Bu site tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

ElySuisse web kanalları ve eczaneler dışında, internet üzerinde farklı mecralarda satışı yapılan ürünlerimiz ile ilgili orijinallik garantisi verilmemektedir.

Alışveriş Sepeti
Hediye kartları ve indirim kodu Ödeme Sayfasında Kullanılmaktadır

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam et

Bağışıklık Sistemi Cildimizi Nasıl Etkiler?

Bağışıklık sistemi ve cildimiz arasında bir ilişki olduğunu biliyor muydunuz? Dış etkenlere karşı güçlü ve dayanıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak, cildimizin de doğal bir ışıltıya kavuşmasını sağlıyor. Peki, genel sağlığımız hakkında pek çok uyarı veren bu sistem, cildimizi nasıl etkiliyor?

Bağışıklık Sistemi ve Cilt Arasındaki İlişki

Vücudumuzda yabancı patojenler (hastalığa neden olan her türlü organizma ve madde) ile yüzleşen ilk nokta cildimiz. Bağışıklık sistemimizi (immün sistem) doğrudan etkileyen bu gibi dış etkenlerin ilk durağı olan cilt, bağışıklığın ayrılmaz bir parçası olarak konumlandırılıyor. Enfeksiyonlara karşı vücudun savunma mekanizmasını geliştiren bağışıklık sistemi ile antijenler (zararlı yabancı moleküller) arasında ise fiziksel bir bariyer mevcut: Cildimiz.

Cildimizin, doğrudan maruz kaldığı bu zararlı cisimler karşısında yıpranma olasılığı oldukça yüksek. Ancak sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olduğumuzda ve bu sistem anti-inflamatuar bir tepkiye yol açtığında, antijenlerin cilt üzerindeki etkileri hafiflemeye başlıyor. 

Güçlü Bağışıklık Sisteminin Cildimize Faydaları 

Bağışıklık sistemimizi destekleyen hamlelerde bulunduğumuzda ve güçlü bir bağışıklığa sahip olduğumuzda, cildimiz de bu durumun avantajlarından faydalanabiliyor. Bağışıklık sistemi, fonksiyonlarını yerine getiremediğinde ise, cilt üzerinde hassasiyete varabilecek çeşitli problemler oluşabiliyor. Güçlü bir bağışıklık sisteminin cildimizi nasıl korunduğuna göz atalım:

Cilt, enfeksiyonlara karşı savunma geliştiriyor

Söz konusu enfeksiyonla mücadele olduğunda, bağışıklık sistemimiz başrolde yer alıyor ve cildimizi patojenlere karşı koruyor. Buna karşın, immün sistem tarafından kontrol edilemeyen patojenlerin seviyesi arttığında, cildimiz enfeksiyonlara karşı daha savunmasız bir hale geliyor. 

Bağışıklık Sistemi Cildimizi Nasıl Etkiler?

Zayıf bağışıklık sistemi, cildi de güçsüz kılıyor

Soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklarla mücadele ettiğiniz sırada, cildinizin de solgun bir görünüme büründüğünü fark ettiniz mi? Sağlıklı olduğumuz günlerde cildimizin yansıttığı ışıltı, bedenimizin güçsüz düştüğü durumlarda yok oluyor; çünkü arka planda bu hastalıkla savaşmakta olan bir bağışıklık sistemimiz var. Cildinizde akne ve sivilce gibi problemlere sık sık rastlıyorsanız, bağışıklığınızın enfeksiyonlarla etkili bir şekilde mücadele edemediği anlamını çıkarabilirsiniz.

Güçlü bağışıklık sistemi, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlıyor

Cildi yalnızca enfeksiyonlara karşı korumakla kalmayan bağışıklık sistemi, oluşan yaraların hızla iyileşmesini de sağlıyor. Cildin yaralanması durumunda, bağışıklığımız yaralanan bölgeyi “makrofajlar” olarak adlandırılan özel bağışıklık hücreleriyle dolduruyor. Bu hücreler, yara üzerinde sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini teşvik ediyor. 

Nemli, canlı, parlak ve esnek bir cilde yol açıyor

Bağışıklık sisteminin tüm vücudu savunabilecek kadar dayanıklı ve sağlıklı olması, cildinizin doğal ışıltısını ortaya çıkarıyor. Enfeksiyonlara karşı savunma geliştirebilen cilt, kuruluk ve kırışıklık gibi problemlere karşı güç kazanmış oluyor. Güçlenen cilt ise enerjik ve canlı görünümünü gün boyu koruyor. 

Cildinizin güçlü ve sağlıklı formunu dış faktörlere rağmen koruyabilmesi için, bağışıklık sistemimizi de sağlıklı kılmak şart. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Öneriler

Kış mevsimi ve yıpratıcı soğuklar, sağlığımızı korumak için  bugünlerde daha çok çaba sarf etmeyi gerektiriyor. Gündelik hayatta uygulayabileceğiniz birkaç adım ile bağışıklığınızı güçlendirip, tüm vücudunuzu enfeksiyonlara ve zararlı yabancı maddelere karşı koruyabilirsiniz. 

  • Sağlıklı bir yaşam ve dayanıklı vücut denildiğinde akla ilk gelen alışkanlıklardan biri beslenme düzenine dikkat etmek. Bağışıklık sisteminin sağlığını korumak için dengeli beslenmek, çinko, A ve C vitamini ve beta glukan içeren gıdalar ile bedeninizi ve cildinizi içten beslemek bir hayli önemli. Sağlıksız yağ ağırlıklı tüketim, bağışıklığın da işleyişine zarar verir ve etkileri cildinize yansıyabilir. 
  • Yetersiz sıvı alımı, bedenin güçsüz düşmesine neden oluyor. Vücudumuzdaki toksinlerden arınmak ve sağlıklı bir yaşamı desteklemek için, gün içerisinde yeteri kadar sıvı almak gerekiyor. Çünkü toksinlerden arınmamak, bağışıklık fonksiyonunu da olumsuz etkiliyor. Su içmek, bağışıklık hücrelerine oksijen taşınmasına yardımcı olarak hücreleri güçlendiriyor ve dayanıklılığı artırıyor. 
  • Gündelik hayatın karmaşası ve yoğunluk, kaliteli bir uyku düzenine ayak uyduramamıza sebep olabilir; ancak uyku, sağlıklı bir yaşama giden her anda son derece önemli. Vücudun ihtiyaç duyduğu dinlenme ve yenilenme evresi, biz uykudayken gerçekleşiyor. Dolayısıyla uyku esnasında bağışıklık sistemimiz, patojenlerle savaşan daha fazla bağışıklık hücresi üretiyor. Yetersiz uyku ise, enfeksiyonlara karşı vücudu savunmasız hale getirerek soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara daha açık hale getiriyor. 
  • Bedenimizin ihtiyaç duyduğu dinlenme sürecini ona tanımak kadar, hareketli ve aktif bir yaşamı benimsemek de önemli. Spor ve günlük egzersizler, kan dolaşımını hızlandırmaya yol açarak bağışıklık hücrelerini gereken yere en verimli şekilde ulaştırmayı sağlıyor. Günde en az 20 dakika yürümek, temiz hava almak, bedeni hareket ettirmek ve stresten arınmak, sağlığınızda büyük ölçüde olumlu değişimler yaşamanıza neden olur. 
  • Stres, yalnızca mental sağlığımızı etkileyen bir unsur değil. Stresli bir ruh halinin olumsuz etkilerini, tepeden tırnağa vücudun her noktasında gözlemlemek maalesef mümkün. Yoğun stresli günlerde, cildiniz var olan canlılığını ve enerjik görünümünü kaybederek, solgun ve mat görünebilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi de stresli bir ruh halinden etkilenerek güçsüz düşebilir. Stresten arınmak için her bireyin kendine özgü yöntemleri mevcut; sizi iyi hissettiren aktivitelere yönelerek ve kendinize zaman ayırarak, rahatlamaya ve zihninizi dinlendirmeye izin verin. 

Besinlerin yetersiz kaldığı durumlarda, bağışıklığımız daha güçlü bir takviyeye ihtiyaç duyabilir. Vücudumuzu patojenlere karşı koruyan bağışıklık sistemini, C vitamini ve beta glukan içeren besin takviyeleri ile güçlendirmeyi unutmayın. Vücudun savunma sistemini en etkili şekilde destekleyen B-G Defense 500 ve EST-C Defense 1000 ile sağlıklı bir yaşamın ve berrak bir cildin keyfini çıkarın. 


Önerilen Ürünler

(0) Yorum

Yorum yapın