Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Balık Kolajeni Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Güzelliğin geleceğinde yatan balık kolajeninin ayırt edici özelliklerini ve cildimiz için neden eşsiz bir sağlık kaynağı olduğunu merak ediyor musunuz?

Kolajen, faydalarıyla çığır açarak güzellik sektöründeki yerini her geçen gün bir üst kademeye taşımaya ve cilt bakımına sıra dışı bir bakış açısı katmaya devam ediyor. Sağlığımıza olan etkileri nedeniyle, süregelen yıllarda en çok tercih edilen bakım ürünü olacağını ve kalıcılığını sürdürmeye devam edeceğini ön görebiliyoruz. Kolajenin, birbirinden farklı türü, formu ve kaynağı mevcut ancak hangi kolajenin cilde faydalı olduğunu ve yaşlanma karşıtı etki yarattığını biliyor muydunuz? Cevabımız: Balık kolajeni. 

Balık Kolajeni Nedir? Cilt İçin En İyi Kolajen Hangisidir?

Kolajen, vücudumuzda en çok bulunan protein türü. Kemiklerimizde, kaslarımızda, cildimizde, damarlarımızda bol miktarda mevcut ve her birinde sihirli bir dokunuşa sahip. Dokularımızı bir arada tutuyor, böylece pek çok sağlık sorununun altında yatan problemi onarmaya yardımcı oluyor. Sağlığa katkılarıyla birlikte, aydınlık ve pürüzsüz bir cilt elde etmemizi de sağlıyor. Geniş çaplı faydalarını belirli bir yaştan sonra deneyimlemek önemli çünkü vücudumuzun doğal olarak ürettiği bu proteinin üretimi, 25 yaşından itibaren giderek azalıyor. Dolayısıyla vücudumuzu ve aynaya yansıyan görüntünün bütünü olan cildimizi kolajenden mahrum bırakmamak gerekiyor. İşte balık kolajeni bu noktada devreye giriyor. 

Balık kolajeni, balıkların deri ve pulları gibi kolajen açısından zengin dokularından elde ediliyor. Balık kolajeninin en belirgin özelliği ve diğer kolajen kaynaklarından üstünlüğü ise, oldukça düşük molekül ağırlığına sahip olması nedeniyle vücut tarafından hızla emilmesi ve kana çabuk karışabilmesi. Bu özelliği ve tip 1 kolajeni daha yüksek oranda barındırması, onu cilt için eşsiz sonuçlar doğurabilecek aşamaya taşıyor. Yani cildimizin pürüzsüz görünümünü ve yumuşak dokusunu korumak adına kolajen takviyesi seçimi yaparken göz ardı etmememiz gereken iki önemli nokta var:

  1. İnsan tüketimi için zararlı olmayan balıklardan elde edilmesi
  2. Düşük molekül ağırlığıyla cilt tarafından hızlı emilebilen bir yapıda olması.

Balık Kolajeninin Faydaları Nelerdir?

20’li yaşların cildimize yansıyan enerjisini, tazeliğini ve canlılığını kaybetmeyi kimse istemez. İşte tam da bu sebeple, kozmetik dünyasının yıllar boyu üzerinde durduğu başlıca konu, yaşlanma karşıtı cilt bakımı. Gençliğin ilk çağlarında, zamanın etkilerinden uzak cilt görünümünü kolajene borçlu olduğumuz gerçeği, tabii ki sektörün de gündeminde. Bu sebeple kolajen artık her yerde, türlü formlarda, çeşitli kaynaklardan elde edilen ürünlerle cilt bakım rutininin ayrılmaz bir parçası niteliğinde.

Fakat bu, her kolajen takviyesinin genel sağlığımız ve cildimiz için eşit ölçüde fayda barındırdığı anlamına gelmiyor. Kolajen takviyesi seçerken, molekül ağırlığına, kolajenin elde edildiği kaynağa, günlük dozuna ve destekleyici diğer bileşenlerine de dikkat etmek gerekiyor. Cilt yaşlanmasını hızlandıran faktörlere karşı koruma geliştirebilmenin en etkili kaynağı olan balık kolajeninin faydaları ise saymakla bitmiyor. 

Balık kolajeni cilt tarafından daha kolay emilir

Balık kolajeni, yapısı itibarıyla diğer kolajen kaynaklarına oranla daha düşük molekül ağırlığına sahiptir. Bu da, cilt tarafından 1.5 kat daha hızlı emilerek, kana kolayca karıştığı anlamına gelir. Cildin alt katmanlarına kadar şaşırtıcı faydalarını ulaştırır, gözle görülür etkilerini daha kısa sürede gözlemlemenizi sağlar. 

Yaşlanma karşıtı etkiyle cildin gençliğini korur

Zamanı durdurmak mümkün değil, zamanın etkisiyle oluşan yaşlanma belirtileriyle başa çıkmak da bir o kadar zor görünüyor. Balık kolajeni ise işimizi epey kolaylaştırıyor. 

Gerçek şu ki, cildimizde %80 oranında bulunan kolajen proteini, yaşlanmaya bağlı olarak zamanla azalır. Kolajen üretiminin yaşa bağlı olarak zamanla azalması sonucu, cilt üzerinde ince çizgiler, kırışıklık, esneklik kaybı gibi problemler gözlemlenir. Çünkü kolajenin, cildin gençliğini koruyan etkisi yavaş yavaş eksilmeye başlar. Gençlik çağlarının başında korunaklı olan cilt, yaşlanma belirtilerine ne yazık ki daha açık hale gelir. Hidrolize balık kolajeni, her gün 10.000 mg takviye halinde kullanıldığında cilt yenilenmesini destekleyerek, yaşlanma belirtilerine karşı cildinizi korur.

Cilt problemlerini zamanla azaltır

Cilt lekeleri, nemsizlik, matlık, solgun görünüm, göz çevresi sorunları… Balık kolajeninin, aklınıza gelen tüm cilt problemlerine karşı, olumlu sonuç elde etmenizi sağlayan etkileri mevcut. Kaliteli bir balık kolajeni takviyesi kullanımına başladıktan 1 ay sonra, daha aydınlık bir cilde kavuşmanız mümkün. Düzenli kullanımıyla birlikte, cildinizin esnekliğini yeniden kazandığına, daha canlı ve sıkı bir forma büründüğüne ve her geçen gün yenilendiğine şahit olabilirsiniz.

Daha fazla aminoasit içerir

Proteinleri oluşturan temel yapı taşı aminoasitler, sağlığa olan benzersiz faydalarıyla bilinir. Balık kolajenini diğer kolajen kaynaklarından ayıran bir diğer nokta, yüksek seviyede aminoasit içermesidir. Örneğin, glisin, lizin, prolin ve hidroksiprolin aminoasitlerini daha yoğun içeren balık kolajeni, ciltteki hücre yenilenmesine katkıda bulunur, kemik ve eklem sağlığını destekler, dokuların oluşumuna yardımcı olur. Lizin aminoasidinin kolajen üretimine katkıda bulunması dışında, bağışıklık sistemini güçlendirme kabiliyeti de mevcuttur. Tüm bu aminoasitler, inflamasyonu azaltarak ciltte akne ve sivilce gibi problemlerin oluşmasını önler. 

Hücre yenilenmesine katkıda bulunur

Araştırmalara göre kolajen peptitler, aynı zamanda antioksidan etkisine de sahip. Bu özelliği sayesinde hücre yenilenmesini teşvik ettiği gibi, cildimize zarar veren UV ışınları, hava kirliliği gibi dış faktörlere (serbest radikaller) karşı cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Sağlıkla güzelleşmenizi sağlar

Gerçek güzellik, sağlıklı bir cildin ışığıyla ortaya çıkar. Sağlıklı bir cilt ise korunaklı ve dirençli bir bedene sahip olduğumuzda elde edilir. Çünkü güzellik bir bütündür, yüzeysel bakım rutinlerinin açığa çıkarmakta yetersiz kaldığı bir kavramdır ve tepeden tırnağa sağlıklı olmayı gerektirir. 

Balık kolajeni, vücudumuzdaki her bir fonksiyonun birbiriyle etkileşim içerisinde olduğu bu durumu destekler. Faydalarının tek bir odak noktası yoktur; cildimiz haricinde kolajen eksikliğinden muzdarip saç ve tırnaklarımızı, mineral ihtiyacı duyan kemik ve eklemlerimizi, pek çok faktörden etkilenen bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. Bu holistik etkisi ise onu benzersiz kılar. Bakım rutininize tek başına sadelik getirirken, çok yönlü etkisiyle birçok kozmetik ürününün etkilerini bünyesinde toplar. 

Balık Kolajeni mi Sığır Kolajeni mi?

Cildimiz için en iyi kaynaklardan biri olarak kabul edilen balık kolajeni, daha önce de belirttiğimiz gibi sığır kolajeninden 1.5 kat daha hızlı emiliyor. Yüksek emilim gücü ve biyoyararlanımı nedeniyle, şimdiden molekül ağırlığı yüksek sığır kolajenine üstünlük sağladığını görebiliyoruz. 

Sığır derisinden elde edilen tip 1, tip 2 ve tip 3 sığır kolajeni, etik değerler, kültürel sebepler ya da dini nedenlerden ötürü tercih dışı kalabiliyor. Ek olarak balık kolajeni, biyolojik kirletici maddeleri içermediği için daha çevreci bir yaklaşıma ayak uydurmamızı da sağlıyor. 

Balık kolajeni ile cildinizdeki dönüşüme şahit olmaya hazır mısınız? 

Canlı bir cildin enerjisinin sönüp gitmesini istemeyenler olarak, senelerdir sıradanlaşmış yüzeysel cilt bakım yöntemleri denediğinizi ve sıkıldığınızı mı düşünüyorsunuz? Hazırsanız sizi, hidrolize tip 1 balık kolajeni Collagen Elegance 10000 ile tanıştıralım. 

Avrupa standartlarında üretilen Collagen Elegance 10000, shot ve şurup formlarıyla günlük rutininize sağlık ve zindelik getirirken, düşük molekül ağırlığıyla (2000 dalton) güzelliğinizi açığa çıkarıyor. İçeriğindeki 10.000 mg tip 1 hidrolize balık kolajeni, hyaluronik asit, vitamin ve mineraller ile zengin bir cilt bakımı sunuyor. Düzenli olarak uykudan önce tüketilmesini önerdiğimiz Collagen Elegance 10000, hücre yenilenmesine katkıda bulunarak tepeden tırnağa değişimi, cildin en sağlıklı formunun sürdürülebilirliğini sağlıyor. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın