Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Beta Glukan Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gündelik hayatta, besinlerin yetersiz kaldığı durumlarda sağlığımıza destek olması adına vitaminler ve kolajen gibi pek çok takviyeye ihtiyaç duyuyoruz. Bu besin takviyelerinden biri ise beta glukan adıyla bilinen ve ekmek mayasından (Saccharomyces cerevisiae) elde edilen doğal bir mucize. 

Beta Glukan Nedir? 

Peki genel sağlıkta pek çok faydası bulunan beta glukan tam olarak nedir? 

Beta glukan, şeker moleküllerinden oluşan doğal bir liftir ve tahıllı gıdalarda bulunur. Ekmek mayasının hücre duvarından elde edilen bu polisakkarit, birden fazla şeker lifinden oluşuyor ve çözünebilme özelliğine sahip. Sağlıklı bir bünyenin, güçlü bağışıklık sisteminin, kalp ve damar sağlığının ardında bu mucize var. 

Beta-glukan ismini daha önce duymamış olsanız da, günlük hayatta tükettiğimiz birçok yiyeceğin içeriğinde kendisine rastlamanız mümkün. 

Beta Glukan İçeren Besinler

Beta glukan içeren besinlerin ilk sırasında doğal ekmek mayaları yer alıyor. Ekmek mayasından elde edilen beta-glukan, bağışıklık sistemini desteklemesi ile biliniyor. Tam tahıllı yiyeceklerde de (yulaf, arpa vb.) bulunan beta-glukan zengin bir lif kaynağı olarak sindirim sistemini düzenliyor. Doğal ekmek mayaları ve tam tahıllılar dışında beta glukana rastlayabileceğimiz besinler ise mantar, hurma ve deniz yosunu. 

Farklı çeşit ve formda olup ayrı yiyeceklerde bulunsalar da hepsinin ortak bir noktası var; insan sağlığı üzerindeki muazzam etkileri… Ancak etkisini tam anlamıyla gözlemlemek için bu gıdaları tüketmek yeterli değil. Beta-glukan takviyesi ile genel sağlığınızda olumlu bir değişim yaratabilirsiniz.

Beta glukanın merak uyandıran geniş çaplı faydalarına göz atalım:

Beta Glukan Ne İşe Yarar?

Ekmek mayasından elde edilen ve 1,3/1,6 bağ yapısına sahip beta glukan faydaları ile sizi şaşırtabilir. Düzenli olarak kullanıldığında sayısız olumlu etki doğuran bu doğal mucize, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği ile altın değerinde. Bunun yanı sıra;

  • Enfeksiyonlara karşı savunmaya geçen hücreleri (beyaz kan hücrelerini) aktif hale getirir. Bu vesileyle vücudun savunma mekanizmasının da harekete geçmesini sağlar.
  • Direnç kazanan immun sistem (bağışıklık sistemi), patojenleri (mikrop) yok ederek enfeksiyonları önler ve enfeksiyonların tedavisinde rol oynar. 
  • Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.
  • Kalp sağlığını pozitif yönde etkiler.
  • Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde aktif rol alır.  
  • Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri temizler. 
  • Yorgunluk ve stresi azaltır. 
  • Yüksek tansiyon ve diyabet hastalıklarını olumlu yönde etkiler.

Faydaları yukarıdaki maddeler ile sınırlı değil!

Beta Glukan ve Bağışıklık 

Farklı popülasyonlarda yapılan araştırmalara göre, beta-glukanın bağışıklık sistemini güçlendirici ve düzenleyici etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE) semptomları ve psikolojik iyi hissetme durumuna etkilerinin karşılaştırılaştırıldığı çalışmalarda beta glukan grubunda, plasebo grubuna oranla daha az ÜSYE semptomları bildirilmiştir. 

Bu mucizevi bileşen, enfeksiyonlara karşı savunucu hücreleri harekete geçirerek; yabancı hücreleri yok eden, vücudumuzun koruma mekanizmasını aktif hale getiren etkileri başlatıyor. Böylece güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi elde etmiş oluyoruz. 

Beta Glukanın Cilde Faydası

Beta glukan cilde faydası ile de ön planda!

Beta glukan alımını artırmak, genel sağlığı iyileştirme yönünde büyük bir adım atmak demek. Üstelik faydalarını cilt güzelliğiniz üzerinde de gözlemlemeniz de mümkün. Beta glukan, oluşturduğu ince katmanlı yapısıyla cildi dışarıdan gelen zararlı etkilere karşı koruyor. Epidermise nüfuz ederek, gözle görülür çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya da yardımcı oluyor. 

Antioksidan hazinesi olan bu bileşen, takviye olarak alındığında cildin yenilenmesini, tazelenmesini ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Çünkü cildin nem dengesini koruyarak sağlıklı yapısına destek oluyor. 

Beta Glukan Nedir Faydaları Nelerdir?

Stresle Başa Çıkmak için Beta Glukan 

Yapılan çalışmalarda, iyi hissetme durumu ile mental ve fiziksel enerji düzeyleri açısından beta glukan, plaseboya üstünlük göstermiştir. 

Yani bu doğal mucize, stresle başa çıkma yöntemleri arasında da yerini alıyor! Peki stres ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiden, stresin bağışıklık sistemini etkileyebileceğinden haberiniz var mı?

Stres ve bağışıklık sistemi 

Bağışıklık sistemimiz, duygusal ve fiziksel pek çok faktör sebebiyle olumlu ya da olumsuz etkilenebiliyor. Yoğun stres duygusu, uzun vadede vücut direncine doğrudan etki ederek enfeksiyonlara karşı daha savunmasız bir immün sisteme yol açıyor. 

Peki stres bağışıklık sistemini nasıl etkiler? 

Bireyler stres içerisindeyken, kortizol, adrenalin ve noradrenalin hormonu salgılıyor. Yüksek kortizol salgılanması sonucu bağışıklık sistemi zarar görerek güçsüzleşiyor. 

Bağışıklık güçlendirici takviyeler arasında beta glukan, stres azaltmak için doğru bir seçenek. Çünkü yapılan araştırmalara göre alerjik semptomları azaltma, fiziksel sağlık ve duygu durumunu düzeltme, egzersiz sonrası üst solunum yolu enfeksiyonunu azaltma, zindeliği artırma ve yorgunluğu giderme gibi etkileri de gözlemlenmiştir. Kısacası beta-glukanın genel anlamda bir sağlık deposu olduğunu söyleyebiliriz. 

Sporcular için Ek Gıda

Beta glukan takviyesi, sporcular için benzersiz bir ek gıda! 

Araştırmalara göre ağır egzersiz, üst solunum yolu enfeksiyonlarına duyarlılığı artırıyor ve kısa süreli bağışıklık sistemi baskılanmasına neden oluyor. Yapılan çalışmalarda, beta glukan 1,3/1,6 takviyesinin, bağışıklık fonksiyonunun sürdürülmesini sağladığı, egzersiz sonrası üst solunum yolları enfeksiyonlarını azalttığı, yorgunlukta azalma ve zindelikte artış dahil olmak üzere duygudurumda ve genel sağlıkta düzelme ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.

B-G Defense 500 ile Yaşam Kalitenizi Artırın!

Zayıf bir bağışıklık sisteminin pek çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini biliyoruz. Sık sık hastalanma, yaşanan sindirim sistemi sorunları, yorgunluk, yaraların geç iyileşmesi gibi problemlerin temelinde güçsüz bir bağışıklık sistemi yatıyor olabilir. 

ElySuisse B-G Defense 500, içerdiği 500 mg beta glukan ile vücudunuza baştan aşağı etki ediyor. Bağışıklık sistemini destekleyerek, daha dirençli olmanızı ve birçok sağlık problemiyle baş edebilmenizi sağlıyor. Bakteri, parazit, virüs, mantar gibi hastalık oluşturan çeşitli patojenlere karşı vücudunuzun direncini artıran B-G Defense 500; kaygı, stres gibi psikolojik sorunlara karşı daha güçlü olmanızı sağlıyor. Düzenli kullanım sağlayarak, vücudunuzdaki genel değişimi kısa sürede fark etmeniz mümkün. 

(0) Yorum

Yorum yapın