Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

C Vitamini Eksikliğinin 8 Belirtisi 

Söz konusu sağlıklı kalmak ve vücudumuzun en verimli düzeyde çalışmasını sağlamak olduğunda, C vitaminini önem sırasında en üst noktalarda konumlandırabiliriz. Çünkü C vitamini, vücudumuzdaki yaraları iyileştiren, kemiklerimizi, dişlerimizi ve tırnaklarımızı güçlendiren temel bir vitamin. Ayrıca cildimizi, tendonlarımızı, bağlarımızı ve kan damarlarımızı oluşturan hayati proteinleri üretmeye yardımcı oluyor. Hal böyleyken, C vitamini eksikliğinin (ileri durumlarda iskorbüt hastalığı) vücudumuzdaki etkileri de bir hayli yıpratıcı olabiliyor. 

C Vitamini Nedir, Faydaları ve Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

C vitamini, eksikliğini önlemek adına düzenli olarak tüketilmesi veya takviye halinde edinilmesi gereken temel bir protein. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, suda çözünebilen, kolajen proteininin üretimini destekleyen bir vitamin türüdür. Sayısız faydasıyla vücut sağlığını çok yönlü destekleyen bu vitamin, aynı zamanda muhteşem bir antioksidan kaynağı!

C vitamininin faydaları 

C vitaminini benzersiz kılan bir neden var: Vücudumuzu dört bir yandan koruyor. 

  • C vitamini, serbest radikalleri (basit bir tabirle, agresif yapıda olan ve vücudumuza zarar verme potansiyeli olan moleküller) nötrleme becerisi olan güçlü bir antioksidandır. Böylece bedenimizi bütünüyle korurken, eş zamanlı olarak cildimizin yenilenme sürecine de destek olur.
  • C vitamini denildiğinde aklımıza ilk gelen detay, bağışıklık sistemine olan mükemmel katkıları. Vücudumuzun savunma sistemini güçlendiren bu vitamin, bizleri hastalıklara, enfeksiyonlara ve tehlike unsuru dış faktörlere karşı koruyor. 
  • C vitamininin felç riskini azalttığına dair çalışmalar da mevcut. Serbest radikalleri önleme özelliğiyle kalp sağlığına da destek olan C vitamini, kan basıncını düşürüyor ve olası iltihabı önlüyor. 
  • Vücudumuzda doğal olarak bulunan, ancak yıllar içerisinde üretimi yavaşlayan temel protein olan “kolajenin” üretiminde C vitamini başrolde yer alıyor. Bedenimiz kolajenden mahrum kaldığında ya da kolajen sentezinin işleyişi sekteye uğradığında, yaşlanma belirtilerini çok daha hızlı gözlemliyoruz ve pek çok sağlık problemini yaşama olasılığımız artıyor. Hidrolize kolajen takviyelerinin de revaçta olduğu son dönemlerde, C vitamini daha önemli bir yer kazanmış durumda. 
  • C vitamini demir emilimine yardımcı olmasıyla da biliniyor. Çeşitli gıdalardan edindiğimiz demirin vücut tarafından emilmesini desteklemek için C vitamininden de faydalanmamız şart. Aksi takdirde demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık (anemi) gibi çeşitli problemlerle karşılaşma ihtimalimiz yüksek. 

Faydalarına hâkimiz, peki ya C vitamini eksikliği beraberinde neleri getiriyor? Turunçgiller, ananas, kırmızı ve yeşil biber, yeşillikler, domates ve kuşburnu gibi çeşitli besinlerde yer alan C vitamini takviye olarak alınmadığında nelere maruz kalıyoruz?

C Vitamini Eksikliğinin 8 Belirtisi

C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuz, D vitamini dışında hiçbir vitamini kendiliğinden üretemiyor. Dolayısıyla C vitaminini en etkili yollarla edinmemiz gerekiyor. Gelelim bu yollara başvurmadığımızda bedenimizde yaşayabileceğimiz olumsuz değişimlere…

Pürüzlü, cansız, kırışıklığa eğilimli bir cilt

Sağlıklı bir cilt, özellikte dış tabakada bolca C vitamini barındırır. C vitamininin, UV ışınları gibi cildinizi yıpratan dış faktörlere karşı koruma sağladığından ve kolajen üretimini uyardığından ise daha önce bahsetmiştik. 

Cildin yapı taşlarından biri olan kolajen sentezlenemediğinde; cilt üzerinde kırışıklık, ince çizgiler, hiperpigmentasyon, pürüzlü bir yapı, mat ve cansız bir görünüm gözlemleniyor. Kolajen üretimini destekleyen kahramanımız ise C vitamini. 

Diş etlerinde kanama ve çürük

Kolajen yalnızca cildinizi değil, kemiklerinizi, dişlerinizi ve diş etlerinizi de bir arada tutan mucizevi bir protein. Bu nedenle vücudumuzdaki üretiminin süreklilik halinde devam etmesi gerekiyor. C vitamini olmadan bu işlevini yerine getirmeye zorlanan vücudumuz, diş etlerinde kanama gözlemlenmesine maruz kalıyor. Bunun yanı sıra dişlerde çürüme ve dayanıksızlık görülme ihtimali de artıyor. Çünkü dişlerimizi oluşturan temel doku dentin, sağlıklı kalması için yüksek oranda C vitaminine ihtiyaç duyuyor. 

Kolay kırılan, güçsüz ve parlaklığını yitirmiş saçlar

C vitamini eksikliğini şiddetli yaşayan bireylerde, saçlar normalden daha farklı bir şekilde uzar; bu saç tipi kırılmalara ve kopmalara daha meyillidir. Saçlarınızın eski gürlüğünü, canlılığını, parlaklığını ve gücünü kaybettiğini düşünüyorsanız, C vitamini eksikliği yaşıyor olma ihtimaliniz yüksek. 

İyileşme süreci geciken yaralar

Zaman zaman oluşan küçük yaralar, 3 ila 7 gün içerisinde kendi kendine iyileşebilme özelliğine sahip. Eğer bu yaraların kendi kendine iyileşme süreci haftalar boyunca sürüyorsa, C vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. 

Bu noktada odak noktamız yeniden kolajen. Düşük miktarda C vitamini alımı sonucu, vücudun kolajen üretme yeteneğini azalınca, vücudumuzdaki yaraların iyileşmesi de zaman alıyor. Ciddi C vitamini eksikliği görülen vakalarda ise, eski yaraların tekrar açılıp enfeksiyona uğrama ihtimali çok yüksek. 

Güçsüz kemikler ve eklem ağrıları 

C vitamini eksikliğinin en yaygın belirtilerinden biri eklem ağrılarına sıkça maruz kalmak; eklemlerimiz ise kolajen açısından zengin bağ dokulardan oluşuyor. Enflamasyona karşı savaşan bu güçlü antioksidan, eksikliğini hissettirdiği durumlarda enflamasyona bağlı eklem ağrıları yaşanmasına sebep oluyor. 

Kemik sağlığını da büyük ölçüde etkileyen ve kemik oluşumunda rol alan C vitamini, yeterli miktarda alınmadığında osteoporoz (kemik erimesi) riski artıyor. 

Zayıf bağışıklık sistemi (immün sistemi)

Araştırmalara göre C vitamini, bağışıklık hücrelerinin enfeksiyonla savaşmasına ve hastalığa neden olan patojenleri yok etmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle vücudun C vitamini eksikliği yaşadığı durumlarda, bağışıklık sistemi zayıflıyor ve zatürre gibi ciddi hastalıklar meydana gelebiliyor. 

Yorgunluk ve düşük ruh hali 

Gün içerisinde kendinizi daha bitkin hissediyor ve normalden daha fazla uyuma ihtiyacı duyuyorsanız, yeterli oranda C vitamini alıp almadığınızı kontrol etmeniz gerekiyor. C vitamini enerjinizi yüksek tutmaya yararken, aynı zamanda ruh halinde iyileşmeler gözlemlemenizi da sağlıyor. 

Güçsüz ve kırılmaya yatkın tırnaklar 

C vitamininin vücuttaki demir emilimi açısından önemli olduğuna değinmiştik. Demir eksikliği durumunda (dolayısıyla C vitamini eksikliğinde) tırnaklar eski dayanıklılığını kaybederek normale oranla daha kolay kırılır hale geliyor. 

C vitamini eksikliği, ne oranda yaşandığına bağlı olarak bedenimiz üzerindeki etkilerini farklı şekilde gösteriyor. Birkaç gün veya birkaç hafta yetersiz tüketildiğinde, antioksidanın vücudumuzu ve cildimizi koruyan gücü etkisini yitiriyor. Öte yandan, bu süreç uzadığında ve vücudumuzdaki C vitamini seviyesi daha da azaldığında; halsizlik, yorgunluk, diş etlerinde kanama ve bir takım bedensel reaksiyonlara sık sık rastlamaya başlıyoruz.

Tüm bu can sıkıcı etkilerin önüne geçmek ve günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak çok kolay!

EST-C Defense 1000: C vitamini eksikliğinin yarattığı olumsuzluklara karşı yanınızda

Güçlü bir bağışıklık sistemi ve dinç bir bedenin kaynağı EST-C Defense 1000, içeriğindeki 1.000 mg C vitamini, 15 mg çinko, 250 mg hesperidin, vitamin ve mineraller ile sizin için formüle edildi. 

EST-C Defense 1000, L-askorbik asit formundaki mevcut C vitamini takviyelerinden farklı olarak kalsiyum L-askorbat formunda. Kalsiyum L-askorbat, L-askorbik aside oranla beyaz kan hücrelerinde daha yüksek biyoyararlanıma sahip. Ayrıca L-askorbik asitten daha düşük oranda epigastrik (mide ile ilişkili) yan etki gösteriyor. Bağışıklık hücrelerini destekleyici özelliğiyle, vücut sağlığınızı yıl boyu korumanızı sağlıyor. C vitamini eksikliğinin yarattığı problemleri ElySuisse EST-C Defense 1000 ile azaltmanın tam zamanı!


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın