Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Bahar Bakım Rutini: Baharın Tazeliği Sizinle

Bir ömür gibi gelen kış mevsimi ve soğuk havalar nihayet geride kaldı. Daha erken bekliyorduk fakat artık bahar mevsimi tam anlamıyla geldi diyebiliriz. İlkbaharın, her koşulda pozitif enerji yaratan güçlü bir etkisi var. Doğa yenilendikçe ve bu değişime şahit oldukça, mental olarak bizler de yenilenmiş hissediyoruz. Bu değişime ayak uydurmak ve mevsimin tazeliğini benliğinizde hissetmek için, bahar bakım rutini oluşturmaya ne dersiniz? 

İlkbahar, bedenimizde ve cildimizde nasıl etkiler yaratır?

Mevsimsel değişimler, yalnızca yeryüzünde ve doğada değil, canlılarda da fark edilir etkiler yaratır. Bu değişimden bütün bedenimiz, cildimiz ve hatta ruh halimiz etkilenir. 

İlk olarak, havaların güzelleşmesiyle birlikte dizginlenemeyen coşkuyu açık havada açığa çıkarırız. Bu demek oluyor ki, güneş artık daha fazla bizimle birlikte. Ve güneşin yaydığı UVA/UVB ışınları ile cildimiz tehlikede. Öte yandan ilkbahar, alerjik bünyeler için de büyük bir problem. Farklı çeşitlerde bitkinin ve çiçeğin (ve maalesef ki polenlerin) hayata döndüğü bu mevsim, ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olur. Artan nem oranı ve sıcaklık, ciltte ekstra sebum üretimine ve aknelere yol açar. Güneş ışınlarının ve tüm bu olumsuz etkilerin potansiyel zararlarından (lekeler, cilt tonunda eşitsizlik, akneler, gözenekler vb.) kaçınmak için, bakım rutininizde küçük değişiklikler yapmalısınız. 

Havadaki nem oranının ve sıcaklığın artışıyla birlikte bahar yorgunluğu da devreye girer. Çünkü vücudumuz bu değişime adapte olmaya çalışırken bitkin düşebilir. Adaptasyon sürecinde hormonal değişimlere de şahit oluruz. Gün ışığına daha fazla maruz kalmak, mutluluk hormonu olan serotonin üretiminin yükselmesine neden olur, arka planda ise uyku hormonu (melatonin) üretimi azalmaya başlar. Vücudumuzdaki dengeleri şaşırtan bu değişimler, doğal olarak bünyemizde halsizlik yaratır. Hâlbuki biz, renkli baharın canlılığına ayak uydurmak isteriz. 

Keyiflendiren bir detay: Bahar aylarında serotonin hormonunun artması, karbonhidrata olan ilgimizi azaltır, açık havada egzersiz yapma isteğimizi ise körükler. Adeta hafifleme isteğiyle dolduğumuz bahar ayları, bizleri sağlıklı olana yönlendirir.

Bağışıklık sistemimiz, mevsim geçişlerinde ayrı bir özen gerektirir. Bu geçişlerin ve hava değişiminin hızına ayak uydurmaya çalışan, vücudun savunma mekanizmasını patojenlere karşı korumak adına tetikte olan bağışıklık sistemi güçlü kalmalıdır. 

İlkbaharın bünyemizde yarattığı şaşırtıcı bir etki daha mevcut: Eklem ve kas ağrıları. Temelinde yine değişen hava durumu var. Diğer yandan, daha hareketli bir döneme ani geçiş yapmak -kış aylarında çoğunlukla daha hareketsiz bir yaşantımız olduğunu düşünürsek- eklem ve kas ağrılarına neden olabilir. 

Ve tabii ki saçlar! Dış görünüşümüzün en belirleyici unsurlarından biri olan saçlarımız, mevsim geçişinin etkisine kapılır. Peki, bu süreçte saç telleri nasıl etkilenir? Mevsimsel saç dökülmeleri, oldukça sık yaşanan bir durum ancak bu aynı zamanda gayet doğal ve geçici bir süreç. Çünkü hormon dengeleri değişime uğrarken, saç kökleri de bundan nasiplenir. Ek olarak artan sıcaklıklar, terlemeye neden olarak saç derisindeki gözenekleri tıkar. Dolayısıyla saçların uzama süreci sekteye uğrar. Saç tellerini güçlendirecek bir bakım rutini, ilkbaharda kurtarıcınız olabilir. 

İlkbaharın ve mevsim geçişinin bedeninizde baştan aşağı yarattığı etkilerle başa çıkabilmek için, mevsimler gibi bakım rutininizin de değişmesi gerekir. ElySuisse olarak, tüm bu etkilere uyum sağlamanızı, tazelenmenizi ve ışıldamanızı sağlayacak bahar bakım rutini önerilerimizi sizler için hazırladık. 

Bahar Bakım Rutini Önerileri 

Mevsimin kendine has etkisine ve vücudumuzu tepeden tırnağa etkileyen sonuçlarına yönelik bahar bakım rutininize, genel sağlığınızı koruyan en güçlü sistemle başlayın: Bağışıklık sistemi. 

Bağışıklık sistemini koruyan sağlıklı adımlar 

Dirençli ve sağlıklı bir bedenin temelinde yer alan bağışıklık sistemini dört mevsim korumaya özen gösterin. 

Yaygın fakat yanlış bir algıya göre, kış mevsimi sona erdiğinde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların geride kalacağı düşünülür. Fakat bağışıklık sistemini güçlü tutmak ilkbaharda da oldukça önemli. Çünkü bahar mevsimi ikinci bir grip salgınını beraberinde getirir. Bahar alerjisiyle birlikte, vücudun enfeksiyonla karşılaşma riskini artırır. Bu nedenle, öncelikli olarak mevsimsel meyve ve sebzelerle daha sağlıklı beslenmeli, vitamin ve minerallerle donatılmış besin takviyeleri kullanmalısınız. Enfeksiyonlara karşı en etkili savaşı veren antioksidanlar, güçlü bağışıklığın anahtarı beta-glukan ve C vitamini içeren takviyelerin günlük tüketimi, vücudunuzu dış saldırganlara karşı koruyarak daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. 

Hafifleyin, fazlalıklardan olabildiğince arının

Keskin soğuklar, yerini ılık ve yumuşak bir iklime bıraktı ve soğuk havaların gerekliliği olan kat kat giysileri geride bıraktık. Bol karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklerden oluşan beslenme düzeninin de bir cazibesi kalmadı. O halde bahar aylarında, bütünsel olarak hafifleme ihtiyacımızın belirdiğini söyleyebilir miyiz? Bu durum, bakım rutininizde de hafifliği ve sadeliği benimsemeniz gerektiğinin bir göstergesi.

Cildiniz nefes alsın

Kış ayları, cildimizi ağır makyajlar ile kapattığımız ve kimyasal kozmetik ürünlerine daha fazla maruz bıraktığımız bir dönem. Baharın tazeliğini yansıtmak için, öncelikli olarak cildinizin nefes almasına ve sakinleşmesine izin verin. Artan güneş ışığı maruziyeti sonucu, UV ışınları ve kimyasal ürünlerin tepkimesiyle doğabilecek olası tahribatı önleyin.

Bu dönemde cilt bakım rutininize sadelik getirmek isteyebilirsiniz. Çünkü sağlıklı bir cilt, onlarca ürünün minimum etkisiyle değil, zengin formüle sahip sonuç odaklı ürünler ile elde edilir. Değişen mevsime, güneş ışınlarına, inflamasyona ve alerjik reaksiyonlara karşı 10.000 mg tip 1 hidrolize balık kolajeni Collagen Premium 10000 kullanın, içeriğindeki antioksidanlar ile cildinize sağlık ve güzellik aşılayın. 

Hareketli yaşam için en elverişli mevsim: İlkbahar

Sıcaklıklarının ideal seviyede olduğu ilkbahar ayları, açık havada egzersizler için eşsiz bir fırsat. Ruh halinizi yükselten gündelik egzersizler, dinç bir yaşamın yanı sıra sağlıklı kemik ve eklemlerin de öncüsü niteliğinde. Tempolu yürüyüş, yoga egzersizleri, koşu vb. aktiviteleri günlük rutininize dahil ederek, bahar aylarını daha zinde geçirebilirsiniz. 

Hareket özgürlüğüne giden yolu desteklemek için, tip 1 hidrolize balık kolajeni Collagen Advance’in kemik ve eklemlere güç aşılayan özel formülünden de faydalanabilirsiniz. Gün sonunda tüketerek her geçen gün yenilenme keyfini deneyimleyebileceğiniz Collagen Advance, içeriğindeki kondroitin sülfat, N-asetil-D-glukozamin ile benzersiz bir sağlık kaynağı. Üstelik, bahar aylarının beraberinde getirdiği kemik, eklem ve kas ağrılarının da etkili bir çözümü. 

Güneşin ışıltısı saçlarınızda!

Mevsim değişikliğinde yaşanan dökülmeleri azaltırken, saçlarınızın her zamankinden daha parlak ve sağlıklı görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Öncelikle, bahar bakım rutininde benimsediğimiz temel unsurları, yani hafifliği ve sadeliği saç bakımına da yansıtmalısınız. Yüksek ısı veren saç şekillendiricileri rafa kaldırarak saçlarınızı doğal haline bırakın. Yalnızca bu bile, zaman içerisindeki değişimi fark etmenizi sağlayacaktır. Kış mevsiminde yıpranan, fazla kimyasal işleme maruz kalan saçlarınızı onarmak istiyorsanız, tavsiyemiz içilebilir hidrolize sıvı keratin. 

İçilebilir hidrolize sıvı keratin Style Enhance, saç bakımında eforsuz güzelliğe giden yolda en etkili bileşenleri barındırır. Mevsimsel dökülmeleri önlerken, saç tellerine dayanıklılık ve güç kazandırır, kaybettiği nemi, parlaklığı ve canlılığı geri sağlar. 

Doğallık ve sadelik ile gelen güzelliği, bahar bakım rutini tavsiyelerimizle elde etmeye bugün başlayın. 

(0) Yorum

Yorum yapın