Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Folik Asit Nedir? Folik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücudun sağlıklı işleyişinde kilit rollerden birine sahip olan folik asit (diğer adıyla tiamin), onlarca etkisiyle yıllardır besin takviyelerinin vazgeçilmezi konumunda. Sağlıkla ve hatta “huzurla” yaşamanın en büyük gerekliliklerinden biri olan B vitamini kompleksine ait olan folik asit, özellikle kadınların ilgi odağına çoktan girdi bile. Çünkü folik asidin hamilelik sürecine gizli bir katkısı bulunuyor. Genel sağlıkta yarattığı bir yığın etkinin yanı sıra, cildimize de olumlu sonuçlarını yansıtıyor. Peki folik asit nedir, cilde faydaları nelerdir?

Folik Asit Nedir?

Zengin ve birbirinden etkili B vitamini yelpazesine hakim misiniz? B vitamini kompleksi olarak adlandırılan bu dünya, suda çözünebilen b9 vitaminine, yani folik aside de ev sahipliği yapıyor. “Suda çözünebilen” bir vitamin olduğunu üstüne basarak belirtmemiz gerek. Suda çözündüğünden dolayı, yağ dokusunda depolanmaz ve takviye edilmesi gereklidir; alınan fazla folik asit ise idrarla atılmaktadır. Bu nedenle folik asit eksikliği hızlı bir şekilde belirti göstermektedir. Eksikliğiyle birlikte pek çok problemi beraberinde getiren -ki birazdan folik asit eksikliği belirtilerine de değineceğiz- bu vitamini gerek takviyeler gerekse besinler üzerinden edinmemiz şart. 

Folik Asit Faydaları Nelerdir?

Vücut sağlığından zihne kadar uzanan geniş çaplı etkisiyle folik asit, özellikle hamilelerin mutlaka tüketmesi gereken bir bileşen. Hamilelik sürecinde takviye halinde folik asit kullanmak, çocukların merkezi sinir sistemini tehlikeye atabilecek tüm olumsuzlukları önlemeye yardımcı oluyor. Aksi takdirde doğacak bebeğin spina bidifa adı verilen “ayrık omurga hastalığı” oluşabiliyor. Doğum kusurlarının önündeki en büyük engellerden biri olan folik asidin faydaları yalnızca hamile bireylerle sınırlı değil tabii ki.

DNA ve RNA üretimine yardımcı olan bu bileşen, aşırı miktarda alındığında vücuda zarar veren homosistein amino asidinden bizleri koruyor ve bu amino asidin parçalanmasını sağlıyor. Temel görevlerine gelecek olursak; folik asit protein metabolizmasında, hücre bölünmesi ve yenilenmesinde, sinir sistemi işleyişinde kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir yere sahip. Zaten folik asit eksikliği belirtilerine baktığımızda, faydalarına daha yakından şahit olabiliyoruz. 

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Folik asit, gündelik hayatta tüketimine yer vermemiz gereken temel bir bileşen. Çünkü eksiklik belirtileri vücudumuzun ve zihnimizin dört bir yanını sarabilecek kadar kuvvetli. Günlük rutinimizi sekteye uğratabilecek, psikolojimizin derinliklerine işleyebilecek kadar da varlığını belli ediyor. Öyle ki folik asit, 

 • Halsizliğe
 • Yorgunluğa
 • Her zamankinden daha sinirli ve agresif olma durumuna
 • Depresyona
 • Konsantrasyonda zorluk çekmeye
 • Mide bulantısına
 • Baş dönmesine
 • Cildin solgun bir görünüme bürünmesine
 • Saçların günden güne beyazlamasına
 • Güçsüz kaslara
 • Sindirim sistemi problemlerine 
 • Baş ve karın ağrısına 
 • Kansızlığa
 • İştahsızlıkla beraber gelen kilo kaybına
 • Nefes almada güçlük çekmeye neden olabiliyor. 

Geniş çaplı etkileri, yokluğunun kısa sürede getirdiği zararları göz önünde bulundurduğumuzda neden folik asit kullanmamız gerektiği gayet net anlaşılıyor. Üstelik folik asit yalnızca genel sağlığın değil, güzelliğin de odağında. 

Folik Asit ve Cilde Faydaları

B vitamini kompleksinin geniş yelpazesinde önemli bir yer edinen folik asit, cildimizin ışıltısını da açığa çıkarıyor. Sağlıklı bir cilt görünümünün ardında yatan gizli güçlerden biri olan folik asit, 5 çarpıcı faydasıyla cilt bakım rutininin bir parçası olmaya hazır. 

Folik asit, cilt hücrelerini yeniler

Folik asidin vücut hücrelerinin yenilenmesi üzerindeki görevine değinmiştik. Folik asit içeren bir takviye edici gıdanın düzenli kullanımı, cildinizin yenilenmesini, daha aydınlık, pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. 

Antioksidan özelliğiyle cildi korur

Güçlü bir antioksidan olan folik asit, bu gücünü cilt bariyerine de aktarıyor. Serbest radikaller karşısında zayıf düşen cilt bariyeri, folik asit sayesinde gardını alıyor ve git gide güçlenmeye başlıyor. Gücünü koruyan cilt bariyeri sayesinde cildimiz daha dinç ve enerjik görünüme kavuşuyor. Olası tüm çevresel etkenlere karşı savunma geliştiriyor. 

Kolajen sentezine destek olur

Folik asidin gönülleri fetheden ve güzelliği çağıran en büyük özelliği ise kolajen üretimine destek olması. Gençliğin anahtarı olarak tanımladığımız kolajen, kırışıklıkların, ince çizgilerin, sarkmaların ve cansız/donuk bir cilt görünümünün önündeki en büyük engel. Folik asit de aslında bir nevi bu anahtarın kilidini aralıyor ve vücudumuzda daha fazla üretilmesine destek oluyor. 

Doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz folik asit içerikli bir besin takviyesi, bütünüyle değişime hazırlanmanız için eşsiz bir seçenek. ElySuisse kolajen ürünlerinde yer alan folik asit ile en etkili ve çarpıcı dönüşümü elde etmek bir tık uzağınızda. 

(0) Yorum

Yorum yapın