Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Ciltteki Kolajen Üretimini Artıran Besinler 

Beslenme düzeni, cilt sağlığı ve güzelliğini desteklemede şaşırtıcı etkilere sahip; çünkü bazı besinler ciltteki kolajen üretimini artırıyor. 

Hepimiz, zaman akıp giderken, cildimizdeki parlak ve taze görünümü korumayı arzu ediyoruz. Böylece, ciltteki yaşlanma belirtilerini minimuma indirgemek adına çeşitli yöntemlere başvuruyoruz. Söz konusu cildin bütünlüğünü ve dinç görünümünü korumak olduğunda ise, devreye kolajen giriyor. Kolajen üretimini artıran besinler ise beslenme düzeninize dâhil edebileceğiniz güzel bir seçenek. 

Kolajen, cildin sıkılığını, esnekliğini ve gençliğini koruyan bir protein. Yaş ilerledikçe, vücuttaki üretimi maalesef azalmaya başlıyor. Kolajen sentezinin azalması ile beraber cildimizde sarkmalar, ince çizgiler, kırışıklık gibi yaşlılık belirtilerine rastlıyoruz; tabii ki bu etkilerle ne zaman karşılaşılacağı kişiden kişiye göre değişiyor. Çünkü ciltteki kolajen üretiminin azalması dışında, çevresel ve genetik faktörler, yaşam tarzı gibi etkenler de yaşlanma belirtilerini daha gözle görülür hale getirebiliyor. Yani, yalnızca cildiniz için değil, saçlarınız, tırnaklarınız, eklem ve kemikleriniz dâhil tüm vücudunuz için gerekli olan bu proteini, kolajen üretimini artıran besinler ve takviyeler ile mutlaka edinmek gerekiyor. 

Kolajen Üretimini Artıran 10 Besin

Kolajen üretimini artıran besinleri tüketmek, cildiniz için hedeflediğiniz etkiyi elde etmenizi kolaylaştırıyor. Parlaklığını ve esnekliğini yitirmiş bir cilde sahipseniz, beslenme düzeninize bu besinleri eklemenin tam vakti!

Kırmızı Kapya Biber

C vitamini, kolajen üretimini artıran en temel maddelerden biri ve kırmızı kapya biber C vitaminiyle dolu bir besin. Kırmızı kapya biber kadar olmasa da, sarı ve yeşil biberler de içerdikleri C vitaminiyle kolajen sentezini destekliyor. Ancak olgunlaşan kırmızı biber, diğerlerine oranla daha fazla vitamin içeriyor. Cildinizdeki enerjik görünüm için, salatanıza bir miktar kapya biber ekleyebilirsiniz.

kolajen üretimini artıran besinler

Brokoli 

C vitamini içeren birçok lezzetli sebze ve meyve mevcut, bunlardan biri ise brokoli. Bir kase pişmiş yahut çiğ brokoli bir günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılıyor. Kış mevsimi kapıdayken, bol bol brokoli tüketerek cildinizin gençliğini koruyabilirsiniz. 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Sağlıklı bir diyet öğünü olarak vazgeçilmez bir besin olan yeşil yapraklı sebzeler, cildin ışıltısını koruyan kolajen üretimini artırmaya da yardımcı oluyor. Sebebi ise yeşil yapraklı sebzelere rengini veren, antioksidan özellikleriyle bilinen klorofil. Ispanak, semizotu ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, özellikle kış aylarında beslenme düzeninize ekleyebileceğiniz bir diğer seçenek. 

kolajen üretimini artıran besinler yeşillik

Baklagiller

Kolajen üretimini artırıcı besinler arasında, sıklıkla tüketme alışkanlığımızın olduğu baklagiller de bulunuyor. Mineral ve protein açısından zengin olan baklagiller, cildinizin gençliğini korumasını da sağlıyor. Devreye yeniden giren C vitamininin yanı sıra çinko da içeren baklagiller, ciltteki kolajen sentezini artırıyor. 

Sarımsak

Bütün yemeklere apayrı bir lezzet katan sarımsak, genel sağlığın dışında cilt güzelliğini de destekleyen mucizevi bir gıda!

Kolajen sentezlenmesine yardımcı kükürt minerali açısından zengin olan sarımsağı ne kadar tükettiğiniz de çok önemli. İstenilen etkiyi elde edebilmek için bir hayli fazla tüketmemiz gerektiği düşünüldüğünde, devreye farklı kolajen takviyesi gibi farklı ve etkili arayışlar da girebiliyor. 

Domates

Özellikle güneşte kurutulmuş domates, içeriğinde bol miktarda C vitamini barındırıyor. Ayrıca cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan ve kolajen eksikliğinin yarattığı cilt sorunlarına karşı savaşan bir antioksidan olan likopeni barındırıyor. Bu nedenle, pek çok lezzetle buluşturabileceğiniz domatesi mevsiminde sık sık tüketmeniz gerekiyor. 

kolajen üretimini artıran besinler domates

Kaju

Kaju, en lezzetli kuruyemişlerden biri olmasının dışında yüksek oranda çinko barındırıyor. Bu özelliğiyle vücudun kolajen üretimine destek olurken, olumlu etkilerini cilt üzerinde de göstermeye başlıyor. 

İstiridye

Yaygın olarak tüketmesek de, istiridye cildin kalitesini artırma özelliğine sahip. İçeriğindeki bakır minerali, kolajen üretimini hızlandırmaya ve cilt bütünlüğünü korumaya yardımcı oluyor. 

Turunçgiller

Portakal, greyfurt ve limon gibi meyveleri barındıran turunçgiller de zengin bir C vitamini kaynağı. Kolajen üretimini artıran besinlerden biri olan bir adet orta boy portakal, yaklaşık 70 mg C vitamini barındırıyor. 

Kırmızı Meyveler

C vitaminiyle kolajen üretimini artıran turunçgiller gibi, kırmızı meyveler de muhteşem bir seçenek! Çilek, ahududu, böğürtlen ve yaban mersini gibi meyveler C vitamini açısından zengin içeriğiyle ciltteki canlılığı korumanıza yardımcı oluyor. Antioksidan oranı yüksek kırmızı meyveler, cilt bariyerini güçlendirmeye de yol açıyor. 

kolajen üretimini artıran besinler

Kolajen Üretimini Artıran Besinler Yeterli Mi?

Kolajeni, vücuttaki yapıları bir arada tutan ve bütünlüğünü koruyan bir yapıştırıcı gibi düşünün. Kolajen üretimi azaldıkça, cildin bütünlüğü bozuluyor ve cilt esnekliğini kaybediyor. Kolajen takviyesi ise, besinlerin yetersiz kaldığı durumlarda cildinizin gençliğini korumak için mükemmel bir seçenek. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kolajen üretimini artıran besinlerin etkilerini göz ardı edemeyiz. Ancak en verimli sonuçları elde edebilmek ve cildi zamana karşı korumak için, kolajen takviyesi kullanmak en uygun seçenek. Özellikle yüksek emilim gücüne sahip hidrolize sıvı kolajenler ile sağlığı günlük olarak desteklemek, cildinizin de esneklik ve berraklık kazanmasını sağlıyor.  

Günlük rutininize ekleyebileceğiniz tip 1 hidrolize balık kolajeni, en kaliteli kolajen kaynağını edinmenizi sağlayarak; yaşlanma belirtileri olan kırışıklık, ince çizgiler, cilt sarkmaları ve diğer cilt problemlerine karşı önlem almanıza yardımcı oluyor. Kısacası, beslenme düzeni ve kişisel bakım, genel sağlığınız ve cilt güzelliğiniz adına her şeyi içeriyor!

(0) Yorum

Yorum yapın