Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Cilt Sarkmasını Doğal Yöntemlerle Azaltmanın Yolları

Yanlış yöntemler ile uyguladığımız çeşitli diyetler, spor yapmadan kilo verme çabalarımız ya da geçip giden zamanın etkisine yenilen cildimiz… Görüldüğü gibi cilt sarkmasına neden olabilen pek çok faktör var. Ancak evde uygulanabilen doğal yöntemlerle, cerrahi operasyona gerek duymadan cildimizin toparlanmasına yardımcı olabiliriz. 

Ciltte oluşan sarkma probleminden mustarip kişilerin tercihi bazen cerrahi operasyonlar oluyor. Ameliyata ihtiyaç duymadan, evde kendi yöntemleriyle ve uygun bakım ürünlerinin kullanımıyla vücutta oluşan sarkma problemini azaltmak isteyen kişiler de mevcut. Bu acısız yöntemi deneyen kişilerin elde ettiği sonuçlar ise oldukça tatmin edici. 

Yaşlanmanın getirdiği, yani elinizde olmayan sebeplerle cildiniz deformasyona uğradığında bile birazdan bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayarak daha gergin bir cilde kavuşabilirsiniz. Ama önce cilt sarkmasına sebep olan diğer faktörlere göz atalım: 

Cilt sarkmasının nedenlerini öğrenerek önceden tedbir alın!

 • Kilo verme konusunda pek çok kişi sabırsız davranabiliyor. Daha az emek sarf ederek, daha hızlı ve etkin sonuçlar elde etmek isteyen kişiler; aslında ciltlerine büyük oranda zarar veriyor. Spor yapmadan uygulanan, hızla kilo verme garantisi olduğu iddia edilen diyet programları yüzünden vücudunuz yağ kaybı yaşarken, kas kaybına da maruz kalıyor ve maalesef sonuç sarkık bir cilt oluyor. 
 • Hamilelik de cilt sarkmasına neden olan faktörlerden biri. Çünkü hepimizin bildiği gibi karın bölgesi esniyor ve bu durum, daha sonra ciltte sarkmaya sebep oluyor.
 • Güneşlenmek ve bronzlaşmak güzel, yaz tatilinin keyfini en çok denizde ve plajlarda güneşlenerek geçiriyoruz. Fakat tehlikeli saatlerde cildimizi emanet ettiğimiz UV ışınları; zamanla güneş lekelerine ve cilt sarkmasına yol açıyor. Bu durumu “photoaging” (foto-yaşlanma) olarak adlandırıyoruz. Kısaca açıklamamız gerekirse, photoaging karşısında cildiniz elastikiyetini zamanla yitiriyor. 
 • Cildinizin yıllara meydan okuması, gerekli özen gösterilmediği müddetçe pek mümkün değil. Daha önce de belirttiğimiz gibi ciltte yaşanan sarkma, yaşlanmanın doğal bir sonucu. Yaşınız ilerledikçe cildinizde kolajen ve elastin kaybı yaşanmaya başlıyor. Bu iki temel protein ise cildinizin daha gergin görünmesini sağlıyor. 

Özellikle 35-40 yaş aralığında cilt sarkmasına maruz kalan kişiler, ciltlerindeki hyaluronik asidin zamanla azalması sorunuyla karşı karşıya. Hyaluronik asit ise, daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi cildinizde nem deposu görevi görüyor ve sıkı bir cilt için en önemli moleküllerden biri. 

Neyse ki belirttiğimiz sebeplerden hiçbiri bu problemi aşamayacağınız anlamına gelmiyor. 

Pek çok çevresel faktör cildinizi serbest radikallere maruz bırakıyor. Serbest radikallerin oluşumu sonucu ise vücutta oksidatif stres meydana geliyor. Oksidatif stres, zamanla vücutta iltihaplanmalara ve cilt sarkmasına yol açabiliyor. Bu noktada devreye giren moleküller ise “antioksidanlar”. Bitkisel gıdalar ve kaliteli takviye ürünler ile destekleyebileceğiniz antioksidanlar, cildinize saldırıda bulunan serbest radikalleri nötrleyebilme özelliğine sahip. 

Bu durumda;

 • Güneşin keyfini cildinizi koruyarak çıkarmanız,
 • Sağlıklı bir beslenme programı benimsemeniz,
 • Cildinizi nemli tutacak ürünler kullanmanız,
 • Uyku düzeninize dikkat etmeniz,
 • Hava kirliliğine karşı cildinizi korumanız gerekiyor. 

Cilt sarkmasını minimuma indirgemek için:

Cilt sarkmasını azaltmaya yönelik etkili yöntemler ile daha sıkı bir cilde kavuşabilirsiniz. 

Egzersiz Yapın

Kas kütlenizi artırmaya yönelik egzersizleri günlük rutininize ekleyerek ve bunda süreklilik elde ederek vücudunuzda yaşanan sarkmaları azaltabilirsiniz. Özellikle kollarda ve bacaklarda etkili olan bu egzersizler dışında, yüzünüzdeki sarkmaları da şaşırtıcı derece azaltacak egzersizlere başvurabilirsiniz. Yüz yogası cilt sarkmasını önleyebilmeniz için güzel bir tavsiye. 

Cilt Sıkılaştırmaya Yardımcı Ürünler Kullanın

Cilt sarkmasını azaltmaya yardımcı ürünlerin düzenli kullanımı sonucunda cildinizdeki gerginliği zamanla geri kazanabilirsiniz. Özellikle kolajen ve elastin içeren bakım ürünlerine yönelerek, cildinizde değişim yaratmanız mümkün.

Besin Takviyelerini Hayatınıza Dâhil Edin

Sağlıklı bir diyet uygulamak, bol vitaminli sebze ve meyveler tüketmek pürüzsüz ve gergin bir cildin sırları arasında. Ancak gereken vitamin ve mineralleri gıdalardan elde edemediğiniz zamanlar olabilir. Bu noktada çeşitli takviyeleri hayatınıza dâhil edebilirsiniz.

 • Bunlardan en önemlisi kolajen. Vücudunuz bu proteini normalde doğal yollardan üretiyor, ancak zamanla kolajen üretimi azalmaya başlıyor. Bu durum, çeşitli formlara sahip kolajen takviyelerinin alımına başlamanız gerektiğini gösteriyor. Araştırmalara göre, kolajenin düzenli kullanımı sonucunda cilt esnekliği artıyor ve sarkma problemi zamanla azalıyor. 
 • Antioksidanlar da cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı moleküller arasında. Cilt güzelliği ve sağlığını tehdit eden serbest radikaller ile savaşarak onları nötrlüyorlar. C vitamini ise bilinen en güçlü antioksidanlardan biri. En önemli özelliği vücuttaki kolajen üretimini desteklemesi. Yani C vitamini olmasaydı, kolajenin vücutta sentezlenmesi mümkün olmayacaktı. 

Düzenli Olarak Masaj Yaptırın

Buna kimsenin hayır diyebileceğini sanmıyoruz. Masaj yaptırmak, rahatlatıcı özelliğinin dışında vücudunuzdaki kan akışını da hızlandırıyor. Artan kan akışı, serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlıyor. 

Sonuca gelirsek;

Fiziksel açıdan herhangi bir acıya sebep olmasa da, cilt sarkmaları aynaya baktığınızda sizi rahatsız ediyor olabilir. Bu durumda öncelikle yaşam tarzınızı gözden geçirmenizde fayda var. Daima sağlıklı olana yönelin ve cildinizin ihtiyaçlarını karşılamayı ihmal etmeyin. Zaman zaman potansiyel risk taşıyabilen ve acı verici cerrahi operasyonlardan uzak, evde düzenli olarak kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler ile cildinizdeki sarkıklığı azaltmak çok kolay. 

Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın