Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Hidrolize Balık Kolajeni

 

Vücudumuzda doğal olarak yüksek oranda bulunan kolajen proteninin faydalarını ve insan sağlığına etkilerini önceki yazılarımızdan da biliyoruz. Peki, bu protein kolay çözünebilir ve emilimi yüksek olduğunda etkisini artırır mı? Bu yazımızda hidrolize kolajenin etkilerini ve hidrolize balık kolajeninin diğer kolajenlerden farkını inceleyeceğiz.
Kolajen peptitler olarak da bilinen hidrolize kolajen, kolay çözünebilir amino asitlere parçalanan kolajen çeşididir. 

Hidrolize kolajen nedir? 

Peki artan oranda popüler hale gelen hidrolize kolajen nedir? Hidrolize kolajen, kolaylıkla sindirilebilen ve insan vücuduna dağılan düşük molekül ağırlığına sahip küçük peptitlerden oluşmaktadır ve yapılan çalışmalar, hidrolize kolajenin bağırsakta absorbe olduktan sonra kan akımı aracılığıyla deri ve eklemlere ulaştığını göstermektedir.
Çalışmalarda, hidrolize kolajen, hyaluronik asit ve temel vitamin ve mineralleri içeren takviye edici gıdaların, kırışıklık derinliğinde önemli düzelmelerin yanı sıra derinin elastikliği ve nemliliğinde gözle görülür iyileşme sağladığı gösterilmektedir.

Hidrolize balık kolajeni nedir?

Hidrolize balık kolajeni, balığın, pulları, derisi, kıkırdağı veya kemiği gibi yan ürünlerinden elde edilen, düşük molekül ağırlıklı kolajendir. ElySuisse ürünlerinde kullanılan tip 1 hidrolize balık kolajeni en iyi balık kolajeni kaynağı olarak, diğer kolajen kaynaklarına aşağıdaki nedenlerden dolayı üstünlük sağlamaktadır:
  • Diğer kolajenler ile karşılaştırıldığında düşük moleküler ağırlığı nedeniyle, vücutta daha iyi sindirim, emilim ve dağılım ve biyoyararlılık sağlar. 
  • Hidrolize balık kolajeni vücutta, sığır veya domuz kolajeni ile karşılaştırıldığında, 1,5 kata kadar daha verimli bir şekilde emilir; bu da üstün biyoyararlanıma sahip olduğu anlamına gelir. 
  • Deli dana hastalığı, bulaşıcı süngerimsi ensefalopati, ayak ve ağız hastalığı riski taşımaz. 
  • Dini endişeler yoktur çünkü helal ve koşer endişesi yoktur.

En iyi kolajen nedir?


Yaygın olarak kullanılan sığır ve balık kolajeni arasında, elde edilen kaynağı dışında da bir takım farklar bulunur. Balık kolajeni, sığır kolajenine oranla bağırsak tarafından daha verimli emilir. Özellikle cilt sağlığındaki mucizevi etkileriyle bilinen balık kolajeni, zamana bağlı olarak ciltte gözlemlenen yaşlanma belirtilerine karşı koruyucu görev üstlenir. Elde edilen kaynağına göre değişen kolajen türlerinin dışında, toplamda 28 tip kolajen bulunur. 


Kolajen Türleri


28 tip kolajen arasında en yaygınları, tip 1, tip 2 ve tip 3 kolajendir. 


Tip 1 Kolajen

Vücutta en fazla bulunan kolajen türü tip 1 kolajendir. Cildimizde, organlarımızda, tendonlarda ve bağlarda bulunur ve dokularımızı bir arada tutar. Cildin nemliliğin sağlar, gençliğini korur.


Tip 2 Kolajen

Tip 1 kolajenden sonra vücutta en yaygın görülen kolajen tipidir ve kıkırdak matriksi tarafından üretilir. Tendon ve bağlarda bulunan tip 2 kolajen, eklem ve kemikleri destekleyerek cildi korur. 


Tip 3 Kolajen

Damarlara elastikiyet veren tip 3 kolajen, hücre dışı matriksin ana bileşeninden oluşur. Ciltteki kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur, sindirim sistemimizi destekler ve organlarımızı korur. 


Kolajen ürünlerimizin içeriğindeki diğer maddeler ne işe yarıyor?


Ürünlerimizin içeriğinde tip 1 hidrolize balık kolajeni yanında hyaluronik asit, C vitamin, B kompleks vitaminler, çinko ve manganez bulunmaktadır. 

  • Hyaluronik asit, cilt yenilenmesini desteklemekte ve nutrikozmetik etkilerine bağlı olarak kolajen üretimini uyarmaktadır. 
  • Vitamin C, cilt yaşlanması sürecinin önlenmesinde önemli bir süreç olan kolajen biyosentezinde önemli bir eş faktördür. Ayrıca, demir eksikliği ile ilişkili saç kaybı yaşayan kişilerde C vitamini alımı çok önemlidir.
  • Sekiz adet B vitamini, vücutta hemen hemen bütün süreçler için gereklidir. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesi, sinir sistemi, organlar, kaslar, cilt ve saç sağlığını korumaktadır. Bunun yanı sıra hücre çoğalması, gelişmesi ve genel fonksiyonları için çok önemlidir. Bu kapsamda, cildimiz sürekli olarak yenilendiğinden, cilt sağlığına önemli oranda yarar sağlamaktadır. Cilt sağlığınız ne kadar iyi olursa, cildiniz o kadar hızlı yenilenmektedir. 
  • Manganez ve çinko kolajen üretimini destekler. Ayrıca kellik, çinko eksikliğinin iyi bilinen bir bulgusudur ve çinko takviyesi ile saçın yeniden çıkması sağlanmaktadır.

(0) Yorum

Yorum yapın