Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Güçlü ve Sağlıklı Kemikler için Günlük Egzersiz Önerileri

Kış mevsimi ve soğuklar, yaz aylarının bünyemize enerji veren atmosferine kıyasla hareketsizliğe sebep olabiliyor. Öte yandan güçlü ve sağlıklı kemikler ile fiziksel dayanıklılığımızı artırmak için günlük egzersizleri aksatmamamız ve yeterli ölçüde hareket etmemiz gerekiyor. Fiziksel egzersizler, gün içerisinde zinde kalmanın ve daha aktif olmanın etkili bir seçeneği iken, iskelet sistemine katkıda bulunarak kemiklerimizi de güçlendiriyor. 

Egzersizleri rutinimize dâhil etmenin faydalarından kısaca bahsedelim

Günlük egzersizleri, yalnızca kilo vermeye yardımcı bir araç olarak görmemek gerekir. Çünkü belli bir programa uyarak gerçekleştirdiğimiz egzersiz kapsamındaki tüm hareketler, mental ve fiziksel olarak pek çok fayda barındırıyor. 

  • En başta fiziksel zindelik ve enerji veren günlük egzersizler, zaman içerisinde yaşamın yoğun temposuna ayak uydurmamızı kolaylaştırıyor. Güç kazanan bedenimiz, yorucu bir güne çok daha kolay adapte olabiliyor. 
  • Günlük egzersizlerle tazelenen vücudumuz, daha dinç hissediyor ve beden-zihin ilişkisi devreye giriyor. Bu sayede ruh halimiz de düzenli antrenmanların etkisine kapılarak olumlu sonuçlarını yansıtıyor. Stresten bütünüyle arınan bedenimiz ve ruh halimiz, her geçen gün kendini iyileştiriyor. 
  • Vücudumuz tepeden tırnağa yenileniyor. Düzenli olarak hareket etmeyi alışkanlık haline getirmenin etkilerini cildimizde gözlemek de mümkün. Belli bir zaman sonra fark edeceksiniz ki, günlük egzersizler cildinizi daha parlak ve berrak hale getiriyor. 

Hareket Etmenin ve Egzersizlerin Kemik Sağlığına Etkileri

Tıpkı kaslarımız gibi, kemiklerimiz de düzenli olarak uyguladığımız egzersizlere yanıt vererek güçlenen canlı bir doku. Araştırmalara göre, genç yaşlardan egzersiz yapma alışkanlığı geliştirmiş bireyler, diğerlerine oranla kemik kütlesinin yoğunluğunu daha fazla koruyor.

Özellikle zamanın yarattığı bir tahribat olan kemik erimesi (osteoporoz) durumu ise yetersiz vitamin ve mineral alımı sonucunda da oluşabiliyor. Kemik erimesini önleyen alternatif yöntemlerden biri ise günlük egzersizler. 

Hareket etmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak, kemiklerin yapısındaki kolajen liflerine bağlı mineral ve kalsiyum kaybıyla oluşan kemik erimesinin önüne geçiyor. 

Spor esnasında harekete geçen kasların tendonlarla bağlı olduğu kemikler, doğal olarak aynı dirence maruz kalıyor. Yani kaslarımız kuvvetlenirken, tendonlar ve kemiklerle titreşim yoluyla etkileşime geçiyor ve bu titreşimler, kemik hücrelerinin oksijen almasına, kemiklerdeki kalsiyum yoğunluğunun artmasına neden oluyor. 

Güçlü ve Sağlıklı Kemikler için Günlük Egzersiz Önerileri

Güçlü ve Sağlıklı Kemikler için Egzersiz Önerileri

Yapmaktan keyif aldığınız egzersizler, sizin için bir görev olmaktan çıkıp hobi haline gelebilir. Sağlıklı kemikler söz konusu olduğunda ise, kemiklerinizi güçlendirebileceğiniz belli başlı egzersiz çeşitleri mevcut. 

Yürüyüş

Yaz-kış demeden açık havada yürüyüş yapmanın ve bünyeye oksijen depolamanın sayısız faydası var. Günlük hayatınızda yürüyüşe ayıracağınız yarım saatlik zaman diliminin, kemik sağlığı ve kardiyovasküler zindelik üzerindeki geri dönüşü olumlu olacaktır. Çünkü yürüyüş anında, normalden daha fazla çalışmaya başlayan kemik metabolizması olumlu yönde etkilenir ve kemiklerin dayanıklılığı artar.  

Esneklik ve Denge Egzersizleri

Kemiklerin gelişimini destekleyen diğer sporlar kadar güçlü olmasa da esneklik ve denge egzersizleri de kemik kütlesini artırmaya yardımcı olur. Duruş bozukluklarına da katkısı bulunan pilates, yoga, esneme ve dinginliğin anahtarı olan benzer egzersizler, hareketsizliğin önüne geçerek sağlıklı kemik ve eklemler elde etmenizi sağlar. 

Kuvvet Antrenmanları  

Kendi vücut ağırlığınız dâhil, diğer ağırlıklar ve direnç bantları aracılığıyla yapılan kuvvet antrenmanları, kaslarınızın güçlenmesini sağlayarak, kemiklerinizin daha korunaklı olmasına yol açar. Dans etmekten aerobiğe kadar oldukça geniş hareket seçeneğine sahip olan ve yerçekimine karşı çalışmayı zorlayan kuvvet antrenmanlar,; kemiklerde yol açtığı baskı ile kemik kütlesi ve yoğunluğunu artırır; daha güçlü kemiklere kavuşmanıza yardımcı olur. 

Herhangi bir egzersiz türüne başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı ve aşama aşama yol katetmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle kemik erimesinin üst seviyelerde seyrettiği durumlarda, daha fazla güç gerektiren egzersizler riskli olabilir. Tüm bunların dışında, egzersiz programınızı dengede tutmak ve aşırıya kaçmamak da oldukça önemli. Çünkü gereğinden fazla spor yapmak, osteoponi adı verilen ve kemik kütlesine zarar veren hormonal dengesizliğe sebep olabiliyor. 

Günlük Egzersizlerinizin ve Güçlü Kemiklerin Desteği: Collagen Advance

Hareket özgürlüğünün birincil gereği, güçlü bir iskelet sistemi. Sağlıklı eklem ve kemiklere sahip olmak, yıllar geçse de bu dayanıklılığı korumak ve olası problemlere karşı önlem almak, maruz kalınan olumsuz koşullara rağmen özgürce hareket etmenizi sağlıyor. Daha dayanıklı, güçlü ve dış etkenlere karşı dirençli kemik ve eklemlerin anahtarı Collagen Advance, egzersizlerin olumlu etkisini ikiye katlıyor.

Collagen Advance, kemik ve eklemlerin dayanıklılığını artıran ve iskelet sistemine bütünüyle katkıda bulunan gücünü, içeriğindeki tip 1 hidrolize balık kolajeni, N-asetil-D-glukozamin, kondroitin sülfat ve diğer vitamin-minerallerden alıyor. İçilebilir hidrolize balık kolajeni Collagen Advance, düşük molekül ağırlığıyla (2000 dalton) yüksek emilim gösteriyor; böylece kemik ve eklem sağlığındaki etkileri daha hızlı gözlemleniyor. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın