinizin dinçliğini korumak için daha iyi bir seçenek. Ek olarak, kış aylarında cildinizi korumak için duştan sonra kolajen içeren nemlendirici vücut kremi kullanabilirsiniz. 

Hayatınıza sağlık katın

Kış aylarında cilt bakımı, içten desteği de gerektiriyor. Bağırsak ve cilt sağlığının doğrudan ilişkili olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sağlıklı beslenerek cildinizi kış boyu koruyabilirsiniz. 

Öğünlerinizi zengin tutun; sağlıklı yağlar, protein, vitamin ve karbonhidrat dengesini sağlayarak cildinizi içten besleyin. Kışın tüketilmesi gereken meyve ve sebzeler ile cilt bariyerinizi dayanıklı hale getirin ve doğru beslenmenin gücünden faydalanın. Ve tabii ki bol bol su tüketin. 

Parlayan bir cilt için: Uyku

Derin bir uyku, cildiniz ve sağlığınız için şahane etkiler barındırıyor. Uyku yoksunluğunun dramatik etkilerini anında gösterebilen cildimiz ve vücut sistemimizkesintisiz bir uykuyu hak ediyor. Cildinizdeki onarım ve yenilenme süreci uyku esnasında gerçekleştiği için, daha kolay uykuya dalmanızı sağlayacak yöntemlere başvurabilirsiniz. 

Kolajenin dört mevsim koruyan etkisiyle ışıldayın

Uykudan önce alınan kolajen takviyesinin, cildinizin sabaha kadarki yenilenme sürecine muazzam bir etkisi var! 

Cilde nem depolayan, cildin gençliğini koruyan, dış etkenlere karşı savaşan ve soğuk havaların etkisini minimuma indirgeyen kolajen takviyesi ile cildinize yaz-kış demeden bakım yapabilirsiniz. Bu noktada hangi kolajeni nasıl kullanacağınız önemli. Hidrolize edilmiş, yani parçalara ayrılmış kolajen (kolajen peptitleri), kana hızla karışarak şaşırtıcı etkilerini daha kısa sürede gösteriyor. Düşük molekül ağırlıklı hidrolize balık kolajeni, cilt güzelliğine dört mevsim boyunca destek oluyor. 

Cildiniz artık en soğuk günlere bile hazır! Geriye pürüzsüz, neme doymuş ve capcanlı bir cilt ile kış aylarının keyfini çıkarmak kalıyor. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın