Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Ciltteki Güneş Lekelerini Azaltmanın En Etkili Yolları

Cildinizde güneş lekeleri oluşumunu gözlemlemediğiniz bir yaz mevsiminde, güneşin ve denizin keyfi bambaşka! Deniz kenarında güneşlenirken veya uzun bir yürüyüşteyken, cildinizi yeterince korumamak ve UV ışınlarına uzun süre maruz kalmak, ne yazık ki ciltte güneş lekelerine yol açıyor. Yüzdeki çillerden farklı olarak, güneşin ciltte yarattığı renk değişimi daha sonradan oluşuyor. Zararsız ve sağlığınızda sorun teşkil etmeyen lekeler olsalar da, estetik görünüm açısından rahatsız edici olabiliyor. 

Güneş Lekelerini Tanıyalım

Güneş lekeleri, güneş ışınlarının cilt üzerinde yarattığı kahverengi, gri veya siyah küçük lekelerdir. Yalnızca yaz mevsiminde değil, kışın en soğuk havalarda bile cildiniz bu etkiyle karşılaşabiliyor. Cildinizi UV ışınlarının zararlı etkilerine sık sık maruz bırakmak, cilde rengini veren melanin üretiminin artmasına sebep oluyor. 

Ciltteki bu renk değişimi, hiperpigmentasyon, koyu lekeler ve güneş lekeleri olarak üç kategoriye ayrılıyor. Güneş lekeleri, UV ışınlarının etkisi sonucu oluşurken; hiperpigmentasyon ve koyu lekeler akne, sivilce, iltihaplanma ve yaşlanma nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. 

Ciltteki Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur?

Pek çok cilt endişesi gibi güneş lekelerinin önüne geçebilmek ve daha aydınlık bir cilt elde edebilmek için, ilk olarak problemin temeline inmek gerekiyor. 

Güneş, ultraviyole radyasyon olarak bilinen ve “UV ışınları” (mor ötesi ışınlar) olarak adlandırılan güçlü bir radyasyon yayıyor. UVA ve UVB ışınlarına sık sık maruz kalmak ise erken yaşlanmaya, kırışıklıklara, ince çizgilere ve esneklik kaybına yol açıyor. Araştırmalara göre, vücuttaki ve yüzdeki güneş lekeleri yaygın olarak (isminden de tahmin edebileceğiniz gibi) saatler boyunca güneşlenme, korumasız bir şekilde senelerce UV ışınlarına maruz kalma sonucu oluşuyor. Bunun dışında güzellik salonlarında kullanılan solaryumun zararlı etkileri ve yanlış kozmetik uygulamaları da leke oluşumunu hızlandırabiliyor. 

Güneş lekeleri zaman içerisinde oluşan bir cilt problemi olduğu için, çoğunlukla 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülüyor. Neyse ki, istenmeyen bu cilt problemini azaltmak ve engellemek, daha pürüzsüz ve lekesiz bir cilde kavuşmak zor değil. 

Güneş Lekesi Kalıcı Mıdır? 

Yüzdeki güneş lekelerini, etkili ve güçlü bileşenlerin yer aldığı cilt dostu bakım ürünleriyle azaltabilmek mümkün. Üstün koruma gücüyle bilinen antioksidanlar, söz konusu güneş lekeleri olduğunda cildi koruyarak var olan probleme çözüm oluyor. Cilt lekeleri denilince akla ilk gelen bu temel bileşen, özellikle yaz mevsiminin geride bıraktığı olumsuz etkileri cildinizden arındırmak için benzersiz bir seçenek. Yani, siz fark etmeden cildinizde izler bırakan bu problem için çok da endişelenmenize gerek yok. 

Güneş lekeleri için cilt bakımı

Güneş Lekelerini Azaltmanın En Etkili Yöntemleri 

Birkaç önlem ve doğru bir cilt bakımı ile cildinizin lekelerden arınmış sağlıklı formuna tekrar kavuşabilirsiniz. Tabii ki öncelikli olarak, lekelerin oluşumundan önce önlem almanız gerekir. Bunun için:

  • Özellikle yaz mevsiminde, sabah 11.00 ve öğleden sonra 15.00 arası güneşten uzak kalmanız gerekiyor. UV ışınlarının cildiniz için en tehlikeli olduğu saatleri iç mekânlarda geçirmek, uzun vadede oluşabilecek cilt problemlerinin önüne geçecektir. 
  • Cilt lekelerini önlemek için sadece yazın değil, her mevsim güneşe karşı koruma sağlamanız gerekiyor. 
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenme düzeniyle, oluşabilecek tüm problemlere karşı cildinizi koruyabilirsiniz. 
  • Cildinize uyguladığınız kimyasal ürünler ve UV ışınlarının etkisi birleşince yalnızca güneş lekeleri değil, pek çok cilt problemi oluşmaya başlıyor. Özellikle ağır makyajdan her zaman uzak durmanızı önerirken, kullanacağınız bakım ürünlerinin içeriğine de dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. 
  • Cilt bakımı, süreklilik gerektiren ve rutin haline gelmesi gereken bir eylem. Pek çok insan, cildinde farklı farklı sorunlar gözlemlemeye başladıktan sonra çözüm aramaya ve bakım uygulamaya başlıyor. Ancak bu problemler meydana gelmeden önce önlem almak ve cildinizin her zaman sağlıkla parlamasını sağlamak çok daha kolay. 

Güneş lekeleri nasıl geçer sorusunun cevabına gelince, “antioksidanlar” en etkili çözüm. 

Güneş Lekelerinde Antioksidanların Etkisi

Cilt tonunda belirgin düzelmeler sağlayan antioksidanlar, yaygın olarak bilindiği üzere serbest radikallere karşı koruma sağlıyor. Serbest radikaller ise cildinize zarar veren ve cilt bariyerini güçsüzleştiren, çevresel faktörler sonucu oluşan, kontrol edilemeyen yapıda moleküller. Yani uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, serbest radikallerin oluşmasına yol açarak güneş lekelerini beraberinde getiriyor.  

Antioksidanların gücünden yararlanarak, yıpratıcı serbest radikalleri etkisiz hale getirip cildinizi koruyabilir; kahverengi lekelerden arınmış bir tene kavuşabilirsiniz. Ejderha Kanı Ağacı reçinesinden elde edilen kök hücreler, bilinen en etkili antioksidanlardan biri. Yüzyıllar boyunca sağlıklı bir cilt için tercih edilen bu doğal antioksidan kaynağı yalnızca güneş lekelerinde değil, yaşlılık lekelerinde de etkili! Hem mevcut cilt problemini onaran hem de oluşumunu engelleyen kök hücreler ile cildinize bakım yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Cilt Lekelerindeki Mucize: Livia Stem Cell Serum

Yaz aylarının ciltteki olumsuz etkilerinden arınmanın en etkili yolu, güçlü antioksidan kaynağı ile düzenli olarak bakım yapmak. Günde 4-5 damla Livia Stem Cell Serum kullanarak cildinizdeki güneş lekelerini azaltabilir, cilt tonunu eşitleyerek daha aydınlık bir cilt elde edebilirsiniz. Cilt direncini artıran kök hücreler sayesinde pürüzsüz bir ten elde etmek, kış aylarında kusursuz bir cildin keyfini çıkarmak mümkün!


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın