Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Cildin Gençliğini Destekleyen Yaşlanma Karşıtı Besinler 

Yaşlanma sürecini hızlandıran onlarca faktörün arasında, cildinizin gençliğini korumak için doğanın mucizevi etkilerinden faydalanmak gibisi yok. Sağlıklı ve gençliğin ışıltısını yansıtan bir cilde giden yol, yalnızca yüzeysel bir bakıma değil, içten desteğe de ihtiyaç duyar. Yaşlanma karşıtı besinler ile genel sağlığınıza katkıda bulunmak, cildinizin de en parlak formuna kavuşmasını sağlar. 

ElySuisse olarak, cilt bakımının kalıpların dışında birçok farklı yöntemi içerdiğine inanıyor ve çok yönlü etkileri kapsadığını düşünüyoruz. Cilt bakımı, yalnızca cildinizi temizleyip size uygun ürünü kullanmak ile sınırlı değil; genel sağlığınızı etkileyen koşullar, ruh haliniz, gündelik alışkanlıklarınız ve beslenme düzeninizle de ilişkili. Gençliğini koruyan berrak bir cilt ise, sağlığınızı etkileyen pek çok faydalı hamle ile elde ediliyor. Yani, cildinizi dıştan besleyen bakım rutinlerinin ötesinde sağlıksız bir yaşamı benimseyerek mucizevi sonuçlar beklemek, etkili bir “cilt bakımı” tanımının dışına çıkıyor. Bu nedenle artık, gündelik yaşantımızda dengeli beslenmek, besin takviyeleri kullanmak, bütünsel sağlığımıza dikkat etmek gibi önceliklere yer veriyoruz. 

Bu önceliklerden biri, daha önce de belirttiğimiz gibi sağlıklı beslenmek. Beslenme alışkanlıklarımızı şekillendiren, ihtiyacımıza yönelik olumlu etkileri barındıran çok sayıda mucizevi besin mevcut. Cildin gençliğini destekleyen yaşlanma karşıtı besinler ise aşağıdaki gibi. 

Yaşlanma Karşıtı Besinler 

Beslenme düzeninize renk ve çeşitlilik getirmek için pek çok sebep var. Bu sebeplerden biri ise, cildimizin gençliğini akıp giden zamana karşı koruma isteği. Ciltte yaşlanma belirtileri olarak sıralayabileceğimiz kırışıklıklar, ince çizgiler, kaz ayakları ve sarkma gibi problemlerinin oluşumunu, gerekli yiyeceklerin tüketimini artırdığınız takdirde önleyebilir ve yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. 

Vitaminler 

Yaban mersini, ıspanak, lahana, pazı ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı meyve ve sebzeler, turunçgiller ve daha birçoğu. Hepsinin ortak bir yönü var; tüm bu gıdalar, cildimizdeki kolajen üretimini teşvik eden vitaminleri barındırıyor. 

Örneğin, hücre yenilenmesine katkıda bulunan A vitamini (avokado, brokoli, kırmızıbiber, sarı-turuncu sebze ve meyveler), cildin canlılığını korumaya yardımcı oluyor. 

Cildin Gençliğini Destekleyen Yaşlanma Karşıtı Besinler 

Ciltte yaşlanma belirtilerinin gözlemlenmesine neden olan en büyük faktör kolajen eksikliği. Kolajen üretimini sekteye uğratan zamana ve zararlı dış faktörler karşısında, bu temel proteinin eksikliğine karşı önlem almak gerekiyor. Kolajen sentezinin en büyük destekçisi C vitamini (turunçgiller, domates, kırmızı ve yeşil biber, yeşillikler, patates, ananas ve çilek), aslında cildimizin en büyük ihtiyacını karşılıyor. 

Cilt tonunu eşitlemeye kadar pek çok faydası olan E vitamini (bitkisel yağlar, deniz ürünleri, kereviz, lahana, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, kırmızı et, yumurta), cildi UV ışınlarına karşı koruyarak fotoyaşlanma etkileriyle mücadele etmemizi sağlıyor. 

B vitamini ailesine ait olan biotin:

  • Besinlerin enerjiye çevrilmesine yardımcı olur.
  • Glukozu sentezler. 
  • Yağ asitlerinin yapımını ve yıkımını sağlar. 
  • Hücreleri hasar ve su kaybından koruyarak cilt, tırnaklar ve saçların kurumasını engeller.

