Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Keratin: Isıya Karşı Saçlarınızdaki Onarıcı Bakım

Söz konusu saçlarımız olduğunda, istediğimiz sonucu elde edene kadar yıpratıcı işlemler yaptırabiliyoruz. Çünkü günümüzde saçlarımızı istediğimiz forma getirebileceğimiz pek çok teknoloji mevcut (düzleştiriciler, maşalar, saç kurutma makinaları ve daha fazlası…). Ancak ısıya maruz bırakan bu yöntemler saçlarımızda büyük hasarlara yol açıyor. “Yüksek ısıya karşı saçlarımı nasıl korurum?” sorusunun cevabı keratin kullanımında. 

Keratinin saçlarda muazzam bir etkisi var. Hangi yöntemle ve nasıl alındığına bağlı olarak değişim göstermekle birlikte parlak, dolgun, sağlıklı ve güçlü saçların temel bakım kaynağı keratin diyebiliriz. Keratinin saç sağlığı üzerindeki etkilerine geçmeden önce bu proteini kısaca açıklayalım: 

Keratin Nedir?

Keratin, yalnızca saçların değil dişlerin, tırnakların ve cildin yapısında da bulunan bir protein. Saç hammaddesinin %97’sini oluşturan keratin, aminoasitlerden oluşuyor ve epidermisin yüzey tabakasının temel proteini olarak biliniyor. Saç ve tırnakların da temel proteini olduğu için, korunması ve hasara uğramaması oldukça önemli. Saçlarınızdaki keratin, çevresel faktörler yahut belirli işlemler sonucu zarara uğradığında ise birazdan bahsedeceğimiz yöntemleri uygulamanız gerekiyor. Ama önce ısıya maruz kalan saçlarınızdaki can sıkıcı değişimlerin (merak etmeyin, birlikte onaracağız!) neler olduğuna göz atalım:


Yüksek Isının Saçlarınıza Verdiği Zararlar

Saçlarınıza istediğiniz şekli vermek çok kolay, ancak yakaladığınız anlık güzel görünümün etkileri ileriki günlerde can sıkıcı olabiliyor. Uyguladığınız yüksek ısı -ki biz bunu saçlarınızın en büyük düşmanı olarak görüyoruz- saçınızın dokusunu bütünüyle değiştirebiliyor. 

Saçlarınız, korteks, kütikül ve medulla olarak adlandırılan 3 farklı katmandan oluşuyor. Saç şekillendiriciler ve renk değişitrme gibi kozmetik işlemler, korteks ve kütiküle zarar vererek saçlarınızın yapısını tamamen değiştirebiliyor. Bu yöntemleri sürekli uyguladığınızda;

  • Saçlarınız hızla yıpranmaya başlıyor. 150°C’nin üzerindeki sıcaklıkta saçlarda büyük ölçüde hasar görülmeye başlanıyor. 
  • Saça gücünü ve esnekliğini veren korteks tabakasının yüksek ısıya maruz kalması sonucu saç nemini ve esnek yapısını kaybediyor. Sonuç ise cansız, solgun ve kabarık saçlar…
  • Saçlarda kırılma ve dökülme kaçınılmaz hale geliyor. 
  • Kütikül katmanına verilen hasar ile birlikte saçlarınızda nemin hapsolmasını sağlayan keratin proteini de zarara uğruyor. 

Yazının devamında keratin proteininin saçlar için önemini daha iyi anlayabilirsiniz. 

Yaşanan tüm bu değişimlerden dolayı, saçlarınıza istediğiniz şekli vermek de epey zorlaşıyor. Kuru, mat, cansız ve güçsüz saçları şekillendirmek kolay değil. Yani, zararlı işlemler sonucu elde ettiğiniz “sağlıklı gibi görünen” saçlar, uzun vadede yerini kırılgan saçlara bırakabiliyor. 

Yıpranan Saçların En Büyük Kurtarıcısı: Keratinin Faydaları

Keratin, vücudunuzun pek çok bölgesinde doğal olarak bulunan bir protein. Saçınızda bulunan keratin, kütikül katmanını onararak saçlarınızı daha yumuşak, daha parlak ve çok daha güçlü hale getiriyor. 

Pek çok kişi keratin protenini belirli gıdalardan ve takviyelerden alıyor. Bu sayede, sağlıkla ışıldayan saçlara kavuşmanın yanı sıra kırılan ve hasar gören tırnaklarına da güçlendirici bakım uygulamış oluyorlar. Özellikle keratin takviyeleri ile bu güçlendirmenin etkisini artıranların saçlarında yaşadığı değişimlere göz atalım:

  1. Keratin takviyeleri ile saçlar daha dolgun ve daha canlı bir görünüme kavuşur. Yüksek ısı uygulanarak yıpranan saçlarda yüksek düzeyde onarım sağlanır. Bu nokta önemli: Keratinin diğer saç bakım ürünlerinden farkı, kimyasal içermemesi ve etkili onarım gücüdür. 
  2. İncelen, zayıflayan saç telleri kalınlaşır ve güçlenir. Böylece kırılmalar ve kopmalar minimum düzeye iner. 
  3. Elinizi saçınıza götürdüğünüzde yumuşacık bir doku hissetmek istersiniz değil mi? Keratin takviyesinin düzenli kullanımında saçlarınız ipek gibi olur.
  4. Saçlara uygulanan ısı, boya yahut kimyasal herhangi bir işlem… Her birinin olumsuz etkileri keratin takviyesinin sağladığı üstün bakım ile azalır. Parlak saçlara kavuşmanın sırrı burada yatar.
  5. Saçlarının yavaş uzamasından mustarip kişiler, keratin sayesinde saçlarının daha hızlı ve daha güçlü uzadığını gözlemlemiştir. 

Özetle, saçlarınıza biraz nefes aldırmak iyi gelecektir. Üst üste işlem uygulamaya bir süre ara vererek saçlarınızı özgür bırakmanız ve sonuç odaklı bir bakım rutinini benimsemeniz, saçlarınızın doğal halinin ne kadar güzel olduğunun farkına varmanızı sağlayacak!

Bu etkili bakımı, içilebilir hidrolize sıvı keratin ile zahmetsizce gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? 

Yıpranan Saçların Çözümü Style Enhance’te Saklı

Hayal edin, saçlarınızın istediğiniz forma kavuşması için onlarca işlem uygulamak, her gün ayna karşısında dakikalarca vakit harcamak zorunda değilsiniz. Yıpranan saçlarınız için fonksiyonsuz ve kimyasal içerikli kremlere yönelmenize de gerek yok. Endişelenmeyin, geri dönüşü zor bir yolda da değilsiniz.  

İçilebilir formuyla Style Enhance, içeriğindeki hidrolize sıvı keratin sayesinde saçlarınızı günden güne parlatıyor, güçlendiriyor, yumuşatıyor ve özlediğiniz forma kavuşmasını sağlıyor. Saçlarınız nefes alıyor, özgür kalıyor, ihtiyaç duyduğu bileşenlerin etkisini kısa sürede hissederek sağlıkla ışıldıyor! Geriye sadece sonuç odaklı bakımın etkilerinin keyfine varmak kalıyor.


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın