Alışveriş Sepeti

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Hangi Kolajeni Ne Kadar ve Ne Zaman Kullanmalıyım?

Sağlıklı ve ışıltılı bir beden için güçlü bir destekleyici olan kolajen ürünleri, hızla yaygınlaşan kullanımıyla günümüzün en popüler besin desteği. Bu duruma şaşmamak gerekir; zira tıp ve kozmetik dünyasında kendine gittikçe daha fazla yer bulan kolajenin faydaları saymakla bitmiyor.

Kolajen, kemik ve eklem rahatsızlıklarında destek olarak kullanılıyor, saç ve tırnak sağlığını iyileştiriyor, yaraların iyileşmesini, cildin yenilenmesini hızlandırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kısaca baştan aşağı bir iyileşme için vücudumuzdaki kolajen miktarı büyük önem taşıyor. Pek çok insanın kolajene “gençlik iksiri” gözüyle bakmasında kesinlikle haklılık payı var, değil mi?

Farklı kaynaklardan elde edilen ve çeşitli tipleri bulunan kolajen takviyeleri gün geçtikçe artarken, hangi kolajenin kim için uygun olduğu, hangi ürünün en doğru tercih olacağı da kafalarda oluşan sorular arasında. Siz de kolajen kullanmayı aklınızdan geçiriyor, bilginiz olmadığı için emin olamıyor ya da işe nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bu yazının yardımcınız olacağına eminiz.

 

Kolajeni Anladım Ama Nedir Bu Tip 1, 2, 3 Meselesi Diyorsanız...

Kolajen vücudumuzda en çok bulunan protein türü. Özellikle bağ dokularda, kemiklerde ve ciltte bolca bulunur. Vücudumuza güç ve esneklik kazandıran bu protein, bir yapıştırıcı gibi dokularımızı bir arada tutan, sağlam bir yapı iskeleti oluşturma görevini üstlenir. Bu durumda eksikliğinin pek çok doku ve organı etkileyeceğini tahmin edersiniz.

Şimdiye dek tanımlanmış pek çok kolajen türü olmasına rağmen, vücudumuzda en çok bulunan türleri Tip 1, Tip 2 ve Tip 3. İşler burada karışıyor gibi hissedebilirsiniz ama aslında oldukça basit. Şöyle ki;

Tip 1: Vücutta en bol bulunan kolajen tipidir. Özellikle bağ dokularının temelini oluşturduğu için azalmaya başladığında ciltte kırışıklıklar, sarkmalar, çizgilerde artışlar görülür. Aynı zamanda saçlarda incelmeler ve dökülmeler de artar. Tip 1 kolajen, organların ve kemiklerin yapısında da bulunduğu için kaybı birçok sağlık sorununa yol açar.

Tip 2: Daha çok kıkırdaklarda bulunan Tip 2 kolajen, vücutta Tip 1 kadar bulunmasa da iskelet yapımız için önemlidir.

Tip 3: Tip 3 kolajen, vücutta deri kolajeninin Tip 1’den geriye kalan kesimini oluşturur ve yine cildimizin, damarlarımızın, organlarımızın sağlığında rol oynar.

Kolajen ürünlerinin Tip 1 ağırlıklı olmasının sebebi de aslında gördüğünüz gibi tamamen bu kolajenin vücudumuzda en yoğun oranda bulunan kolajen olması ve eksikliği halinde çok daha fazla yapının etkilenecek olmasıdır.

 

Neden Kolajen Takviyesine İhtiyaç Duyulur?

Vücudumuzda kolajen sentezinin hızında ve kalitesinde 20’li yaşlar itibariyle azalma başlar. Ancak bunun hızı nasıl beslendiğinize, cildinize ne kadar iyi baktığınıza, genetiğinize, sporla ilişkinize, sigara gibi zararlı alışkanlıklarınızın olup olmadığına, UV ışınlarına ne kadar maruz kaldığınıza göre elbette değişkenlik gösterir.

Işıl ışıl bir cilde, sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsanız, kolajen ürünleri kesinlikle işinize yarar ama maksimum faydayı sağlamak için sağlıklı yaşamın temel taşlarını hayatınızın her alanına yaymanız gerektiğini biliyorsunuz.

Kolajen takviyelerini, doktorunuza danışmanız gereken herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, hamile değilseniz, gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz. ElySuisse ürünlerinden Collagen Elegance 10000 ve Collagen Advance takviyeleri bu noktada size kesinlikle yardımcı olacak.

Kolajen güvenilir bir takviye olmasına ve kullanımının ciddi bir yan etkisi olmamasına rağmen özellikle hamileler, emziren anneler, alerjik bünyeye sahip olanlar ve çocuklar için en doğrusu önce bir doktora danışmak.

 

Hangi Kolajen?

Günümüzde haplar, serumlar, şuruplar, karışımlar, tozlar, hatta kolajen barlarına kadar çok fazla kolajen takviyesi çeşidi var. Ancak kolajenin hangi formda ve ne kadar alındığı sağlayacağı fayda ile doğrudan ilişkili olduğu için, neyi seçtiğiniz de oldukça önemli.

Örneğin; kolajenlerin sahip oldukları molekül ağırlığı arttıkça, bağırsaklar tarafından emilimi zorlaşıyor. Buna ek olarak, molekül ağırlığı düşük olan ve sıvı olarak alacağınız kolajenin emilimi diğer kolajen türlerine göre çok daha kolay.

Kolajen ürünleri, elde edildikleri kaynaklara göre sığır, tavuk ve balık çeşitliliğine sahip. Bunların arasında balık kolajeni, molekül ağırlığının düşük olması ve toksin içermesinden dolayı diğer kolajen türlerine göre oldukça güvenli ve avantajlı bir konumda.

 

Elysuisse Collagen Elegance 10000 ve Elysuisse

Tamamen balık pulu ve derisinden elde edilen kolajeni içeren ElySuisse ürünleri, aynı zamanda kolajen üretimine katkıda bulunan vitamin ve minerallerle desteklenerek maksimum faydayı almanız için yüksek bir standarda getirildi. ISO 9001 ve ISO 22000 standartlarına sahip Weishardt International tarafından tıbbi ve klinik standartlara göre geliştirilen ElySuisse ürünlerinde kullanılan kolajen, uzun ve sağlıklı bir hayat konusunda sizi desteklemek için var. ElySuisse kolajen takviyelerini hemen inceleyin.

 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın