Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

İlk Alışverişinize Özel %10 İndirim İçin
Kod: ELYWELCOME

Alışveriş Sepeti

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Hidrolize Balık Kolajeni Nedir? Diğer Kolajen Çeşitlerinden Farkı Nelerdir?

Vücudumuzda doğal olarak yüksek oranda bulunan kolajen proteninin faydalarını ve insan sağlığına etkilerini önceki yazılarımızdan da biliyoruz. Peki, bu protein kolay çözünebilir ve emilimi yüksek olduğunda etkisini artırır mı? Bu yazımızda hidrolize kolajenin etkilerini ve balık kolajeninin diğer kolajenlerden farkını inceleyeceğiz.

Kolajen peptitler olarak da bilinen hidrolize kolajen, kolay çözünebilir amino asitlere parçalanan kolajen çeşididir. 

Hidrolize sıvı kolajen nedir?

Artan oranda popüler hale gelen hidrolize kolajen, kolaylıkla sindirilebilen, absorbe edilen (emilen) ve insan vücuduna dağılan düşük molekül ağırlığına sahip küçük peptitlerden oluşmaktadır ve yapılan çalışmalar, hidrolize kolajenin bağırsakta absorbe olduktan sonra kan akımı aracılığıyla deri ve eklemlere ulaştığını göstermektedir.

Çalışmalarda, hidrolize kolajen, hyaluronik asit ve temel vitamin ve mineralleri içeren takviye edici gıdaların, kırışıklık derinliğinde önemli düzelmelerin yanı sıra derinin elastikliği ve nemliliğinde gözle görülür iyileşme sağladığı gösterilmektedir.

Balık kolajeni nedir?

Balık kolajeni, balığın, pulları, derisi, kıkırdağı veya kemiği gibi yan ürünlerinden elde edilmektedir. ElySuisse ürünlerinde kullanılan tip 1 balık kolajeni en iyi kolajen kaynağı olarak, diğer kolajen kaynaklarına aşağıdaki nedenlerden dolayı üstünlük sağlamaktadır:

  • Diğer kolajenler ile karşılaştırıldığında düşük moleküler ağırlığı nedeniyle, vücutta daha iyi sindirim, emilim ve dağılım ve biyoyararlılık sağlar. 
  • Balık kolajeni vücutta, sığır veya domuz kolajeni ile karşılaştırıldığında, 1,5 kata kadar daha verimli bir şekilde emilir, bu da üstün biyoyararlanıma sahip olduğu anlamına gelir. 
  • Deli dana hastalığı, bulaşıcı süngerimsi ensefalopati, ayak ve ağız hastalığı riski taşımaz. 
  • Dini endişeler yoktur çünkü helal ve koşer endişesi yoktur.

Neden 10.000 mg hidrolize balık kolajeni kullanılmalı?

Balık kolajen peptitlerinin oral yoldan alımının, plaseboya karşı, cilt özellikleri üzerindeki etkisinin araştırıldığı çift-kör bir klinik çalışmada 40-65 yaşları arasındaki 106 beyaz kadın, 84 günlük çalışma süresi boyunca günde 10.000 mg balık kolajen peptidleri veya plasebo almış ve cildin kolajen yapısı üzerindeki etkileri görsel ve lazer tarama teknolojisi ile ölçülmüştür.

 

Araştırmacılar, farklı cilt tabakası derinliklerindeki görüntüleri elde etmek için 830 nm'lik bir lazer ışını kullanarak en son cilt analizi teknolojisini kullanmışlardır. Peptidler ile cildin derin katmanlarında kolajen parçalanması önemli ölçüde azalmış ancak plasebo grubunda kolajen parçalanmasında hiçbir değişiklik gözlenmemiştir. Kolajen ağının yoğunluğu 10.000 mg tip 1 hidrolize balık kolajeni alan grupta sadece 28 günde önemli ölçüde artarken, plasebo grubunda değişiklik olmamıştır.

 

Kolajen ürünlerimizin içeriğindeki diğer maddeler ne işe yarıyor?

Ürünlerimizin içeriğinde tip 1 hidrolize balık kolajeni yanında hyaluronik asit, C vitamin, B kompleks vitaminler, çinko ve manganez bulunmaktadır. 

  • Hyaluronik asit, cilt yenilenmesini desteklemekte ve nutrikozmetik etkilerine bağlı olarak kolajen üretimini uyarmaktadır. 
  • Vitamin C, cilt yaşlanması sürecinin önlenmesinde önemli bir süreç olan kolajen biyosentezinde önemli bir eş faktördür. Ayrıca, demir eksikliği ile ilişkili saç kaybı yaşayan kişilerde C vitamini alımı çok önemlidir.
  • Sekiz adet B vitamini, vücutta hemen hemen bütün süreçler için gereklidir. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesi, sinir sistemi, organlar, kaslar, cilt ve saç sağlığını korumaktadır. Bunun yanı sıra hücre çoğalması, gelişmesi ve genel fonksiyonları için çok önemlidir. Bu kapsamda, cildimiz sürekli olarak yenilendiğinden, cilt sağlığına önemli oranda yarar sağlamaktadır. Cilt sağlığınız ne kadar iyi olursa, cildiniz o kadar hızlı yenilenmektedir. 
  • Manganez ve çinko kolajen üretimini destekler. Ayrıca kellik, çinko eksikliğinin iyi bilinen bir bulgusudur ve çinko takviyesi ile saçın yeniden çıkması sağlanmaktadır.

Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın