Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Öneriler

Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak, özellikle pandemi süreciyle beraber daha da önem kazanmaya başladı. Daha sağlıklı bir yaşam elde ederek vücudu tehlikelere karşı korumak için bağışıklık sistemini güçlendirmek şart. 

Peki, bağışıklık sistemini çeşitli yöntemlerle güçlendirmek mümkün mü? Genel olarak, bağışıklık sisteminiz, hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı sizi koruma yetisine sahiptir. Ancak bazen güçsüz düşebilir. Bu sürece müdahale ederek, direnç kazanıp hastalıklara karşı savaş açmak mümkün. 

Bağışıklık Sistemi Zayıfladığında Vücudumuzda Neler Meydana Gelir?

Bağışıklık sistemi (immün sistem), vücudun daha önce maruz kaldığı tüm mikropları tanıyarak hastalığa karşı koruma sağlamak için devreye giriyor. 

Dış faktörlere karşı etkin ve hızlı koruma geliştiren bu sistem, barındırdığı pek çok organ ve organizma ile savunma sistemimizi ayakta tutuyor. Bağışıklık sistemi zayıfladığında, normal şartlarda kolayca atlatabileceğimiz hastalıkları daha güçsüz karşılıyoruz. Bağışıklık zayıflığı belirtilerini sıralayalım: 

 • Yoğun stres yaşanılan durumlarda vücut yorgun ve savunmasız kalarak, pek çok hastalığa karşı açık hale geliyor.
 • Yetişkinler için, her yıl iki veya üç kere nezleye yakalanmak gayet normal. Ancak sık sık nezle ve grip olmak, bağışıklık sisteminin büyük bir mücadelede olduğunun göstergesi.
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu sinyalini veren bir diğer belirti, çoğu zaman mide-bağırsak sorunları ile baş etmek zorunda kalmak…
 • Cilt üzerinde meydana gelen yaraların daha hızlı iyileşmesini istiyorsak, güçlü bağışıklık sistemine sahip olmamız gerekiyor. Aksi takdirde yanık, kesik ya da en ufak bir sıyrık bile çok daha geç iyileşiyor.
 • Rahat bir uykunun getirdiği enerjiyle dinç olmayı gerektiren günlerde bile sürekli yorgun hissetmek, bağışıklık sisteminin yetersiz çalıştığını gösteriyor. 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, her mevsim daha sağlıklı ve dirençli olmanızı sağlıyor. Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Ne Yapmalı?

Araştırmalara göre, sahip olduğumuz yaşam tarzının etkileri, bağışıklık sisteminin işleyişini de belirliyor. Beslenme düzeni, egzersizler, yaşlanma, psikolojik stres ve diğer pek çok faktör bağışıklık sistemini etkiliyor. 

Tüm vücut sistemleri ile koordineli çalışan bağışıklık sistemini güçlendirmek için, attığımız her adımda sağlıklı olanı tercih etmemiz gerekiyor. 

Dengeli ve sağlıklı beslenin

Sağlıklı bir yaşamın en önemli gerekliliklerinden biri, denge. Hayatın her alanında kurmamız gereken dengeyi, beslenme düzenine de yansıtarak, bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Dengeli ve sağlıklı beslenmek, ideal kilonuzu korumayı sağlayarak bağışıklığın zayıflamasını da engeller. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve içerdiği vitaminlerle de enfeksiyonlara karşı savunma geliştirebilmek mümkün. 

Bağışıklık güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler;

 • C vitamini açısından zengin turunçgiller ve biber
 • A vitamini açısından zengin havuç, ıspanak ve brokoli
 • Süt ürünleri
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Güçlü bir antioksidan olan şekersiz bitter çikolata
 • Bakliyatlar
 • Yeşil çay
 • Deniz ürünleri

Stres seviyenizi yönetin 

Vücudun hormon dengesini bozan stres, bağışıklığa da etki ediyor. Stres düzeyinizi azaltıp doğru şekilde yöneterek bağışıklık sistemine katkıda bulunabilirsiniz. Düzenli meditasyon, egzersizler ve yoga gibi aktiviteler buna yardımcı olacaktır. 

Düzenli olarak egzersiz yapın

Sağlıklı bir yaşama dair her şey birbiriyle ilintili. Düzenli egzersizler, açık havada yapılan uzun yürüyüşler, stres düzeyini yöneterek bağışıklığa katkıda bulunuyor. Düzenli olarak spor yapmak ve hareket etmek, aynı zamanda kan dolaşımını da destekleyerek sistemin daha etkili çalışmasını sağlıyor. 

Zararlı alışkanlıkları geride bırakma vakti

Hastalıklara karşı savunmasız bırakan en büyük etkenlerden biri, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam süresi için, tüm organları olumsuz etkileyen bu alışkanlıkları geride bırakmak gerekiyor. 

bağışıklık güçlendiren egzersizler

Uyku düzeni tüm vücudunuzu etkiliyor

Araştırmalara göre uyku düzeni, bağışıklık sistemi dâhil vücudun tüm sistemini etkiliyor. Zihinsel ve fiziksel sağlığa etkileri bulunan uyku, güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmez unsurlardan biri. Yetersiz ya da düzensiz uyku da bağışıklığın zayıflamasına, vücudunuzun hastalıklara yatkın hale gelmesine sebep oluyor.

Bağışıklık güçlendirici takviyeler kullanın

Bağışıklık sisteminin işlevini yerine getiremediği durumlarda, destekleyici besin takviyeleri kullanmak şart. Dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla beraber, bağışıklık güçlendirici vitamin ve mineraller ile vücudunuzun en sağlıklı formuna kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 

Enfeksiyonlara karşı savunmaya geçen hücreleri ve vücudun savunma mekanizmasını harekete geçiren beta-glukan ve C vitamini ile vücudunuzu yaz-kış tüm tehlikelere karşı koruyun. 1,3 / 1,6 bağ yapısına sahip beta-glukan takviyesi ile mevsimsel alerjilere karşı korunmanın yanı sıra; fiziksel sağlıkta ve ruh halinde mucizevi değişim elde edin. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın