Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Beta Glukan ve Birbirinden Farklı 7 Faydası

Bağışıklık sisteminin gözdesi beta glukan, aslında bilinenden çok daha fazlası!

Pandemi dönemiyle birlikte, bağışıklık sistemimizi korumak pek çok insanın başlıca uğraşı haline geldi. Bu çerçevede yapılan araştırmalar, başvurulan yöntemler ve edinilen bilgiler de bir o kadar arttı. Siz de bu yoğun araştırmaların peşine düşmüş topluluğun bir parçasıysanız, daha önce beta glukan mucizesine rastlamış olma ihtimaliniz yüksek. Bağışıklık sisteminin gözdesi olan beta glukan takviyesinin, aslında bilinenden çok daha geniş çaplı ve etkili faydaları mevcut. 

Beta Glukan Nedir?

Beta glukan, tahıl, maya ve bazı mantarlarda doğal olarak bulunan, bağırsak, kalp ve bağışıklık sağlığını desteklemek adına takviye halinde alınabilen bir moleküldür. Ekmek mayasının hücre duvarından (Saccharomyces cerevisiae) elde edilen bu besin takviyesi, pek çok sağlık sorununun altında yatan probleme karşı vücudun direncini artırır ve daha sağlıklı bir yaşam elde etmenizi sağlar.

Genel sağlığa katkısını tek bir ifadeyle özetlememiz gerekirse, beta glukanlar, hastalık ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirme görevini tek başına üstlenme konusunda son derece mücadeleci ve etkilidirler. Bu durum, onları sağlıklı kalabilmek adına beslenme rutinimizin başlıca öğesi haline getirmemiz gerektiğini gösterir.

Beta Glukan Ne İşe Yarar?

Sayıca birden fazla şeker molekülünden oluşan (polisakkarit) beta glukan, kolesterole olan katkısından kan şekeri seviyesini dengelemeye, bağışıklığı güçlendirme etkisinden dirençli bir bedene kavuşturmaya kadar pek çok faydayı bünyesinde barındırır. Fakat vücudumuzun doğal yollarla beta glukan üretme gibi bir yeteneği ne yazık ki yok. Bu nedenle beta glukanı takviye halinde günlük olarak edinmek, bedeninizde sayısız olumlu değişikliğe yol açarak yaşam kalitenizi artıracaktır. Beta glukan takviyesinin faydalarına daha kapsamlı değinelim:

Bağışıklık sisteminin bir numaralı koruyucusudur

Yıllar boyu süren araştırmalar bize gösteriyor ki, ekmek mayasından elde edilen 1,3/1,6 bağ yapısına sahip olan beta glukanlar, immün sistemini (bağışıklık sistemi) ayakta tutmaya yarayan çok güçlü ajanlardır. Yani belirli bir rutinin dışına çıkmadan takviye halinde alındığında, bağışıklığı düzenlemeye yarayan birçok etkiyi tetikleme kabiliyetleri mevcuttur. Detaylıca açıklamamız gerekirse, beta glukanlar makrofaj olarak adlandırılan beyaz kan hücrelerine bağlanarak bağışıklık sistemini aktive eder ve istilacı patojenlere (hastalığa sebep olan organizmalar) karşı savunma geliştirir. Her gün tüketilen beta glukan takviyesi, grip, nezle, soğuk algınlığı, üst solunum yolu hastalıkları, enfeksiyon, alerji ve halsizliğe karşı vücudunuzu korur; her türlü virüs ve bakteriyle savaşır. 

Uzun süre tokluk hissi sağlar, iştahı dengeler

Beta glukanın basit ama günlük yaşantınıza etkisinden hoşnut olabileceğiniz bir diğer özelliği, uzun süre tokluk hissi yaratması nedeniyle iştahı dengelemesidir. 

Beta glukan içerikli bir besin veya takviye bağırsaktan geçerken, yiyeceklerin de geçişini yavaşlatır. Böylece vücudumuz yiyecekleri geniş zamana yayarak sindirir, tokluk hissi daha uzun süre yaşanır.

Kan şekeri regülasyonunu iyileştirmeye yardımcı olur

Beta glukan kan şekerinin yükselmesi gibi problemle başa çıkabilecek üstünlüğe sahiptir. Vücuda giren şekerin daha geç emilmesini sağlar, böylece kan şekeri ve insülin seviyesini dengeler. Yani diyabet hastalığı durumunda olumlu etkisini devreye sokan mucizevi bir niteliği vardır. 

Kalp sağlığına katkıda bulunur

Araştırmalar, beta glukanın kalp sağlığına da katkı sağladığını ve bireyleri kalp hastalıklarına karşı koruduğunu gösteriyor. 

Beta glukan, kalp sağlığını tehdit eden kötü kolesterol seviyesini (LDL-kolesterol) düşürebilme etkisine sahiptir. 

Kanserli hücrelerle etkin bir şekilde savaşır

Henüz kesin bir kanıya varılmamış olsa da, araştırmalara göre beta glukan kullanımının kanserli hücreleri iyileştirebilme ihtimali mevcut. Uzmanlar, beyaz kan hücrelerinin beta glukan sayesinde güçlenmesinin, zarar gören dokuları yenileyebileceği ve kanserli hücrelere karşı direnç gösterebileceği üzerinde durmakta. 

Kaliteli ve uzun bir yaşamı destekler

Beta glukanların yaşlanma ve yaşam süresine dair olumlu etkisi, bilimsel araştırmaların bir diğer odak noktası. 

Çünkü beta glukan, aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği sayesinde oksidatif stresi azaltır, enfeksiyonlarla daha etkin savaşır, serbest radikalleri dengeler ve böylece tüm vücutta yaşlanma karşıtı bir etki yaratır. 

Cildi her geçen gün güzelleştirir

Beta glukan yalnızca genel sağlığa değil, dış güzelliğimize de katkı sağlar!

Bu noktada belirleyici unsurlardan biri bağışıklık sistemimiz. Bağışıklık sistemi, mevcut durumunu tüm vücudumuzda olumlu ya da olumsuz hissettirebilen bir fonksiyona sahip. Öyle ki, cildimiz bile bağışıklık sisteminin kalitesine göre reaksiyon verir. Güçsüz bir bağışıklığa sahip olmak, bedenimizin genelinde çeşitli problemlere yol açarken, giderek güçlenen bir bağışıklık, aynı etkileri tersine çevirebilir. Bu nedenle değişen mevsimlerden bağımsız, bu sistemi her zaman ayakta tutmak gerekir, bu gerekliliği en iyi karşılayan bileşenlerden biri ise tabii ki beta glukan. 

Bağışıklık sistemi ve cildimiz arasındaki ilişkiyi daha kapsamlı açıkladığımız blog yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Beta glukanın aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olduğuna az önce değindik. Bu faydası, zararlı dış faktörlere karşı cildin savunma geliştirmesine yol açar. Cilt bariyerini güçlendirir, mevsime, alışkanlıklara ve zamana bağlı etkenlere karşı cildi korur. Düzenli olarak beta glukan takviyesi kullandığınız takdirde, cildinizdeki nem oranının arttığını, cilt lekelerinin geride kaldığını, eskiye oranla daha canlı ve parlak bir cilde kavuştuğunuzu gözlemleyebilirsiniz. 

Günlük beta glukan ihtiyacınız: B-G Defense 500

Vücudumuzun ve bağışıklık sistemimizin ihtiyaç duyduğu günlük beta glukan miktarını besinlerden karşılayabilmemiz epey zor. B-G Defense 500, 1,3/1,6 bağ yapısıyla vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük sağlık kaynağıdır, dört mevsim direncinizi korumanızı sağlar. Mevsim geçişleri dahil enfeksiyonlara karşı sağlığınızı korumanızı gerektiren anlarda, düzenli kullanımıyla tepeden tırnağa sizi güçlendirir.


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın