Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Hava Kirliliği Karşısında En Etkili Cilt Bakımı

Hava kirliliğinin sağlığımız üzerindeki etkileri söz konusu olduğunda, iç organlarımız ve solunum sistemimizin daha riskli konumda olduğuna dair daha çok endişe duyarız. Ancak çevre ve hava kirliliği vücudumuzun ilk savunma hattını da etkiler: Cildimiz. Zamana ve zararlı alışkanlıklara meydan okuyan cildinizin savaşmak zorunda olduğu diğer etken olan hava kirliliği, etkili bir cilt bakımı gerektiriyor. 

Hava Kirliliğinin Cildinizdeki Yansımaları

Kısaca hava kirliliği, insan faaliyetleri ile doğaya salınan tüm gazlar ve partiküller için kullanılan ortam bir terim. Yalnızca gezegenimiz için değil; görünümümüz ve cilt sağlığımız için de oldukça tehlikeli etkilere sahip. 

Her gün, iç mekânda ya da dışarıda cildiniz hava kirliliğine maruz kalıyor; UV ışınları, toz zerreleri, sigara dumanı, egzoz gazı, petrol ve diğer kimyasal rafineriler ya da serbest radikaller cildinizde tahribata yol açabiliyor. Kirlilik, doğrudan temas yoluyla veya soluduğunuzda sistemik dolaşım yoluyla cildinize zarar verebiliyor. Güneş ışınları kadar hızla etkisini göstermeyen bu problemler, uzun vadede cildinizde istenmeyen etkilere sebep oluyor. 

Dış mekânda maruz kaldığımız tehlikeler:

  • Otomobil egzoz dumanları ve sigara dumanının sonucu olan polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH)
  • Ultraviyole radyasyon (UVR)
  • Serbest radikaller

İç mekânda maruz kaldığımız tehlikeler:

  • Toz zerreleri
  • Belirli ev temizleyicilerinden, boyadan ve ciladan elde edilen uçucu organik bileşikler (VOC)

Peki, tüm bu etkilerin cildinizdeki yansımaları nasıl oluyor?

İnce çizgiler, kırışıklık ve cilt sarkması…

Ultraviyole ışınları cildinizde geri dönüşümü zor problemlere yol açıyor. Etkili bir cilt bakımı gerektiren UV ışınları, cildin elastikiyetini kaybetmesine ve sarkmalara neden olabiliyor. Elastinin tahrip olmasıyla ciltte kırışıklık ve ince çizgiler de gözlemleniyor. 

Erken yaşlanma belirtilerini de ortaya çıkaran ozonun etkilerini yok etmek, güçlü bileşenler ve antioksidanlar içeren ürünlerin aktif olduğu bir cilt bakımı gerektiriyor. 

Hiperpigmentasyon

Partiküller ve kirliliğin cilde nüfuz etmesiyle, malezma adı verilen ve ciltte koyu lekeler olarak kendini gösteren problem oluşuyor. Ek olarak, güneş ışınları cilt hücrelerine büyük ölçüde zarar vererek; cilt renklenmesi olarak da bilinen pigmentasyon oluşumuna sebep oluyor. 

Akne

Hava kirliliği akne oluşumuna da yol açıyor. Araştırmalara göre, partiküller gözeneklere yerleşerek hem cilt lekelerine, hem de nem kaybının telafi olması için sebum üreten cildinizde akne görülmesine neden oluyor.

Cilt kuruluğu

Zararlı güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, ciltte kuruluk yaşanmasına da sebep oluyor ve bu durum, cildinizde rahatsız edici kaşıntılar oluşmasına yol açıyor. Bunun nedeni, güneş ışınlarının cildinizdeki doğal yağlara zarar vermesinden ibaret. Aynı zamanda duman gibi partikül maddeler de cildinizin nem deposunu tahrip edebiliyor. Yani, hava kirliliğine karşı çok yönlü ve etkili bir cilt bakımı rutini oluşturmanız ve cilt bariyeri için koruyucu kalkan görevi üstlenen bakım ürünlerine yönelmeniz şart. 

Hava kirliliğine karşı cilt bakımı

Hava Kirliliğine Karşı En Etkili Cilt Bakım Rutini ile Tazelenin

Güzel bir haberimiz var; hava kirliliğinin tüm etkilerini cildinizden arındırmak mümkün. Gerekli önlemleri alarak ve güçlü bir cilt bakımı rutinine sadık kalarak; tazelenmenin ve arınmanın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Cildinizi muhakkak temizleyin

Cildinizi temizlemenin en büyük gereği yalnızca makyaj yapmak değil. Hava kirliliği ve cilt gözeneklerinin bu etkiyle dolması, özenli bir cilt temizliğini beraberinde getiriyor. Özellikle gün sonunda cildinizi temizlediğinizde, hem daha sonra uygulayacağınız serumların etkisi artırıyor, hem de gün içinde cildinizi kirleten tüm faktörlerden arınmış oluyorsunuz. Küçük bir uyarı, cildiniz hassas bir yapıya sahipse nazikçe temizlemeyi unutmayın. Hedefiniz, cildinizi tahriş etmeden ve cildinize fazla yüklenmeden tüm etkilerden arınmanızı sağlamak. 

Serbest radikallere karşı savunma alın

Hava kirliliği cildinize nüfuz ettiğinde serbest radikallerin oluşumuna yol açıyor. Bu moleküller tüm cildinizi etkileyerek, sağlıklı hücrelere zarar veriyor ve cildinizi çeşitli problemlere açık hale getiriyor. Üstelik cilt sıkılığını sağlayan kolajen üretimini de tehlikeye atıyor.

Cilt sağlığınız için serbest radikaller ile savaşan en etkili bileşen ise; antioksidanlar!

Antioksidanlar serbest radikalleri nötrleyerek cildinizde koruma kalkanı oluşturma özelliğine sahip. Hava kirliliğine karşı en fonksiyonlu cilt bakımını gerçekleştirmenizi sağlayan antioksidanlar, serbest radikallerin etkisini azaltarak hücre yenilenmesini teşvik ediyor ve cildinizde tazelenmiş bir etki bırakıyor. Cildinizi hava kirliliği karşısında korumak istiyorsanız, güçlü antioksidanlar içeren cilt serumunu her gün temiz cildinize uygulayabilirsiniz. 

Göz çevresi bakımında özenli olun

Yaşlanmanın ilk belirtilerine rastlanılan göz çevresi söz konusu olunca, hava kirliliğine karşı korumada daha özenli olmanız gerekiyor. İster parlak güneş ışınları, ister havadaki toz zerreleri nedeniyle olsun; gözlerinizi çevresel etkenler karşısında sürekli kısmak zorunda kalmak, göz çevrenizde istenmeyen ince çizgiler, kaz ayağı ve kırışıklıklara neden olabiliyor.

Göz çevresindeki endişeleri gideren güçlü bir serum ile dış faktörlere karşı önlem almanız, daha dinç bir görünüme kavuşmanıza ve üstün bir koruma sağlamanıza yardımcı oluyor. 

Hava kirliliğinin etkilerinden kurtulmak için yapabileceğiniz diğer küçük değişiklikler 

Etkili bir cilt bakımına ek olarak, hava kirliliği karşısında uygulayabileceğiniz değişiklikler ile hem sağlığınızı, hem de cilt güzelliğinizi destekleyebilirsiniz. Nasıl mı? Zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçip, yerine yararlı olanı hayatınıza adapte ederek. 

Cildinizin erken yaşlanmasına sebep olan sigarayı bırakmak, antioksidan açısından zengin gıdalar tüketmek, cildin esnekliğini sağlayan ve zararlı etkiler ile savaşan kolajen takviyesi kullanmak ve daha birçoğu… Cilt bakımında etkili kombinasyonları içeren cilt bakım ürünleri ve atacağınız doğru adımlar ile yumuşak, pürüzsüz, lekelerden ve renk eşitsizliğinden arınmış nemli bir cilde kavuşabilirsiniz. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın