Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Cildiniz İçin Neden C Vitamini Kullanmalısınız?

Birçoğumuzun hayatında ve günlük rutininde uzun süredir var olan C vitamini, bağışıklık sistemini koruma yöntemlerinin arasında üst sıralarda yer alıyor. Bağışıklık sistemini baştan aşağı koruma becerisinin yanında C vitamini, cilt için de efsanevi faydalar barındırıyor. Sağlıklı bir yaşamın ayrılmaz parçası C vitamininin cilde faydaları nelerdir, cildiniz için neden C vitamini kullanmalısınız, merak ediyor muydunuz? 

C Vitamini Nedir? 

Cilde faydaları üzerinde durmadan önce C vitamini dünyasına kısa bir giriş yapalım. 

Kalsiyum L-askorbat ve askorbik asit olarak da adlandırılan ve suda çözünebilen C vitamini, karbonhidratların en küçük birimi olan monosakkaritlerin bir türevidir. Çok yönlü ve etkili faydalarıyla bilinen bu sağlık deposu, pek çok besinde de yer alır; ancak vücudumuz onu doğal yöntemlerle üretemez. Dolayısıyla C vitaminini, genel sağlığımızı, bağışıklık sistemimizi ve güzelliğin dış yüzünü temsil eden cildimizi korumak için gıdalardan ve besin takviyelerinden edinmemiz gerekir. 

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Yaşam kalitesine katkıda bulunan C vitamini, genel sağlığımızı korumanın en güvenilir ve en etkili yollarından biri. Öyle ki, soğuk algınlığı gibi hastalıkların kapıda olduğu hissedildiğinde, hemen hemen herkes C vitamini içeren meyveleri gün içerisinde daha sık tüketmeye başlar ve tabii ki etkilerini hızlıca görür.

 • C vitamini, enfeksiyonlara karşı savaşan bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yollarından biri. Bu özelliğiyle vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar.
 • Gençliği temsil eden kolajen proteininin vücuttaki sentezine en çok katkıda bulunan vitaminlerden biri C vitamini. 
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücudun savunma sistemini güçlendirir, serbest radikallere karşı önlem almasına yol açar.
 • Araştırmalara göre C vitamininin kalp krizi riskini önleme kabiliyeti de mevcut. Yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp krizine neden olabilen faktörlerin etkisine karşı savaşır.
 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimine destek olan ve vücuda oksijen taşıma becerisi bulunan demir emilimini artırmaya yardımcı olur.

C Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir?

Zindeliğin anahtarı C vitamini, yalnızca vücut sağlığına değil, cilt güzelliğine önem verenlerin de yanında. Peki cildiniz için neden C vitamini kullanmalısınız? 

Kozmetik dünyasında, yaşlanma karşıtı cilt bakımının en etkili bileşeni olarak yer edinen C vitamini, bilinen en güçlü antioksidanlardan biri. Bu nedenle pek çok formu, pek çok kullanımı mevcuttur ve hemen hemen tüm bakım ürünlerinde C vitaminine yer verilir. Popülerliğinin ve bu denli sevilmesinin bir diğer nedeni, C vitamininin cilde gençlik aşılayan kolajen sentezine büyük ölçüde katkıda bulunması. Yani, antioksidan özelliğiyle başlı başına bir gençlik kaynağı iken, cildin en büyük ihtiyacı olan kolajen üretimini de teşvik ederek faydasını ikiye katlıyor.

Zararlı çevresel faktörlerin etkisi, C vitaminiyle cildinizden uzakta

Güneş ışınları cildiniz için artık bir tehdit değil!

Antioksidanların başlıca görevi, oksidatif strese neden olan serbest radikalleri nötrlemek ve zarar veren etkilerini azaltmaktır. Daha detaylı açıklamamız gerekirse; cildimizdeki hücrelerin, güneş ışınları, kimyasallar, hava kirliliği ve mavi ekran ışığı gibi zararlı dış faktörlerden etkilenmesi sonucu serbest radikaller oluşur. Bu moleküller kontrolden çıktığında ve antioksidanlara üstünlük sağladığında oksidatif stres oluşur. Cilt bariyerinin eski gücünü yitirmesi ve gençliğini kaybetmeye daha yatkın hale gelmesinin sebebi de budur. Yeterli antioksidan alımı, serbest radikallerin gücünü bastırır ve oksidatif stres oluşumunu önler. 

C vitamini de güçlü bir antioksidan olduğuna göre, takviye halinde kullanmamamız için hiçbir sebep yok. Aksine kullanılmadığında ve C vitamini eksikliği durumunda, cildimizin tehlikelere daha açık hale geldiğini söyleyebiliriz. 

Antioksidan özellikleriyle C vitamini takviyeleri:

 • Cilt lekelerinin oluşumunu önler, pigmentasyonu azaltarak cilde aydınlık verir.
 • Anti-inflamatuar etkisi sayesinde kızarıklık gibi cilt tonu eşitliğine zarar veren problemleri azaltır. 
 • Güneş ışınlarının uzun vadede yarattığı kırışıklıkları ve ince çizgileri cildinizden uzak tutar. 
 • Cilde aydınlık veren özelliğini, tabii ki göz çevresine de yansıtır. Böylece göz altı morluklarının oluşma ihtimali de azalır. 
 • Cilde nem depolayarak kuruluğu önler. Bu sayede yumuşak ve pürüzsüz bir cilt görünümünü destekler. 

Kolajen üretiminden sorumlu bir numaralı bileşen

Gençlik, güzellik ve sağlık kaynağı kolajen proteini, C vitamini olmadan işlevini yerine getiremez ve vücuttaki üretimi zarar görür.

Kolajen, bir cildin sağlığını ve gençliğini koruyan en önemli öğelerden biri. Vücudumuzun doğal olarak ürettiği kolajen, 25 yaşından itibaren etkinliğini azaltmaya başlar ve üretimi yavaşlar. Bu nedenle dışarıdan takviye halinde edinmek gerekir. 

Cildiniz İçin Neden C Vitamini Kullanmalısınız?

Birlikte tüm cilt problemlerine karşı koruma sağlayan bu kolajen ve C vitamini, birbirlerini adeta tamamlayıcı niteliktedir. Bu sinerji sayesinde:

 • Cilt yaşlanma belirtilerine karşı savunma geliştirir. 20’li yaşların ortasından itibaren kolajen takviyesi ve C vitamini kullanmak, ilerleyen zamanın yaratabileceği cilt problemlerine karşı önlem almanızı sağlar.
 • Cildiniz toparlanır ve sıkılaşır. Sarkma ve esneklik kaybı yaşayan bir cilt, zamanla eski formuna geri döner. 
 • Kırışıklık, ince çizgiler, göz çevresindeki mimik çizgileri azalmaya başlar.
 • Cildiniz nemlenir. Mevsimsel değişimlerin cildi kurutan etkilerine karşı cildin her zaman nemli ve canlı kalmasını sağlar.

İşte C vitamininin neredeyse tüm cilt problemleriyle mücadele edebilen üstünlüğü, onu benzersiz kılıyor. Güvenilir, doğal, her cilt tipinin kullanımına uygun olması, onu tercih etmemiz için diğer sebepler arasında. 

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? 

Portakal, mandalina, greyfurt, papaya, limon, kivi gibi çoğunluğu turuncunun en canlı tonlarından oluşan meyveler ile brokoli, kapya biber, patates, karnabahar, brüksel lahanası gibi sebzelerde yer alan C vitaminine ulaşmak hiç güç değil. 

Ancak günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için bu gıdalara beslenme düzeninizde yer vermenin dışında, C vitaminini takviye halinde de kullanmalısınız. 

Bağışıklığınızın ve Cildinizin Dostu: EST-C Defense 1000

Besinlerin yetersiz kaldığı durumlarda günlük 1000 mg C vitamini ihtiyacınızı karşılayan EST-C Defense 1000, formülündeki 1000 mg C vitamini ve minerallerle bağışıklığınızı korumanın yanı sıra cilt güzelliğine de destek olur. 

Kalsiyum L-askorbat formunda olan EST-C Defense, askorbik asit formundaki C vitaminlerine oranla genel sağlığa etkilerini daha hızlı gösterir. Çünkü kalsiyum L-askorbat, beyaz kan hücrelerinde L-askorbik aside oranla üstün biyoyararlanıma sahiptir. 

Çevresel faktörlerin yarattığı oksidatif strese karşı cildinizin koruma kalkanı olan EST-C Defense, düzenli kullanımıyla beraber tüm cilt problemleriyle etkin bir şekilde savaşır, cildin gençliğini korur. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın