Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Ciltte Nem Kaybını Önlemenin En Etkili Yolları

Yeni bir güne uyandığınızda veya günü bitirmeye hazırlanırken, cilt bakımında uygulamanız gereken en önemli adımlardan biri cildi nemlendirmek. Çünkü nemsizlik cildin kurumasına, ciltte pullanmalara ve kızarıklık gibi istenmeyen problemlere neden olabiliyor. Ciltte nem kaybı yaşanmasına yol açan faktörleri tespit ederek, nemden yoksun kalan cildinizi canlandırabilirsiniz. 

Nem Kaybına Sebep Olan Faktörler

Nemsiz bir cilt ışıltısını yitirir, solgun ve mat bir görünüm ile karşı karşıya kalır. Cilt güzelliğinizi etkileyen bu sonuçların yanı sıra nemsizlik; rahatsız edici kuruluğa, kaşıntıya ve tahrişe de neden olabilir. Nedenlerine bağlı olarak cildinizi neme doyurmak, canlandırmak ve zengin içerikler ile kaybettiği ışıltısını cildinize geri kazandırmak ise oldukça kolay. Bunun için öncelikle yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor.

Nem kaybı yaşayan bir cildin en büyük düşmanı zararlı alışkanlıklar

Cildiniz içten dışa bakım gerçekleştirdiğinizde ışıldar. Beslenme düzeninizden uyku alışkanlığınıza kadar, genel sağlığınızı etkileyen tüm faktörlerin etkisi cildinize de olumlu ya da olumsuz olarak yansır. Bu nedenle ciltte nem kaybı gözlemlenmesine sebep olabilecek tüm alışkanlıkları geride bırakmak gerekir. 

Örneğin, yeteri kadar su tüketmemek cildinizde nem kaybı oluşmasına yol açabilir. Yoğun sigara ve alkol kullanımı cildinizi bütünüyle olumsuz etkiler. Bilinçsizce kullanılan kozmetik ürünlerin içeriğindeki kimyasallar cildinizi kuruturken, cilt bariyerini güçsüz kılar.

Çevresel faktörler cildinizi sandığınızdan daha çok etkiliyor

Çoğu kişi, yalnızca kış mevsiminin nem kaybına yol açtığını ve ciltte kuruluk yaşanmasına sebep olduğunu düşünür. Ancak yaz aylarında da cildi nemlendirmeye yönelik bakım rutinini benimsemek son derece önemli. Çünkü zararlı güneş ışınlarının etkisiyle de ciltte kuruluk ve nem kaybı yaşanabiliyor. 

Bunun haricinde mevsim değişiklikleri, soğuk havaya ya da güneş ışınlarına maruz kalmak, klimalı ortamda uzun süre vakit geçirmek, sıcak suyla sık sık duş almak, cildi parfüm ve deodorant gibi kimyasallara maruz bırakmak da nem kaybına neden oluyor.

Yaş ilerledikçe cilt nemini günden güne kaybediyor

Düzenli bir cilt bakımı ve güçlü içeriklerin yer aldığı ürünler ile olumsuz etkilerini minimuma indirgeyebileceğiniz yaşlanma ile de ciltte nem kaybı yaşanabiliyor. Olgunlaşan cildin yaşadığı nemsizlik ile cilt bariyeri zayıflıyor ve esneklik kaybı oluşuyor.

Duygusal durumunuzun etkileri cildinize de yansıyor

Berrak, pürüzsüz ve nemli bir cilde kavuşmaya giden en etkili yollardan biri stresten uzak, huzurlu bir ruh haline sahip olmaktır. Araştırmalara göre, aşırı stres sebebiyle artan kortizol hormonu, cildinizde kolajen ve hyaluronik asit sentezinin azalmasına neden oluyor. Sonuç, nemden yoksun ve yaşlanma belirtilerine açık bir cilt. 

Tabii ki tüm bu faktörlerin etkilerini azaltarak cildinizi nemlendirmek ve yeni bir güne canlı, parlak ve sağlıklı bir cilt ile başlamak mümkün! 

Cilt nemlendirme

Cilt Nemlendirmek Neden Bu Kadar Önemli?

Cildinizi nemlendirmek, cilt güzelliğine giden en etkili yol. Nemlendirme etkisi olan bir ürünü kullandıktan sonra cildinizin nasıl ferahladığını ve göründüğünü düşünün. Peki ya cildinizi nemlendirme aşamasını atladığınız bir rutinde nasıl hissediyorsunuz? 

Çeşitli cilt problemlerinin önüne geçmek ve uzun vadede yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için ciltteki nem kaybını mutlaka önlemeniz gerekiyor. 

Cildinizi Nemlendirmenin ve Nem Kaybını Önlemenin En Etkili Yolları 

Nasıl bir cilt yapısına sahip olduğunuz fark etmez. Kuru, yağlı ya da karma bir cilt tipine sahip olsanız da cildinizin her zaman neme ihtiyacı var. Cildinizdeki nemi koruyabilmek için ise sizlere bazı tavsiyelerimiz var: 

  • Nemlendirici kullanmadan önce cildinizi mutlaka temizleyin. Yeni bir güne uyandığınızda yapmanız gereken ilk şey, uyurken biriken bakterileri cildinizden arındırmaktır. Böylece temiz cildinize uygulayacağınız nemlendirici serumun etkisi artacaktır. 
  • Suyun cilt güzelliğinde oldukça önemli bir rolü var. Cilt sağlığını desteklemenin ve nem kaybını önleyebilmenin en önemli adımlarından biri, günde 2.5 litre su tüketmek.  
  • Cildin nem dengesini bozan ürünler yerine, cilde maksimum seviyede etkisi olan bileşenleri içeren nemlendirici serumları kullanmanız gerekiyor. Örneğin, ciltte nem kaybını önlemesi ve yumuşak bir cilde kavuşturması ile bilinen hyaluronik asit içeren cilt serumu ile nemsizliği önleyebilirsiniz. 
  • Daha önce de belirttiğimiz gibi, cildinizi içten dışa beslemek oldukça önemli. Berrak bir cilde kavuşmak için yapılması gereken, yalnızca bakım ürünleri kullanmak olmamalı. Vitamini yüksek gıdalar tüketmenin, yaşlanma karşıtı etkisi ile bilinen kolajen takviyesi almanın, sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanın, stres seviyenizi azaltmak için meditasyon yapmanın ve zararlı alışkanlıkları geride bırakmanın mucizevi etkilerini cildinizde kısa sürede gözlemleyebilirsiniz. 
  • Yalnızca yüz bölgesinin değil, cildinizin dört bir yandan neme ihtiyacı var. Tüm vücudu nemlendirme etkisi olan bir kremi de bakım rutininize dahil etmeniz gerekiyor. 
  • Göz çevresi, yaşlanmanın etkilerini en çok yansıtan bölgelerden biri. Nem kaybına uğradığında ve zamana yenik düştüğünde, kırışıklık ve ince çizgiler ile kendini hemen belli ediyor. Ancak bu olumsuz etkileri azaltmak son derece kolay. Yoğun nemlendirici etkisi bulunan göz çevresi serumunu bakım rutininizden eksik etmemeniz gerekiyor. 

Tüm bu aşamaları gerçekleştirdiğinizde, nemsizlik sonucu kuruyan ve zararlı etkenlere açık hale gelen cildinize enerji kazandırmak mümkün. Zengin içeriğiyle sonuç odaklı etkilere kavuşturan Elira Hyaluronic Acid Serum, nem kaybına uğrayan cildinizde derinlemesine bakım sağlar. İçerdiği hyaluronik asit ile cildinizi yeniler, canlandırır, dolgunluk kazandırır ve düzenli kullanımında gözle görülür etkilerini kısa sürede hissettirir. 

Yeni bir güne uyandığınızda veya günü bitirmeye hazırlanırken, cilt bakımında uygulamanız gereken en önemli adımlardan biri cildi nemlendirmek. Çünkü nemsizlik cildin kurumasına, ciltte pullanmalara ve kızarıklık gibi istenmeyen problemlere neden olabiliyor. Ciltte nem kaybı yaşanmasına yol açan faktörleri tespit ederek, nemden yoksun kalan cildinizi canlandırabilirsiniz. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın