Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemine Sahip Olduğunuz Nasıl Anlaşılır?

Basit bir kahkahanın etkisine bile olumlu yönde tepki verebilen, bir yandan son derece hassas, öte yandan tüm vücudun işleyişini belirleyebilecek kadar ön planda ve etkili. Bugün, zihinsel ve fiziksel sağlığın gidişatına yön veren mekanizmayı inceliyoruz: Bağışıklık sistemi. Güçlü bir bağışıklık sistemi, genel sağlık sorunlarıyla beraber pek çok olumsuz faktörü geri planda bırakan dokunuşa sahip. Aynı ölçüde çevresel faktörler ve ufak tefek alışkanlıklar bile, bağışıklık sisteminin gücünü köreltebiliyor. Peki, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? Bağışıklık sisteminin sorunsuz işleyişiyle birlikte açığa çıkan olumlu faktörler neler? İlk olarak bu mekanizmayı daha yakından inceleyelim.

Bağışıklık Sistemi (İmmün Sistem) Nedir?

Vücudumuzu hastalıklara karşı koruma ve bünyeyi ayakta tutma göreviyle bilinen bağışıklık sistemindeki hücreler, proteinler ile birlikte bedenin her yerine dağılmış vaziyette. Patojenler ve tümör hücreleri dâhil tüm maddeleri radarına alan ve zararlı olanları süzgecinden geçirerek savunma geliştirmemizi sağlayan bu kompleks sistem, yapı olarak birbirine çok benzeyen maddeleri bile (proteinler ve amino asitler gibi) ayrıştırma gücüne sahip. 

Fakat bu sistemin düzgün işleyişini bozan ve sarsan birtakım alışkanlıklar, vücudumuzun enfeksiyonlara daha açık hale gelmesine sebep olabilir. Çünkü güçsüz bir bağışıklık sistemi, yabancı maddeleri tanıma ve zararlı olanları eleme sürecinde eski işlevini sergileyemez duruma gelir. Sonrasında peş peşe gelen pek çok sağlık sorunuyla ve belki de nereden kaynaklandığını bilmediğimiz problemlerle yüzleşme ihtimalimiz ne yazık ki artar. 

Bağışıklık sisteminin güçlü olduğu nasıl anlaşılır? 

Kaynağını bilmediğimiz problemler, aslında bağışıklık sisteminin çok yönlü etkisine ışık tutan durumda. Öyle ki, stresli bir ruh hali, istenmeyen cilt problemleri ve daha birçok olumsuz gelişme, bu sistemin alarma geçtiği anlamına gelebiliyor. Cilt bakım rutininizi aksatmadığınız, ruh halinizde pürüz oluşturabilecek tüm etkenlerden uzak kaldığınızı düşündüğünüz halde sürpriz etkilerle karşılaşıyorsanız, bağışıklığınızın düşmüş olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Elbette her olumsuzluğun derinliklerinde bu sebebi aramak doğru olmaz; ancak güçsüz bir bağışıklık sistemi, etkisini her yönde gösterebilecek ölçüde “karar mekanizması” konumunda. 

Güçlü bir bağışıklık sistemi, ilk sinyallerini hastalıklara karşı daha dayanıklı olduğunuzda verir. Değişen mevsimleri ve soğuk havaları dayanıklı bir bünye ile karşılamak, bağışıklığınızın sorunsuz işlediğinin göstergelerinden biri. Öte yandan güçsüz bir bağışıklık sistemi, daha çabuk ve daha kolay hastalanmanıza, bu sürecin daha zorlu geçmesine ve beklenilenden daha yavaş iyileşmenize yol açar. 

Zayıf bir bağışıklık sistemi, gün içerisinde sık sık enerjinizin düşmesine ve kronik bir yorgunluk hissine kapılmanıza neden olur. Ek olarak, odaklanamama, dikkatsizlik gibi problemler de bağışıklığınızın düşük olduğunun sinyalleri olabilir. Fakat bu mekanizmayı güçlendiren adımlar, gündelik hayatı zorlaştıran yorgunluğun ve bitkinliğin geride kalmasını, enerjinizin korunmasını sağlar. Dinmeyen enerji ve keskin bir hafıza, bağışıklığınızın emin ellerde olduğunu gösterir. 

İçten ışıldayan taze bir cildin kapılarını aralayan anahtarlardan biri de, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak. Bağışıklığı güçlendiren C vitamini ve beta-glukan içerikli besin takviyelerini kullandığınızda bu durumu somut olarak gözlemleyebilirsiniz; çünkü dayanıklı bir bağışıklık, olumlu etkilerini cildinize de yansıtır. Cilt daha parlak, canlı ve zinde bir görünüme kavuşur. 

Bağışıklık sisteminin cildimizi nasıl etkilediğine dair merak uyandıran bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz. 

Günlerce geçmek bilmeyen ve yalnızca ufak bir sıyrıktan oluşan yaralar, vücudunuzun temel mekanizması olan bağışıklık sisteminize iyi bakmadığınızın bir işareti. Güçlü bir bağışıklık sistemi, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. 

Dayanıklı bağışıklığın etkileri vücudumuzun her noktasına sirayet eder. Bağışıklık sisteminin işleyişinden tepeden tırnağa etkilenen bedenimiz, söz konusu saç sağlığı olduğunda da bu durumdan nasibini alır. Parlak, hacimli, dayanıklı saçlar, güçlü bir bağışıklığa sahip olduğunuzu gösterir. Öte yandan güçsüz, donuk, hızla dökülen saç telleri, bağışıklık sistemini güçlendirecek hamlelerde bulunmanızı gerektiriyor olabilir. 

Bağışıklığınızın dayanıklı olduğunu gösteren tüm bu etkenlerin yanında madalyonun öteki yüzüyle sık sık karşılaşıyorsanız, yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda ufak tefek değişiklikler yapmanızın vakti geldi demektir. Bağışıklığın gidişatını belirleyen beta-glukan ve C vitaminini yaşantınıza dâhil ederek köklü değişimi kucaklamanız mümkün.

Bağışıklığınızı güçlendiren birbirinden etkili doğal yöntemler ve öneriler için, buraya tıklayabilirsiniz. 

(0) Yorum

Yorum yapın