Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Bütünsel Yaklaşım: Cilt Bakımının Değişen Yüzü

Cildiniz, vücudunuzda olan biten her şeyin yansıması. Topluluk önünde yapacağınız önemli bir sunumdan önce yanaklarınızın neden kızardığını hiç düşündünüz mü? Ya da belirli zamanlarda cildinizde kısa süreli beliren aknelerin neden kaynaklandığını merak ettiniz mi? Cildinizde gözlemlediğiniz problemler, fiziksel yahut ruhsal açıdan yaşadığınız değişimlerin etkilerinden ibaret olabilir. Tüm bunlar birazdan detaylı açıklayacağımız “Bütünsel Yaklaşım” kavramının önemini vurgular nitelikte.

Bütünsel Yaklaşım ile Değişime Uğrayan Alışkanlıklarımız

Pandemi süreci, cilt bakımında tercih ettiğimiz rutini büyük oranda değiştirdi. Günlük hayatımızda yaşanan onca değişim cilt bakımına da yansıdı. 

Özellikle makyaj malzemelerine uzun bir süre veda ettiğimiz süreç boyunca, cilt güzelliğinde neyin etkili olduğuna dair algımız daha farklı bir yöne evrildi. Önümüzde çok fazla vakit varken ve deneme yanılma yöntemiyle çeşitli bakım yöntemlerini keşfederken, cildimizde problemlere yol açan makyaj malzemelerini unuttuk bile. Hatta kendi saçımızı nasıl kesebileceğimize, güzellik merkezine gitmeden etkin bir cilt bakımını nasıl uygulayabileceğimize dair pek çok araştırma yaptık. Böylece birçok amatör kuaförün de doğuşuna şahit olduk.

Nitekim zamanla tek bir noktaya odaklanmak yerine, bütünsel bir yaklaşım sergileyerek daha pozitif ve faydalı sonuçlara ayak uydurmaya başladık. Bu değişimin ne kadar uzun soluklu olacağını bilemiyoruz. Ancak cilt bakımında devrim yaratan ve “bütünsel yaklaşım” ile bağdaşan 2021 yılının trendi “skinimalizm” kavramının eskimeyeceğinden neredeyse eminiz. Çünkü bu yeni trend, cildimizi olduğu gibi sevmeyi ve kusur olarak gördüğümüz noktaları aşırıya kaçmadan minimal bir bakım rutini ile en aza indirgemeyi öğretti. 


Değişime Kucak Açın

Karşımıza çıkan yeni anlayış, saç ve cilt bakımında daha “olumlu” bir tutum sergileyebileceğinizi vurguluyor. Kusurlarınızı kapatmak için cilde faydası olmayan onlarca ürün kullanmak yerine, sade ve etkili bir bakım rutinine ayak uydurmak hem size hem de cildinize rahat bir nefes aldırıyor. Medyada yansıtılan “kusursuz güzellik” algısı ile hâlihazırda savaşırken, pek çok tüketici için bu değişimi benimsemenin daha kolay olduğunu ve doğallıktan giderek uzaklaşmanın büyük bir yanılgı olduğunu kabul edebiliriz. Bütünsel yaklaşımı benimseyerek bu yanılgıyı ortadan kaldırmak mümkün.


Bütünsel Yaklaşım ile Bütüne Odaklanın

Cilt bakımının değişen yüzüyle beraber hepimiz bu konuda pek çok alışkanlığımızdan vazgeçmeye başladık. Yaşanan bu değişim, tüketicileri holistik bir tutuma, yani bütünsel bir yaklaşıma yönlendirdi. Bütünsel yaklaşıma göre dış güzelliğinizi, içten bir bakım ile destekleyerek yakalayabiliyorsunuz. Yani sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir zihin, fiziksel görüntünüze ve cildinize bütünüyle yansıyor. Vücudunuza aldığınız besinler, takviyeler, hormonlarınız, stres seviyeniz ve yaşam temponuz, cilt güzelliğinize etki edebiliyor.

Bu durumda kusurlarınızı yalnızca ağır makyajlar yaparak kapatma hatasına düşmemeniz, sorunun kaynağına inerek onu iyileştirmeye çalışmanız gerekiyor. Böylece güzelliğinizi, sağlığınızla desteklemiş oluyorsunuz. Bu heyecan verici değişimi benimseyerek daha sağlıklı bir yaşantıyı hedeflemeniz ve olumlu sonuçlar ile karşılaşmanız mümkün. Çünkü güzelleşme uğruna uygulanan ancak sağlıklı olmayan hiçbir yöntem istenilen uzun vadeli sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmuyor.

Bütünsel yaklaşım cilt bakımı

Güzelliğinizi Korumak için, Problemin Temeline İnin

Size miras kalan genetik özellikleriniz dışında çevresel faktörler ve yaşam standardınız da cildinizi ve genel sağlığınızı etkiliyor. Örneğin, maruz kalınan zararlı UV ışınları, beslenme ve uyku düzeniniz ve hatta ruh haliniz dahi cildinizi etkileyen faktörler arasında. Cilt problemlerinize müdahalede bulunmadan önce tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Böylece problemin temeline inerek, daha başarılı bir sonuca ulaşabilirsiniz. 

Cildinizdeki akne problemiyle baş edemez hale mi geldiniz? Beslenme düzeninizi de gözden geçirin. Sorunun kaynağı, sağlıksız gıdalar tüketmekten geçiyor olabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, vücut sağlığınızı korumak öncelikli hedefiniz olmalı. Siz bu hedefe ulaştıkça cildiniz de buna uyum sağlayacaktır. Tüm bu etkenleri değerlendirdikten sonra, sadeleştirilmiş ve yalnızca cilt sorunlarınıza odaklı bir bakım ile doğal güzelliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. 

Cilt Bakım Ürünlerinizde Bütünselliği Arayın

Daha önce bahsettiğimiz skinimalizm kavramına göre sayıca fazla ve fonksiyonsuz ürünler edinmek yerine, ürünlerin çok yönlü işlevine odaklanmak gerekiyor. Yani kullandığınız bakım ürünlerinde de bütünselliği arayabilirsiniz. Tepeden tırnağa bakım yapmanızı sağlayan, sağlığınıza da sayısız faydası bulunan bileşenleri içeren bir ürün, cilt bakımında bütünsel yaklaşımı yakalamanıza destek olabilir.

Örneğin, sağlığınız için edinmeniz gereken kolajen takviyesinin cilt üzerinde pek çok pozitif etki mevcut. 

Zaman geçtikçe vücuttaki kolajen üretimi azalıyor. Kolajen üretiminin azalması ile beraber cilt dinamik, parlak ve sağlıklı görüntüsünü yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor. Üstelik ciltteki yaşlanma belirtileri daha da gözle görülür hale geliyor. Yaşlandıkça ciltte beliren ve mümkün olduğu kadar azaltmaya çalıştığınız ince çizgiler, kırışıklıklar ve cilt sarkmaları da bu eksikliğin meydana getirdiği olumsuz etkiler arasında. Peki, vücut kolajen eksikliğine maruz kaldığında ne yapmamız gerekiyor? Bu noktada kolajen takviyesi alımına başlamak mantıklı bir karar olacaktır. 

Bütünsel Yaklaşıma Ayak Uydurmak Hayatınızda Neleri Değiştirecek?

Çok şeyi. Öncelikle fazla tüketimden arınmış, daha minimal bir hayata geçiş yapmış oluyorsunuz. Daha sonra, cilt bakımı kavramını vücut sağlığınızla bağdaştırmaya başladığınız için benliğinizde bütünüyle bir değişime gitmiş oluyorsunuz. Stresten uzak kalmak için geliştirebileceğiniz yöntemler ile ruh halinizi dengeliyor ve cildinizin sağlıkla ışıldamasını sağlıyorsunuz. Kısacası faydaları eşsiz! Geriye yalnızca bütünsel yaklaşımı hayatınıza adapte etmek ve cildinizdeki pozitif etkilerini zamana bırakarak gözlemlemek kalıyor. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın