Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Besin Takviyelerinin İnsan Sağlığına Etkileri

Sağlıklı bir beden, güçlü bağışıklık, göz alıcı saç ve tırnaklar, gençliğini uzun yıllar koruyan bir cilt… Bütünsel sağlığın ve doğal olana yönelimin revaçta olduğu günümüzde, vücudumuzu tepeden tırnağa besleyen içten destek kavramı ve içten desteği sağlayan besin takviyeleri giderek önem kazanıyor. Besin takviyesi kullanmayı düşünüyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, detaylı bilgileri ve besin takviyelerinin insan sağlığına etkilerini yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Sağlıklı Bedenin Anahtarı Besin Takviyesi Nedir?

İnsan sağlığını içten desteklemenin hak ettiği değeri gördüğü ve bu yöndeki farkındalığımızın arttığı zamanlardayız. Bu bağlamda, dünya çapında kullanımı artan besin takviyeleri (veya takviye edici gıdalar), besinlerden elde edeceğimiz vitamin ve minerallerin yetersiz kaldığı durumlarda devreye giriyor. 

Hap, sıvı, tablet, toz ve kapsül olmak üzere kullanımına göre çeşitli formları bulunan besin takviyeleri; 

 • Botanik ve bitkisel içerikler,
 • Amino Asitler (proteinlerin yapı taşları),
 • Enzimler (biyokimyasal reaksiyonları hızlandıran kompleks proteinler),
 • Vitamin ve mineraller,
 • Probiyotikler ve yağ asitlerinden oluşuyor. 
 • Daha dinç bir bedenin, sağlıklı cilt görünümünün, güçlü saç ve tırnakların anahtarı olan besin takviyelerinin günlük kullanımı sayesinde, yaşam kalitesini yükseltmek ve vücudun işleyişine katkıda bulunmak mümkün. 

  Besin Takviyelerinin Çok Yönlü Faydaları 

  Sağlıklı bir vücudun ihtiyaçlarını karşılayan besin takviyeleri, uzun vadeli etkileriyle ve günlük yaşantıyı kolaylaştıran faydalarıyla biliniyor. 

  Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık riskini azaltır

  Bağışıklık sistemimiz, bizleri enfeksiyonlara karşı koruyan ve sağlıklı bir bedenin devamlılığını sağlayan koruyucu bir yapıda. Bağışıklık sisteminin güçsüz düştüğü durumlarda pek çok olumsuz etkiye maruz kalmakla beraber (zayıf bir bağışıklık, tepeden tırnağa tüm organlarımızı etkileyebilir), hastalıklara karşı da savunmasız hale geliyoruz. 

  Vücudumuzun savunma kalesi olan bu sistemi ayakta ve dirençli tutmak adına besin takviyelerini günlük kullanıma dâhil etmek çok önemli. Ekmek mayasından elde edilen ve doğal bir polisakkarit olan beta-glukan veya C vitamini ise, güçlü bağışıklık ve sağlıklı bir yaşamın önündeki engelleri yok eden önemli gıda takviyeleri arasında yer alıyor.  

  Besin takviyeleri, enerjinizi yükselterek fiziksel performansı artırır

  Hayatın yoğun akışına alıştık. Bu akışa kapılıp giderken bedenimizin ne kadar bitkin düştüğünün de farkındayız. Gündelik hayatta daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğumuz anların kurtarıcısı olarak, besin takviyeleri yeniden devreye giriyor. 

  Enerjimizi korumanın en önemli öğelerinden biri olan ATP molekülünün (Adenozin Trifosfat) seviyesi, yaş ilerledikçe azalmaya başlıyor. Hücrelerin işleyişini sorunsuz devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi elde ettiği bu molekülü korumanın yollarından biri ise besin takviyeleri. Orta yaşlarda gençliğin enerjisine ayak uydurabilmek için, ko-enzim Q10, magnezyum, B vitamini kompleksleri ve kolajen gibi besin takviyelerinden faydalanmak gerekiyor. Takviyeler, bu özelliğiyle sporcuların da gündelik hayattaki tercihi oluyor. 

  Bütünsel sağlığınızı besin takviyeleri ile koruyun

  Besin takviyelerinin tepeden tırnağa sağlık deposu olduğunu ve vücudumuzu dört bir yandan desteklediğini belirtmiştik. 

  Bütünüyle sağlıklı olmak, güçlü kemik ve eklemlere, kırılmadan uzayan dayanıklı saç ve tırnaklara, gençliğini koruyan bir cilde, zinde bir vücuda sahip olmayı gerektiriyor. Bunun yanı sıra göz ardı edilmemesi gereken nokta; mental sağlığımız. Fiziksel ve mental sağlığa paralel oranda dikkat ederek, bütünüyle sağlıklı bir yaşamı kucaklamış oluyoruz. 

  Takviyelerin etkisi ise yalnızca fiziksel duruma sağladığı katkılarla sınırlı değil. Araştırmalar doğrultusunda besin takviyeleri zihinsel performansın kalitesini yükselterek, hem stresten arınmanızı sağlıyor hem de hafızayı güçlendiriyor. 

 • Stresli bir durumla başa çıkabilme konusunda yardımcı olan B vitamini kompleksi, stresle bağlantılı kan seviyesini düşürerek ruh halini de belirli ölçüde iyileştiriyor. 
 • Günlük C vitamini tüketimi, depresif bir psikolojik durumdan uzaklaşmamızı sağlıyor. 
 •  

  Var olan güzelliğinizi açığa çıkarın

  Güne, güçlü bir bedenle daha dinç ve enerjik uyanmak hepimizin hedefi. Peki, var olan güzelliğimizin açığa çıktığı anlarla sağlıklı yaşama kavuşmanın keyfi nasıl olurdu?

  Kolajen ve keratin gibi besin takviyesi kullanmak, berrak bir cildin ve kırılmadan uzayan parlak saçların en bilinen ve en etkili yöntemlerinden biri. Bunun yanı sıra çinko, biotin, hyaluronik asit ve folik asit de güzelliği destekleyen bileşenler arasında yer alıyor. Pek çoğunun bir arada bulunduğu takviye ürünleri ise fonksiyonel bir kişisel bakım rutini elde etmemizi sağlıyor. 

  Güçlü kemik ve eklemlerle sporcuların tercihi: Besin takviyeleri

  Yıpratıcı etkilere karşı daha dirençli kemik ve eklemler elde edebilmek için, sporcuların tercihi de gıda takviyelerinden yana oluyor. 

  Hareket özgürlüğümüzün ayrılmaz parçası olan kemik ve eklemlerimizi, yıllar geçse de korumak mümkün. Bizi ayakta tutan iskelet sistemimizin sağlıklı kalmasını sağlamak için çok geç olmadan kolajen takviyesi kullanmanın gerekliliği vurgulanıyor. Araştırmalara göre N-asetil D-glukozamin ve kondroitin sülfat, dayanıklı kemik ve eklemlerin sürekliliğini sağlayan ve takviye halinde kullanabilen bileşenlerden. 

  Sağlıklı Yaşam İçin En Gerekli Besin Takviyeleri

  Sağlıklı bir yaşamın idamesi için, söz konusu besin takviyesi olduğunda en nitelikli ve sonuca yönelik olanı seçmek oldukça önemli. Kafa karışıklığı yaratan yüzlerce çeşit besin takviyesi arasından kullanmanız gerekenleri sizler için derledik. 

  Hidrolize Sıvı Balık Kolajeni: 

  Kolajen, vücudumuzun yeterli fayda görebileceği şekilde emilemeyecek kadar büyük molekül halinde bir protein. Hidrolize kolajen ise (diğer adıyla kolajen peptit), kolajenin parçalara ayrılmasıyla elde ediliyor. Böylece vücut tarafından kolayca emiliyor ve biyoyararlanımı daha yüksek oluyor. 

  Hidrolize sıvı balık kolajeni, daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi hem cilt için hem de genel vücut sağlığı için vazgeçilmez bir takviye edici gıda. Cildin gençliğini koruyan kolajen proteininin 25 yaşından itibaren vücudumuzdaki üretimi azaldığı göz önünde bulundurulduğunda, hidrolize balık kolajeninin faydalarından mümkün olduğunca yararlanmak gerektiği ortaya çıkıyor. 

  Hidrolize Keratin:

  Keratin de, tıpkı kolajen gibi vücudumuzda doğal olarak bulunan ve zamanla azalmaya başlayan bir protein. Başlıca olarak saç ve tırnakları koruyan bir yapı taşı olan keratin, hidrolize edilmiş haliyle takviye halinde tüketildiğinde olumlu sonuçlarını gözle görülür ölçüde ortaya çıkarıyor. 

  Vitamin ve Mineraller:

  Yiyeceklerde doğal olarak bulunan vitamin ve mineralleri, besinlerin yetersiz kaldığı durumlarda veya uygun koşullarda muhafaza edilmediğinde besin değerlerini yitirdiklerinden dolayı günlük takviye halinde kullanmak gerekiyor. Tükettiğimiz gıdalarda mevcut olan karbonhidrat, yağ ve protein gibi bileşikleri makro besinler; vitamin ve mineralleri, vücudun daha az kullandığı mikro besinler olarak tanımlıyoruz. Vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve hastalıklara karşı savunma geliştirebilmesi için, hücrelerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral takviyelerini günlük olarak tüketmek gerekiyor. En faydalı vitamin ve mineraller arasında bulunanlar ise:

  • C vitamini
  • Manganez minerali
  • B vitamini kompleksi (biotin, folik asit)
  • Çinko minerali
  • Demir 

  Ko-enzim Q10:  

  Hücrelerimiz, sağlıkla gelişebilmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilmeli. Kolajen ve keratin gibi vücutta kendiliğinden bulunan bu özel bileşen, enerji dönüşümünün sağlanmasında görev alıyor. Güçlü bir antioksidan olması ve dokulardaki serbest radikalleri etkisiz hale getirmesi nedeniyle, cilde zindelik kazandırıyor ve yaşlanma belirtilerine karşı savaşıyor. 

  Hyaluronik Asit:

  Cildine değer veren herkesin daha önce mutlaka rastladığı bu bileşen, muazzam bir su tutma kapasitesine sahip. Yoğun etkisiyle cildinizde nemlendirme etkisi yaratan hyaluronik asit, çeşitli besin takviyeleri içeriğinde kullanılarak canlı bir cildin yansıttığı enerjiyi olumsuz faktörlere rağmen koruyor. Faydaları yalnızca cilt ile sınırlı olmayan bu bileşen, aynı zamanda eklemlerdeki sıvı miktarını dengede tutarak hareket kabiliyetinin önündeki engelleri kaldırıyor. Tüm bu etkilere sebep olan özelliğini ise, kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilme kapasitesinden alıyor. 

  Besin Takviyesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Sağlığımızı güçlendirmek, daha dayanıklı bir vücuda kavuşmak ve pürüzsüz bir cilt elde etmek isterken, dikkat edilmesi gereken noktaları da göz ardı etmemek gerekiyor. 

  Herhangi bir ilacın yerine geçmese de besin takviyeleri, kronik hastalıklar ve hamilelik gibi durumlarda mutlaka doktora danışılarak kullanılması gereken destekleyicilerdir. İhtiyacınıza yönelik en kaliteli takviye ürününü tespit edebilmenin yanı sıra günlük kullanım dozuna da dikkat etmeniz gerekir. Bilimsel literatürün dışına çıkmayan bir anlayışla üretilen, kaliteli ve “İyi Üretim Uygulamaları” (GMP) ile güvenilirliği belgelenen ürünlerin kullanılması şart.

  Bir diğer değinilmesi gereken husus, besin takviyesi kullanırken sağlıksız alışkanlıklarınızdan vazgeçmediğiniz halde mucizeler beklemek. Sigara ve alkol kullanımı, dengesiz beslenme gibi alışkanlıkları geride bırakarak, kendinize daha iyi bakmanızı gerektiren bir sürece adapte olmanızı tavsiye ederiz. Böylece takviye edici gıdaların etkisine daha net şahit olabilirsiniz. 

  (0) Yorum

  Yorum yapın