Probiyotikler 

Probiyotikler, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildinizi koruyarak, olası hasarı önlemeye yardımcı oluyor. Cildin pH değerinin düşük seviyede seyretmesini sağlayan probiyotikler (yaşlanmaya başlayan bir cildin pH değeri yüksek olur), cilde zarar veren serbest radikallere karşı savaşıyor. 

Probiyotik içeren bazı besinler:

  • Yoğurt
  • Kefir
  • Turşu
  • Peynir
  • Keçi sütü
  • Tarhana

Antioksidanlar

Cildin çok daha sıkı, esnek ve dinç görünüme kavuşmasına giden en etkili bileşenlerden biri olan antioksidanlar, zararlı serbest radikallerin yarattığı oksidatif stres durumuna karşı cildinizin en büyük silahı. Vücudumuzun doğal olarak ürettiği antioksidanlar, eksikliğiyle beraber yaşlılık belirtilerini de göstermeye başlıyor. Bu nedenle, yaşlanma karşıtı besinler arasında antioksidan içeren gıdaların gücünden de faydalanmak gerekiyor. 

Yüksek antioksidan içeren besinler arasında; yeşil çay, bitter çikolata, enginar, ceviz, yaban mersini, kale, pancar, çilek, salatalık ve nar bulunuyor.

Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri, cildin hücre zarlarını güçlendirerek olası kuruluk, kızarıklık ve kırışıklık gibi problemlere karşı önlem almanızı sağlıyor. Tıpkı vitaminler gibi kolajen üretimini hızlandıran omega-3 yağ asitleri, cilt hücrelerini dolgunlaştırarak ince çizgi görünümünü minimuma indirgiyor. 

Cildin Gençliğini Destekleyen Yaşlanma Karşıtı Besinler 

Mineraller

Farklı çeşitleriyle oldukça zengin yelpazede yer alan minerallerden, pek çok besin kaynağı aracılığıyla faydalanabilirsiniz. Cildimiz, fonksiyonlarını yerine getirebilmek için bu minerallere ihtiyaç duyuyor. Mineraller aracılığıyla, eşitlenen bir cilt tonu, pürüzsüz bir cilt görünümü, ciltte sıkı ve esnek bir form elde edebilirsiniz. 

Yaşlanma karşıtı mineraller arasında aşağıdakiler yer alıyor:

Kalsiyum: Süt ve süt ürünleri, somon balığı, brokoli, karalahana, tahin, pekmez, soya sütü, tohumlar, incir.

Çinko: Kırmızı et, hindi eti, mantar, fındık, yumurta, kabak çekirdeği, mercimek, ceviz, karides, istiridye, badem, susam, tavuk.

Demir: Ispanak, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, dana eti, kuru erik ve kuru üzüm.

Magnezyum: Yoğurt, elma, buğday ve yulaf ezmesi, susam, greyfurt.

Manganez: Ananas, deniz yosunu, tohumlar, fındık, yumurta sarısı, bezelye, portakal, ıspanak, 

Besin Takviyelerinin Beslenme Düzenindeki Yeri

Tüm bu gıdaların, besin değerlerini kaybetmeden korunduğu ve ihtiyacınız olan günlük dozu edinebileceğiniz bir formunu hayal edin. Besin takviyeleri, cildinizin gençliğini zamana karşı koruyan yaşlanma karşıtı besinlerin yetersiz kaldığı durumlarda, günlük vitamin, mineral ve antioksidan ihtiyacımızı karşılıyor. Böylece cildimize de yatırım yapmış oluyor, zamanın etkilerine karşı savunma geliştirmiş oluyoruz. 

Besinlere ilave olarak kullanabileceğiniz tip 1 hidrolize balık kolajeni takviyesi, kolajen eksikliğinin vücutta ve ciltte yarattığı hasara karşı sizi korur. Antioksidanlar, vitamin ve mineraller ile donatılmış takviyeler de genç bir cildin enerjisini yansıtan diğer bir alternatif. Tüm bu mucizevi imkânlar arasında cildine güzel bakmak, sağlıkla güzelleşmek isteyen herkese içten destek ile cilt bakım rutinini tamamlamayı tavsiye ediyoruz.


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın