Alışveriş Sepeti

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Beta Glukan Nedir?

Gündelik hayatta, besinlerin yetersiz kaldığı durumlarda sağlığımıza destek olması adına vitaminler ve kolajen gibi pek çok takviyeye ihtiyaç duyuyoruz. Bu besin takviyelerinden biri ise beta-glukan adıyla bilinen ve ekmek mayasından (Saccharomyces cerevisiae) elde edilen doğal bir mucize. Bu polisakkarit birden fazla şeker lifinden oluşuyor ve çözünebilme özelliğine sahip. 

Beta-glukan ismini daha önce duymamış olsanız da, günlük hayatta tükettiğimiz birçok yiyeceğin içeriğinde kendisine rastlamanız mümkün. 

Beta-Glukan Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta-glukan maddesinin bulunduğu besinlerin ilk sırasında doğal ekmek mayaları yer alıyor. Ekmek mayasından elde edilen beta-glukan, bağışıklık sistemini desteklemesi ile biliniyor. Tam tahıllı yiyeceklerde de (yulaf, arpa vb.) bulunan beta-glukan zengin bir lif kaynağı olarak sindirim sistemini düzenliyor. Doğal ekmek mayaları ve tam tahıllılar dışında beta-glukana rastlayabileceğimiz besinler ise mantar, hurma ve deniz yosunu. 

Farklı çeşit ve formda olup ayrı yiyeceklerde bulunsalar da hepsinin ortak bir noktası var; insan sağlığı üzerindeki muazzam etkileri… Ancak etkisini tam anlamıyla gözlemlemek için bu gıdaları tüketmek yeterli değil. Beta-glukan takviyesi ile genel sağlığınızda olumlu bir değişim yaratabilirsiniz.

Beta-glukanın merak uyandıran geniş çaplı faydalarına göz atalım:

Beta-Glukanın Faydaları ve Etki Alanları

Ekmek mayasından elde edilen ve 1,3/1,6 bağ yapısına sahip beta-glukanın vücut sağlığı üzerindeki faydaları sizi şaşırtabilir. Düzenli olarak kullanıldığında sayısız olumlu etki doğuran bu doğal mucize, özellikle bağışıklık sisteminizin sağlığı için altın değerinde. Bunun yanı sıra beta-glukan;

  • Enfeksiyonlara karşı savunmaya geçen hücreleri (beyaz kan hücrelerini) aktif hale getirir. Bu vesileyle vücudun savunma mekanizmasının da harekete geçmesini sağlar.
  • Bu sayede direnç kazanan bağışıklık sistemi, patojenleri yok ederek enfeksiyonları önler ve enfeksiyonların tedavisinde rol oynar. 
  • Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.
  • Kalp sağlığını pozitif yönde etkiler.
  • Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde aktif rol alır.  
  • Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri temizler. 
  • Yorgunluk ve stresi azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Yüksek tansiyon ve diyabet hastalıklarını olumlu yönde etkiler.

Görüldüğü üzere beta-glukan alımını artırmak, genel sağlığı iyileştirme yönünde büyük bir adım atmak demek. Üstelik faydalarını cilt güzelliğiniz üzerinde de gözlemlemeniz de mümkün. Beta-glukan, oluşturduğu ince katmanlı yapısıyla cildi dışarıdan gelen zararlı etkilere karşı koruyor. Epidermise nüfuz ederek, gözle görülür çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya da yardımcı oluyor. 

 

Farklı popülasyonlarda yapılan araştırmalara göre, beta-glukanın bağışıklık sistemini güçlendirici ve düzenleyici etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE) semptomları ve psikolojik iyi hissetme durumuna etkilerinin karşılaştırılaştırıldığı çalışmalarda beta-glukan grubunda, plasebo grubuna oranla daha az ÜSYE semptomları bildirilmiştir. Ayrıca iyi hissetme durumu ile mental ve fiziksel enerji düzeyleri açısından beta-glukan, plaseboya üstünlük göstermiştir. 

Yapılan diğer araştırmalar ile beta-glukanın alerjik semptomları azaltma, fiziksel sağlık ve duygu durumunu düzeltme, egzersiz sonrası üst solunum yolu enfeksiyonunu azaltma, zindeliği artırma ve yorgunluğu giderme gibi etkileri de gözlemlenmiştir. Kısacası beta-glukanın genel anlamda bir sağlık deposu olduğunu söyleyebiliriz. 

 

B-G Defense 500 ile Yaşam Kalitenizi Artırın!

Zayıf bir bağışıklık sisteminin pek çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini biliyoruz. Sık sık hastalanma, yaşanan sindirim sistemi sorunları, yorgunluk, yaraların geç iyileşmesi gibi problemlerin temelinde güçsüz bir bağışıklık sistemi yatıyor olabilir. 

ElySuisse B-G Defense 500, içerdiği 500 mg beta-glukan ile vücudunuza baştan aşağı etki ediyor. Bağışıklık sistemini destekleyerek, daha dirençli olmanızı ve birçok sağlık problemiyle baş edebilmenizi sağlıyor. Bakteri, parazit, virüs, mantar gibi hastalık oluşturan çeşitli patojenlere karşı vücudunuzun direncini artıran B-G Defense 500; kaygı, stres gibi psikolojik sorunlara karşı daha güçlü olmanızı sağlıyor. Düzenli kullanım sağlayarak, vücudunuzdaki genel değişimi kısa sürede fark etmeniz mümkün. 

(0) Yorum

Yorum yapın